Utenoje vyko konferencija „Vaiko globa šeimoje: iššūkiai ir galimybės“
Lapkričio 30 d. Utenos rajono savivaldybės administracijoje vyko konferencija „Vaiko globa šeimoje: iššūkiai ir galimybės“. Utenos rajono savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyrius ir Utenos šeimos ir vaiko gerovės centras pakvietė Utenos rajono vaikų globėjus, psichologus, mokyklų bendruomenių atstovus, socialinius pedagogus, socialinius darbuotojus ir vaiko gerovės komisijų narius pasidalinti įžvalgomis.
Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė pasveikino konferencijos dalyvius ir palinkėjo, kad susitikimas būtų vertingos, o bendros diskusijos padėtų visų institucijų specialistams ir vaikų globėjams rasti optimaliausius sprendimus. Utenos rajono savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja G.Blažienė pristatė pranešimą „Vaiko globos proceso pokyčiai, problemos ir perspektyvos Utenos rajone“. Vedėja padėkojo globojantiems ir konsultuojantiems, atkreipė dėmesį į globėjams organizuojamus mokymus, išgrynino problemas, trukdančias mažinti vaikų globos namuose augančių vaikų skaičių. Šiuo metu Utenos rajone 158 vaikai gyvena šeimynose. Globėjai, siekiantys atstatydami vaiko emocinę būseną, nueina ilgą ir atsakingą kelią. Kad kuo mažiau vaikų patektų į globojamų sąrašą rizikos šeimoms taikoma ankstyvoji prevencija, teikiamos paslaugos ir organizuojamas užimtumas. Ypač svarbu, kad tėvai patys suvoktų turintys problemų ir priimtų specialistų siūlomą pagalbą. Tėvams, kuriems trūksta žinių ir įgūdžių, įgalinančių juos saugiai ir sėkmingai auginti vaikus, sudarytos galimybės lankyti Pozityvios tėvystės mokymus Utenos šeimos ir vaiko gerovės centre.
Konferencijoje „Vaiko globa šeimoje: iššūkiai ir galimybės“ Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro psichologė E. Vaišnoraitė kalbėjo apie vaikų, netekusių tėvų globos, psichologines patirtis ir suardytą, trapų vidinį vaiko pasaulį. Pasak specialistės apie globotinio skausmą liudija išoriniai požymiai: vaiko priešgyniavimas, savęs žalojimas, impulsyvumas. Naujiems šeimos santykiams kurti prireikia daug laiko, emocinė atmintis visada primena vaikui apie patirtą įtampą biologinėje šeimoje. Psichologė pateikė konkrečių pavydžių ir kvietė specialistus ir globėjus susitelkti vardan bendro tikslo, padėti vaikams atgimti ir pajusti saugumą naujoje šeimoje, nepamirštant savosios.
Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro vaikų ir paauglių gydytoja psichiatrė Ramunė Drazdauskienė kalbėjo apie globojamų vaikų ir jų globėjų psichikos sveikatą. Vidinė globojamų vaikų būsena tampriai susijusi su potyriais, tad svarbu tiksliai identifikuoti problemas ir bendradarbiauti su specialistais. Moksliniai tyrimai patvirtina, jog daugybė vaikų, patenka į globą būdami jauno amžiaus ir kenčia dėl socialinės, emocinės raidos sunkumų. Psichiatrė atkreipė dėmesį į globėjų savitarpio palaikymo grupes, kuriose ypač naudinga pasidalinti džiaugsmais ir rūpesčiais.
Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Diana Deveikienė ir soc. darbuotoja Daiva Beikuvienė pristatė pranešimą „Vaiko globos aktualijos: prisijunkite prie mūsų“. Lietuvos visuomenė turi daug išankstinių nuostatų ir neteisingų stereotipų, susijusių su globos netekusių vaikų įsivaikinimu, vienas jų – jog tapti globėju yra sunku. Nuo 2008 m. globos namų specialistės ne tik veda globėjų ir įtėvių mokymus, o taip pat ir ieško naujų globėjų bei dalijasi gerąja patirtimi. Jų siekiamybė – kad vaikus globotų šeimos ar pavieniai globėjai, kas nutinka vis dar ganėtinai retai. Per 2016 metus trys šeimos paruoštos priimti globotinius, centro darbuotojai siekia didinti globėjų kompetencijas. Utenos šeimos ir vaiko gerovės centre vyksta tęstiniai globėjų, įtėvių mokymai, kuriuos veda pagal GIMK programą atestuotos socialinės darbuotojos. Tęstinė globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymo bei konsultavimo programa skirta globojančių ar įvaikinusių vaikus šeimų mokymui bei palaikymui. Mokymai sudaro 10 temų. Nuo š.m. vasario mėn. startavo pirma grupė, kurioje dalyvavo 11globėjų. Globėjai teigia, kad pagalba, žinios ir palaikymas ypač reikalingas tada, kai vaikas yra paauglys. Mokymų eigoje buvo pateikta naujausia informacija, mokoma kaip įveikti sunkumus, dalytis patirtimi ir bendrauti tarpusavyje. Centre konsultuojama ir individualiai.
Konferencijoje „Vaiko globa šeimoje: iššūkiai ir galimybės“ apie mokyklos bendruomenės ir globėjų bendradarbiavimo ypatumus, siekiant globojamų vaikų gerovės pasisakė Vyžuonų mokyklos direktorius R. Žvirblis. Direktorius akcentavo, jog siekiant, kad vaikas sėkmingai subręstų- būtinas artimas globėjų ir mokyklos ryšys. R.Žvirblis padėkojo dviem šeimynoms, kurių vaikai lanko Vyžuonų pagrindinę mokyklą už bendradarbiavimą.
Institucinės globos pertvarkos projekto Utenos regiono ekspertas Gytis Baltrūnas kalbėjo apie ilgalaikius projektus pereinant nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų, kad būtų teikiamos alternatyvios paslaugos rizikos grupės tėvams, emigrantų vaikams. Rekomenduota, kad globos pertvarka atsispindėtų rajono savivaldybės strateginiame plane, nes tik tokiu atveju bus galima tikėtis struktūrinių formų paramos.
Konferenciją „Vaiko globa šeimoje: iššūkiai ir galimybės“ moderavusi Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro socialinė pedagogė Aida Zlataravičienė apibendrino konferenciją ir padėkojo visiems už pranešimus, leidusius pažvelgti į globos procesus vaikų ir globėjų akimis.
Gal Jūsų šeima taip pat norėtų padėti išsipildyti, vaiko, netekusio tėvų globos svajonei? Paprasti žmonės daro nepaprastus dalykus, Jūs galite atverti savo namų duris vaikams, kurie nori augti šeimoje. Rūpimus klausimus galite aptarti atvykę į Utenos šeimos ir vaiko gerovės centrą, esantį Vaižganto g. 50-1, arba užsukę į Utenos rajono savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyrių.