Už nedeklaruotas kiaules ir biologinio saugumo reikalavimų nesilaikymą gresia baudos
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Lunskio vadovaujama Ekstremaliųjų situacijų komisija apsvarstė Afrikinio kiaulių maro (AKM) situaciją rajone.
Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Valdemaras Kontautas posėdžio dalyvius informavo, kad situacija yra sudėtinga. Nuo 2016 m. gruodžio mėnesio, kai buvo nustatytas pirmas AKM atvejis šernams, jau surinkti 96 nugaišę šernai. Šiemet jau trys AKM atvejai nustatyti ir privačiuose ūkiuose: birželio 5 d. Velžio seniūnijoje Maženių kaime, birželio 23 d. – Miežiškių seniūnijoje Nainiškių kaime, birželio 29 d. – toje pačioje seniūnijoje Pašilių kaime.
Nainiškių ir Pašilių kaimuose kiaulių laikytojai buvo nedeklaravę savo kiaulių. Jiems surašyti administracinių nusižengimų protokolai, už VMVT nurodymų ir biologinio saugumo reikalavimų nepaisymą skirtos 350 eurų baudos. Be to, jiems nebus mokamos kompensacijos už paskerstas kiaules.
Nuo dar didesnių nuostolių šiuos kiaulių laikytojus gelbėjo tai, kad į VMVT nustatytas stebėsenos ir priežiūros (3 ir 10 km) zonas nepateko komerciniai ūkiai, nes tokiu atveju ūkininkai turėtų atlyginti ir ekonominius nuostolius, atsirandančius tokiems ūkiams dėl kiaulių judėjimo apribojimo.
VMVT primena, kad siekiant kiek įmanoma užkirsti kelius marui plisti, kiaulių laikytojai privalo kartą per ketvirtį deklaruoti savo kiaules bei laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Nustačius šių reikalavimų nepaisymo atvejus, pirmąjį kartą taikomas įspėjimas, antrą kartą nurodoma priverstinai paskersti laikomas kiaules.
Ūkiuose, esančiuose VMVT nustatytoje buferinėje AKM zonoje, nustačius biologinio saugumo reikalavimų nepaisymo atvejus, kiaules nurodoma skersti iš karto, netaikant įspėjimų. Į šią zoną įeinančių ūkių gyvulių augintojai, kurie negali įgyvendinti biologinio saugumo reikalavimų, privalo paskersti savo laikomas kiaules iki šių metų rugsėjo 30 d., jei nori pretenduoti į valstybės mokamą kompensaciją.
VMVT pareigūnų privalomųjų nurodymų, likviduojant gyvūnų užkrečiamąsias ligas ar siekiant išvengti jų išplitimo, nevykdymas užtraukia ir administracinę atsakomybę – baudą asmenims nuo 150 iki 550 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 2 300 eurų.