Ursula von der Leyen ir Emmanuelis Macronas lankosi Pekine
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, Pekine pradėdama derybas su Kinijos premjeru Li Qiangu, pabrėžė, kad reikia aptarti santykius, kurie pastaraisiais metais tapo „sudėtingesni“.
„Kinija yra labai svarbi Europai, nes ją sieja tarpusavio priklausomybė ir ilga bendra istorija“, – savo tviterio paskyroje paskelbtame vaizdo įraše sakė U. von der Leyen ir pridūrė, kad abiem pusėms šie santykiai atnešė „didžiulę naudą“.
„Tačiau pastaraisiais metais ES ir Kinijos santykiai tapo sudėtingesni, – pridūrė ji. – Ir svarbu šiandien kartu aptarti visus mūsų santykių aspektus. Tai padės ir Europos Sąjungai, ir Kinijai orientuotis sudėtingoje ir nepastovioje geopolitinėje aplinkoje“.
U. von der Leyen užsiminė apie savo tėvą Ernstą Albrechtą, kuris devintajame dešimtmetyje lankėsi Kinijoje būdamas Vokietijos Žemutinės Saksonijos žemės premjeru. Ji pažymėjo, kad tuo metu jis sudarė vieną pirmųjų bendradarbiavimo susitarimų tarp vienos Kinijos provincijos ir Vokietijos žemės.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas prieš pat derybas su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, kuriose daugiausia dėmesio bus skiriama Rusijos karui Ukrainoje, pareiškė, kad Kinijai tenka „svarbus vaidmuo kuriant taiką“.
„Esu įsitikinęs, kad Kinijai tenka svarbus vaidmuo kuriant taiką. Būtent tai aptarti ir atvykau, kad galėtume judėti į priekį“, – parašė E. Macronas tviteryje kinų, prancūzų ir anglų kalbomis.
„Su prezidentu Xi Jinpingu kalbėsime apie mūsų verslą, klimatą, taip pat biologinę įvairovę ir apsirūpinimą maistu“, – pridūrė jis.
Xi priėmė Macroną su karinėmis iškilmėmis.
Kiek anksčiau E. Macronas apie karą Ukrainoje kalbėjosi su Kinijos premjeru Li Qiang. Jie taip pat aptarė Prancūzijos bendrovių patekimą į Kinijos rinką, visų pirma aviacijos, maisto ir finansų sektoriuose, pranešė Eliziejaus rūmai.
E. Macronas taip pat užsiminė apie birželio mėnesį Paryžiuje įvyksiantį aukščiausiojo lygio susitikimą dėl naujo finansinio pakto, kuriame Kinijai teks svarbus vaidmuo. Jo tikslas – finansuoti kovą su skurdu ir ekologinį pertvarkymą.
Susitikime su Kinijos parlamento nuolatinio komiteto pirmininku Zhao Leji E. Macronas pabrėžė karo Ukrainoje poveikį saugumui ir pasaulinei strateginei pusiausvyrai.
Be to, jis sakė, kad svarbu, jog Kinija greitai ratifikuotų tarptautinius susitarimus, pavyzdžiui, susitarimą dėl biologinės įvairovės atvirame vandenyne, Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą ir JT konvenciją dėl valstybių imuniteto, pranešė Eliziejaus rūmai.