V. Mazuronis: bankai ir toliau tyčiojasi iš Lietuvos žmonių
Seimo Parlamentinių tyrimų departamento atlikto tyrimo rezultatai dėl komercinių bankų taikomų mokesčių Baltijos ir kai kuriose Skandinavijos šalyse išryškino situaciją, kad iš visų Baltijos valstybių Lietuvos gyventojai už daugelį paslaugų moka daugiausiai. Darbo partiją jau vasarą buvo atkreipusi dėmesį į šią problemą, tačiau panašu, kad situacija negerėja.
Vasarą darbiečiai surengė simbolinį protestą prie didžiausių Lietuvos bankų centrinių būstinių kaip SEB, Swedbank ir DNB Nord. Jau tada protestu Darbo partija atkreipė dėmesį į bankų sprendimus sumažinti nemokamai išgryninamų pinigų kiekį, apmokestinti iki šiol nemokamai teikiamas paslaugas bei didinti kitus paslaugų įkainius.
Kaip rodo minėto tyrimo rezultatai, šiandien Lietuvos gyventojai už Latviją ir Estiją dažniausiai sumoka mokesčių daugiau atliekant internetinius pavedimus, išimant grynuosius pinigus.
„Bankai turėtų uždarbiauti iš kreditavimo, o ne lupikavimo ar apribodami ir dar labiau apmokestindami Lietuvos žmonių priėjimą prie savo pinigų. Akivaizdu, kad jie eina neteisingu keliu. Darbo partija įsitikinusi, kad bankų kontrolė turi būti kieta ir ginanti Lietuvos piliečių interesus. Dabar gi situacija tokia, kad Lietuvos bankas ir Finansų ministerija leidžia apiplėšinėti žmones vidury baltos dienos. Tokia susiklosčiusi situacija, mano akimis, tęstis ilgiau negali“, — sako V. Mazuronis.
Anksčiau Seimo Darbo partijos frakcijos nariai užregistravo Konkurencijos įstatymo pataisą, kuria siekta apriboti bankų galimybes piktnaudžiauti savo dominuojančia padėtimi. Pataisos numato, kad bankas būtų laikomas dominuojančiu rinkoje, jei jis užimtų ne mažiau kaip 30 proc. rinkos. Taip pat bankų dominuojančia padėtimi būtų laikoma, kai trys didžiausi bankai kartu užimtų 55 proc. ar didesnę rinkos dalį (šiuo metu šie rodikliai atitinkamai 40 ir 70 proc.).
„Šių pataisų nauda – būtų užkirstas kelias bankų siekiams masiškai didinti teikiamų paslaugų įkainius, Centriniam bankui būtų suteiktos galimybės labiau kontroliuoti bankus ir jų mokestinę politiką. Jeigu pats Centrinis bankas tingi ar nenori imtis iniciatyvos – imsimės mes“, – sako Darbo partijos pirmininko pavaduotojas Vytautas Gapšys.
Partijos nuomone, šie sprendimai svarbūs ir būtini, bet jų neužtenka. Artimiausiu metu bus reikalaujama Lietuvos banko ir Finansų ministerijos pateikti veiksmų planą, kas bus daroma dėl to, kad mažėtų Lietuvoje taikomi bankų mokesčiai.