„Vaikų knyga – tai pagarba mažųjų didybei“
Tokia skambia ir didžia mintimi, Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimo proga, į skaitytojus kreipėsi latvė Inese Zandere, daugiau kaip 30 knygų vaikams ir paaugliams autorė, redaktorė. Kasmet Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama balandžio 2-ąją, H.Ch. Anderseno gimimo dieną, nuo 1967 m. Zarasų viešoji biblioteka ir kaimo padaliniai tradiciškai prisijungė prie literatūros savaitės spalvingomis ir įdomiomis literatūros popietėmis, viktorinomis, piešinių parodų atidarymu. Renginiuose lankėsi moksleiviai, darželinukai, vaikų dienos centrų lankytojai, mokytojai.
Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos mokiniai kūrė pasakas – vieni ritinę iliustracijų pasaką, kiti – žodinę, skirtą Lietuvai. Išklausę bibliotekininkės skaitomos legendos „Gedimino sapnas“, kurioje kartu su didžiuoju kunigaikščiu Gediminu medžiojo Lietuvos sengirėse, nakvojo po žvaigždėtu dangaus skliautu, sapne regėjo staugiantį vilką, klausėsi senojo žynio sapno išaiškinimo ir statė pilį – kūrė Lietuvos sostinę Vilnių. Išgirstą istoriją moksleiviai pavaizdavo iliustracijose. Sudėtingiau sekėsi lipdyti pasaką kitiems popietės dalyviams, papildant vienas kito sakinius ir pratęsiant mintį. Prasidėjusi pasaka žodžiais „Senų senovėje mažame žemės lopinėlyje…“ – buvo sukurta, iliustruota ir pavadinta „Vilniaus atsiradimo istorija“.
Ypatingas Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos 5-8 klasių mokiniams parodos „Atminty išlikusio kūrinio iliustracijos“ atidarymas. Tai pirmoji moksleivių kūrinių paroda eksponuojama ne mokykloje. Darbuose pavaizduoti įvairiausių lietuvių autorių kūriniai – Salomėjos Neries pasaka „Eglė žalčių karalienė“, Kazio Binkio poema „Kiškių sukilimas“, Vytauto Skripkos eilėraštis „Mirusių balsai“, Kazio Borutos apysaka „Baltaragio malūnas“ ir kiti – piešti pieštukais, flomasteriais, spalvotais pieštukais, lieti akvarele.
Dusetų K. Būgos bibliotekoje 4-5 klasių moksleiviai kartu su Informacinių technologijų mokytoja Aldona Žiliukiene piešė mylimiausius knygos herojus. Panaudojant kompiuterinės grafikos programą, naujai atgijo morkų spalvos plaukais Pepė Ilgakojinė, žavusis Haris Poteris su draugais, išmanieji robotai ir kiti veikėjai, kurie papuošė Velykų medį.
Antalieptės bibliotekoje buvo surengta netradicinė literatūros popietė „Pabelsk į knygos širdį“. Įvairiose miestelio vietose buvo paslėptos raidės, kurias dalyviai turėjo surasti ir sudėlioti žodį. Ieškantiems buvo sufleruojama: Ši dėžutė kabo ant medžio, kuriame yra apžvalgos „bokštas“, o korio formos dėžutėje rasi raidę „Ų“; ,,Ieškoma raidė pritvirtinta prie stiebo, ant kurio plevėsuoja vėliava „V“ arba „Šiame pastate esantys įrenginiai gamina elektrą, o virš durų yra šio pastato pavadinimas, todėl „medyje“ ieškok pirmosios šio pavadinimo raidės „A“ ir t.t. Taip žingsnis po žingsnio, raidė po raidės ir bibliotekos kieme buvo sudėti žodžiai „VAIKŲ KNYGOS“.
Dusetų K. Būgos ir Avilių bibliotekose lankytojai klausėsi su humoru ir begale fantazijos parašytų H. K. Anderseno pasakų. Imbrade literatūros popietės dalyviai sprendė kryžiažodį, kurį sudarė klausimai apie H. K. Anderseno biografiją ir kūrybą.
Suvieko bibliotekininkė vaikams skaitė Vytauto V. Landsbergio „Obuolių pasakas“, kuriose per personifikuotų vaisių, daržovių, gyvūnų, reiškinių nuotykius, atsispindi ironiška mūsų buitis. Vaizdinga kalba, išraiškingos iliustracijos, linksmi vardai kaip Lapė Ksenofobija, papūgos Kaktrys ir Kakaketuri, žvirblis Alioša, netikėti paaiškinimai, žodžių skambesys nepaliko abejingų klausytojų.
Samanių, Avilių kaimo vaikai piešė ir spalvino gerai pažįstamus ir mylimus knygų pasakų veikėjus – vilką-pilką, gudruolę lapę, žavųjį batuotą katiną, gražuolę princesę. Baibių bibliotekos lankytojai dalinosi mintimis, kas jiems yra knyga ir kokie mylimiausi rašytojai. Paaiškėjo, kad vaikų ir jaunimo rate populiariausi yra R. L. Stivenson’as, H. Lofting’as, H. K. Andersen’as, Knister’is, A. Lindgren, T. Jansson’as, D. Bisset’as, o iš lietuvių – K. Kasparavičius, V. V. Landsbergis, A. Karosaitė, R. Šerelytė, V. Račickas, M. Vainilaitis, P. Mašiotas, E. Mieželaitis, A. Matutis.
Bibliotekų Vaikų literatūros erdves užpildė spalvingos geriausių vaikų literatūros knygų parodėlės, pasirenkant netradicinį knygų išdėstymą. Bibliotekininkės kvietė atsakyti, kodėl Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama balandžio 2-ąją? Teisingai atsakiusiųjų laukė smagios atminimo dovanėlės. Salako bibliotekininkė pasiūlė knygų mėgėjams priimti skaitymo iššūkį ir leistis į pavasario nuotykį. Kiekvienas dalyvis rekomendavo draugui perskaityti labiausiai jam patikusią knygą.
Viena minėjimo programa veja kitą. Netrukus susitiksime Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiuose!