Vaiko teisėms užtikrinti – didesnis atsakingų institucijų dėmesys
Į posėdį susirinkusi Palangos miesto savivaldybės bendruomenės vaiko teisių apsaugos taryba, vadovaujama Palangos mero pavaduotojo Rimanto Mikalkėno, aptarė vaiko teisių apsaugos situaciją kurorte bei galimus kylančių problemų sprendimo būdus.
Posėdyje, inicijuotame Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS), dalyvavo vicemeras R. Mikalkėnas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Staskonienė bei 12 įvairių sričių specialistų – Darbo biržos, Švietimo pagalbos tarnybos, Palangos probacijos tarnybos, Socialinių paslaugų centro, Savivaldybės administracijos ir kitų atsakingų institucijų atstovai. Susirinkusieji aptarė prevencinių priemonių galimybes bei ieškojo būdų, kaip stiprinti atsakingų institucijų bendradarbiavimą ir labiau užtikrinti vaiko teisių apsaugą mieste.
Pasak VTAS vedėjos Emilijos Lapėnienės, Palangoje į socialinės rizikos šeimų sąrašą įtraukta 30 šeimų, jose auga 50 vaikų. „Palangoje 2015 metai praėjo ramiai, bet sunerimti privertė policijos pateikta informacija, jog daugėja smurto artimoje aplinkoje atvejų. Ir nors didžioji dalis porų po kilusių konfliktų susitaikė, vis dėlto vaiko teisių apsaugos specialistai atidžiau stebės šias šeimas ir, jei situacija kartosis, imsis kardinalių, visų įstatyme numatytų priemonių, kad būtų užtikrinta vaiko teisių apsauga“, – teigė E. Lapėnienė.
Kalbant apie krizinių situacijų šeimose, auginančiose vaikus, prevenciją buvo išsakyta įvairių siūlymų, tačiau, kaip pripažinta, užbėgti už akių sunkiai prognozuojamiems įvykiams yra labai sudėtinga. Vienas iš posėdyje išsakytų siūlymų – stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, rengti bendrus atsakingų institucijų pasitarimus, kad šios nedubliuotų viena kitos teikiamų paslaugų ir būtų informuotos apie kolegų veiklą.
Spręsti krizės ištiktų šeimų problemas padės ir šiais metais naujas – intensyvios krizių įveikimo pagalbos, laikino apnakvindinimo, psichosocialinės pagalbos ¬– paslaugas teikti pradėjusi Socialinių paslaugų tarnyba. „Džiugina tai, kad Palanga turi galimybes padėti krizės ištiktai šeimai – nebereikia pagalbos dairytis pagalbos į Kretingą ar Klaipėdą“, – sakė VTAS vedėja.
Posėdžio metu taip pat apsispręsta atkreipti dar didesnį dėmesį į socialinės rizikos šeimas socialinių išmokų dienomis. „Nutarta suaktyvinti šeimų, kuriose girtaujama, patikrą socialinių išmokų dienomis. Nes būtent tomis dienomis, kaip rodo bendra praktika, įvyksta daugiausiai nusikaltimų. Reikia visomis išgalėmis siekti, kad valstybės skiriami pinigai eitų ne alkoholiui įsigyti, o vaiko gerovei užtikrinti“, – kalbėjo E. Lapėnienė.
Akcentuota ir nuo smurto šeimoje kenčiančių asmenų atsakomybė – neseniai visą šalį sukrėtę įvykiai dar kartą parodė, jog smurtautojo, net ir nekeliančio rankos prieš vaikus, elgesys gali tapti neprognozuojamos, o to pasekmės – ypatingai skaudžios ir nepataisomos. „Tėvai turi suprasti, jog tylėdami apie smurtą šeimoje, slėpdami tai, jie stato į pavojų savo vaikus. Negalima pamiršti ir tai, kad vaikas dažnai tampa smurto šeimoje liudytojas, o tai neigiamai veikia vaiko vystymosi raidą“, – akcentavo VTAS vedėja.
Taip pat apsispręsta ir plačiau informuoti visuomenę apie socialinės bei psichologinės pagalbos teikimo galimybes. Aktualius telefonų numerius nutarta skelbti ugdymo, gydymo įstaigose, kad ši aktuali informacija būtų skleidžiama kuo plačiau.
Klaipėdos socialinės – psichologinės pagalbos visai šeimai tel. 8 46 350099;
Socialinių paslaugų tarnybos tel. 8 460 48412.
Palangos miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus tel. 8 460 48732.