Užsienyje gyvenantiems lietuviams asmens dokumentus gauti ir pasikeisti bus paprasčiau
Kovo 6 dieną Vyriausybė pritarė Užsienio reikalų ministerijos siūlymui leisti pasitelkti išorės paslaugų teikėjus priimant užsienyje gyvenančių lietuvių prašymus gauti ar pasikeisti asmens dokumentus. Taip pat numatyta galimybė organizuoti konsulines misijas valstybėse, kuriose nėra Lietuvos diplomatinių atstovybių. Tai nustatančioms Konsulinio statuto ir Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pataisoms dar turės pritarti Seimas.
Išaugus užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių skaičiui, asmens dokumentų išdavimas ir keitimas tapo viena iš svarbiausių konsulinių paslaugų.
„Net ir tose valstybėse, kuriose yra Lietuvos ambasados, dėl dokumentų keitimo kartais tenka nukeliauti tūkstančius kilometrų. Pavyzdžiui, Australijoje gyvenantiems lietuviams, norintiems pasikeisti pasą, tektų skristi į Japoniją. Šią situaciją švelnina diplomatinių atstovybių organizuojamos konsulinės misijos, tačiau jos visų poreikių nepatenkina. Artėjant „Brexit“, situacija Jungtinėje Karalystėje darosi sudėtingesnė, nes apie 200 tūkst. ten gyvenančių lietuvių reikės asmens dokumentų įtvirtinant naują gyventojo statusą. Skaičiuojama, kad per metus ten reikės pakeisti apie 20 tūkst. pasų, todėl svarbu, kad būtų sudarytos sąlygos kuo paprasčiau ir greičiau tai padaryti“, – teigė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Užsienio reikalų ministerija, sekdama Nyderlandų pavyzdžiu, siūlo pasitelkti išorės paslaugų teikėjus ir steigti pasų centrus – taip šiuo metu dirbama priimant paraiškas dėl vizų. Diplomatinės atstovybės su išorės paslaugų teikėjais bendradarbiauja nuo 2013 metų ir per juos šiuo metu priima apie 60 proc. visų vizų paraiškų.
Jei šiems siūlymams bus pritarta, pirmieji pasų centrai Jungtinėje Karalystėje galėtų pradėti veikti jau šių metų rudenį.