Užsienyje studijuojantys lietuviai nepamiršta savo šalies istorijos ir toliau kuria Lietuvai
Keturių Jungtinėje Karalystėje studijuojančių vilniečių komanda nusprendė atgaivinti lietuvių kultūroje naudotus elementus. Taip gimė prekinis ženklas „nebaltas“, kurio drabužiai apjungia baltų kultūroje naudotą simboliką ir jos pieštines interpretacijas.
Pasak paskutiniame kurse studijuojančių studentų, „nebaltas“ prasidėjo kaip trumpalaikis projektas 2019 metų vasarą. Tuo metu kūrėjai buvo neseniai pradėję universitetą ir ieškojo galimybių išbandyti save gimtojoje šalyje. „Norėjome daugiau sužinoti apie verslo Lietuvoje subtilybes ir turėjome mums patinkančią idėją. Kadangi vasarą planavome leisti Lietuvoje, tai buvo puiki proga išbandyti save tą idėją įgyvendinant. Džiugu, kad šis projektas gyvuoja iki šiol“, – teigė studentai.
Baltų kultūros simboliką savo prekės ženklui studentai pasirinko ne atsitiktinai. ,,Esame mokslo emigrantai, todėl norėjome padaryti kažką lietuviško, prasmingo ir edukacinio. Baltų kultūros simbolika mums labai graži ir atskleidžia stiprų žmogaus ryšį su gamta, kuris svarbus ir šiais laikais“, – teigė kūrėjai. Jaunuoliai idėją realizavo kartu su Lietuvoje gyvenančia dizainere, kuri sukūrė simbolių pieštines interpretacijas, bei lietuviškomis siuvyklomis, kuriose buvo pagaminti drabužiai ir jų brėžiniai.
Pasak „nebaltas“ įkūrėjų, prekės ženklo pavadinimas simbolizuoja istorijos ir kasdienybės junginį. ,,Kuriame produktus, papuoštus stilizuota baltų simbolika. Dėl to ir savo pavadinimu atskleidžiame, kad nors ir naudojame baltų kultūrinį palikimą, kuriame XXI amžiaus žmogui aktualius dalykus“ – pasakojo jaunuoliai.
Baltų kultūroje manyta, kad įvairūs gyviai, dangaus kūnai, augalai yra žmonių globėjai, kurie gali ir apdovanoti, ir nubausti. Pagrindiniai „nebaltas“ naudojami simboliai yra saulė ir žaltys. Saulė įkūnijo gyvenimo cikliškumą, motinišką jėgą. Kiekviena diena prasidėdavo saulei pakilus ir baigdavosi jai nusileidus, o gyvenimo pradžia ir pabaiga buvo atitinkamai siejamos su šviesa ir tamsa. Žaltys buvo gyvybės ir gamtos jėgos įsikūnijimo simboliu. Manyta, kad namuose rūpestingai laikomas žaltys šeimą apsaugos nuo pykčių ir nelaimių, tačiau nuskriaustas gali ir atkeršyti.
Savo kūryba „nebaltas“ įkūrėjai skatina nepamiršti gimtosios šalies ir nebijoti kurti. Jaunuolių istorija primena, kad stiprinti Lietuvos rinką galima net ir gyvenant svetur.