V. Benkunskas: realu, kad pastatas Viršuliškėse niekada nebebus eksploatuojamas
Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas sako, kad Viršuliškėse gaisro metu apgriautas pastatas gali būti nebeeksploatuojamas. Pasak politiko, šiuo metu savivaldybė atlieka tyrimą dėl namo techninės eksploatacijos, laukiama ir raštiškos ekspertinės išvados.
„Šiandien ryte savivaldybės ekspertinė komisija su mokslininku, techniniu inžinieriumi jau viduje įvertino statinio būklę – mums pasakyta žodžiu, bet šiandieną gausime ir ekspertinę pažymą, kad pastatas yra nesaugus eksploatuoti. Vadinasi, jame artimiausiu metu tikrai negalės žmonės gyventi“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu kalbėjo sostinės meras.
„Jis iš esmės yra nebeeksploatuojamas. Ar bus jį galima eksploatuoti ateityje, sutvarkius, tam tikrus darbus padarius (…) – čia, matyt, ateities klausimas, bet šiai dienai akivaizdu, kad yra didelis pavojus žmonių sveikatai ir gyvybei, ir jo eksploatuoti nebus galima“, – aiškino jis.
Meras patikino, kad savivaldybė savo ruožtu atlieka tyrimą dėl namo eksploatavimo ir aiškinasi, ar anksčiau nebuvo fiksuota kokių nors pažeidimų.
„Lygiagrečiai savivaldybė irgi daro tyrimą dėl namo eksploatavimo – ar nebuvo, iš tikrųjų, padaryta kažkokių pažeidimų iš eksploatacinės pusės. (…) Žiūrėsime, kaip buvo vykdoma techninė namo priežiūra“, – dėstė V. Benkunskas, nurodydamas, kad namas, kuriame kilo gaisras, buvo prižiūrimas bendrijos.
„Kažkokių išskirtinių problemų šiame name dėl inžinerinių sistemų, dėl kažkokių kitų problemų neturėjome gavę – bent jau tokių įrašų neturime“, – nurodė jis.
Formalūs sprendimai dėl namo eksploatacijos bus priimti tik tada, kai iš apdegusio namo bus išgabenti žuvusiųjų kūnai, nurodė meras.
„Tokia tikimybė, kad namas niekada nebebus eksploatuojamas – ji egzistuojanti. Bet šiandien tokios išvados dar daryti negalime“, – pažymėjo V. Benkunskas.
„Pirmiausia turi susitvarkyti ir padaryti tuos darbus, kad galėtų būti žuvusiųjų kūnai iš vietos paimti, o po to – etapas po etapo“, – apibendrino jis.
Nukentėjusiesiems paruošti 26 socialiniai būstai
Kaip skelbta anksčiau, trisdešimties butų gyventojai buvo evakuoti, savivaldybė jiems pasiūlė galimybę apsigyventi viešbutyje – ja pasinaudojo 18 asmenų. V. Benkunskas nurodė, kad tokį poreikį savivaldybė užtikrins ir toliau.
„Mūsų tikslas, kol neturėsime aiškumo, kas su tuo pastatu yra – suteikti žmonėms pagalbą tokią, kokią galime“, – pažymėjo jis.
Taip pat, pranešė sostinės meras, šiuo metu bendraujama su nukentėjusiaisiais ir siekiama išsiaiškinti apie tolimesnius pagalbos poreikius. Savivaldybės vadovo teigimu, šiuo metu yra paruošti 26 socialiniai būstai, kuriuos sudegusio namo gyventojai gali gauti be eilės.
„Iš pradžių bus pasiūlyta gyventi viešbučiuose. Mes esame persižiūrėję, kad turime laisvus, šiai minutei sutvarkytus 26 socialinius būstus, kuriuos be eilės galėtume suteikti šiems gyventojams kaip pagalbos priemonę“, – pranešė V. Benkunskas.
Jis taip pat patikino, kad, esant poreikiui, klausimas dėl kompensacijų nuo gaisro nukentėjusiems gali pasiekti Vilniaus miesto tarybą.
„Jeigu bus poreikis, svarstysime eiti ir į tarybą, prisiimti tvarkas, leidžiančias kompensuoti nuomos išlaidas“, – kalbėjo politikas.
„Vakar paraginome kreiptis į savivaldybę ir pateikti prašymus – nelaimės, gaisro atveju yra numatytos kompensacijos už būsto praradimą. Reikia suprasti, kad jos nekompensuos viso būsto vertės“, – paaiškino V. Benkunskas.
Antradienį Vilniuje, Viršuliškių gatvėje esančiame daugiabutyje įvykus keliems sprogimams kilo gaisras. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) ir Bendrojo pagalbos centro (BPC) duomenimis, kilęs gaisras išsiplėtė į keturis butus, esančius ketvirtame ir penktame namo aukštuose. Gaisro metu buvo pažeistos daugiabučio konstrukcijos, įgriuvo tarp degančių butų esanti perdanga.
Dėl kilusio gaisro evakuoti 30-ies butų gyventojai, 3 žmonės gaisro metu apsinuodijo smalkėmis. Policijos duomenimis, 28-erių ir 43-ejų namo gyventojos dėl apsinuodijimo smalkėmis gydomos ambulatoriškai, o 80-metė moteris dėl apsinuodijimo smalkėmis paguldyta į ligoninę.
PAGD duomenimis, antradienį popiet tarp sugriuvusių konstrukcijų pastebėtas vieno žmogaus kūnas, greičiausiai suaugusio asmens. Trečiadienį anksti ryte ugniagesiai pastebėjo dar vieno asmens, galimai dingusio vaiko, kūną.
Visgi, dėl vis dar nestabilių ir nesaugių daugiabučio konstrukcijų ugniagesiai negali prieiti prie abiejų pastebėtų kūnų.
Antradienį kilęs gaisras trečiadienio rytą likviduotas, ugniagesiai toliau vykdo baigiamuosius darbus.
Vilniaus miesto savivaldybė gaisro įvykio vietoje antradienį paskelbė ekstremaliąją situaciją. Dėl gyventojų saugumo teritorija yra aptverta, pastatas saugomas – budi policija ir ugniagesiai.
Trečiadienį bus suformuota avarijos tyrimo komisija, kuri nustatys avarijos priežastis ir teiks rekomendacijas dėl tolesnio pastato naudojimo. Policija renka informaciją tyrimui dėl gaisro aplinkybių.
Visiems evakuotiems žmonėms pasiūlytas apgyvendinimas viešbutyje savivaldybės lėšomis. Viešbutyje laikinai apgyvendinta 18 žmonių (iš jų du vaikai), likę evakuoti gyventojai apsisprendė apsistoti pas artimuosius.
Savivaldybė taip pat paragino gyventojus kreiptis dėl tikslinės pašalpos ir socialinio būsto suteikimo.