Vaikų literatūros premija įteikta Mariui Marcinkevičiui ir bibliotekininkei Kristinai Brazauskienei

Šiandien, Tarptautinę vaikų literatūros dieną, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje įteikta Vaikų literatūros premija. Ministerijos įteikta premija šiemet atiteko rašytojui Mariui Marcinkevičiui ir Kauno rajono Lapių pagrindinės mokyklos bibliotekininkei Kristinai Brazauskienei. Mariaus Marcinkevičiaus kūryba įvertinta už istorinių ir pilietinių temų brandų ir įtaigų plėtojimą vaikų literatūroje, Kristinai Brazauskienei premija skiriama už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą.
„Marius Marcinkevičius – vienas ryškiausių ir kūrybiškiausių dabartinių vaikų literatūros rašytojų. Ir man didelė garbė šiandien įteikti autoriui dar vieną – Vaikų literatūros premiją. Nuoširdžiai stebina tiek daug aprėpianti bibliotekininkės Kristinos Brazauskienės veikla. Matome, kiek daug šiandien gali nuveikti darbštus ir aktyvus mokyklos bibliotekininkas”, – sveikindamas laureatus sakė sako viceministras Jonas Petkevičius, pabrėžęs ir rašytojų, ir bibliotekininkų svarų indėlį ugdant vaikų vertybes.
Gydytojas Marius Marcinkevičius, kaip rašytojas debiutavęs 2016 m., puikiai žinomas ir įsitvirtinęs vaikų literatūros lauke. Jo kūriniai žavi ne tik jaunuosius skaitytojus, bet ir literatūrologus profesionalus, ir ne tiktai Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Autoriaus kūriniai sulaukė pripažinimo dėl lengvo, patrauklaus rašymo stiliaus, vertybinės laikysenos, žaismingos vaizduotės. Dvi knygos – istorinis grafinis romanas „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę” (iliustr. L. Itagaki, 2023 m.) ir Holokausto istoriją pasakojantis „Akmenėlis” (iliustr. I. Dagilė, 2020 m.), – ypač išskirtinės, vaikams gerai suprantama kalba ir būdu perteikiančios sudėtingas istorines temas.
Autoriaus knygos išverstos į daugiau kaip 25 kalbas, pagal jas statomi spektakliai, kuriamos dainos ir animaciniai filmai. Marius Marcinkevičius yra įtraukas į pasaulinį Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) rašytojų garbės sąrašą.
„Manau, kad vaikų literatūra yra pati svarbiausia literatūros rūšis. Jeigu mes neužsiauginsime naujų skaitytojų, po 50 metų literatūros nebeliks, nes nebeliks ir skaitytojų. Todėl aš labiausiai dėkingas skaitantiems vaikams, kurių dėka dar gyvas knygų Fantazijos pasaulis. Rašyti vaikams istorinėmis temomis labai sunku. Reikia išlaviruoti tarp istorinių faktų, bet kartu sukurti įtraukiančią istoriją. Yra daugybė istorinių knygų, kuriose pilna datų, pavardžių ir faktų, bet ar tai patrauklu vaikui? Šiuo metu mes su iliustruotoja Lina Itagaki kuriame grafinę novelę apie knygnešius. Manau, kad šia knyga nudžiuginsime savo mažuosius skaitytojus, o mokytojai ir bibliotekininkai turės patrauklios medžiagos šiam svarbiam mūsų šalies istorijos etapui pristatyti”, – sako Marius Marcinkevičius.
Bibliotekininkės Kristinos Brazauskienės iniciatyva Lapių pagrindinėje mokykloje vyksta daug vaikams patrauklių skaitymo skatinimo renginių, akcijų, integruotų pamokų. Pvz., „Mirioramos projektas” – tai istorijų kūrimas piešiniais. Mokiniai, susibūrę į komandą ir pasiskirstę pareigomis, kuria istoriją. „Šeimos kuprinės akcija” įtraukia ir mokinių tėvus bei kitus šeimos narius. „Knygvežiuko kelionėje” pradinių klasių mokiniai savo perskaitytas knygas pristato bendraamžiams. K. Brazauskienės iniciatyva dvi dienos per mokslo metus Lapėse yra skiriamos tik skaitymui. K. Brazauskienė – Tarptautinės mokyklų bibliotekininkų asociacijos konferencijų dalyvė, inicijuoja nemažai renginių ne tiktai savo mokykloje, bet ir Lietuvoje, jos paskatinti mokiniai dalyvauja ir tarptautiniuose projektuose.
„Visa mokyklos bibliotekininkės veikla yra nuolatinis kūrybinis procesas. Ir ne veltui sakoma, kad kai nori kažką daryti, ieškai galimybių, kai nenori – priežasčių. Pirma ir svarbiausia motyvacija yra patys mokiniai, kuriuos, žinom, reikia paskatinti skaityti ir pasistengti sudominti knyga, turint stiprius konkurentus: mobiliuosius įrenginius ir virtualią erdvę. Todėl skaitymo skatinimo renginius stengiuosi sugalvoti atsižvelgdama į situaciją mokykloje, jausdama, kada ir kokio amžiaus grupes geriausiai įtraukti į bibliotekos veiklas. Labai svarbu yra bendravimas. Dažniausia dirbam po vieną, todėl mes, mokyklų bibliotekininkės, esam susibūrusios į komandas ir kartu pasitardamos ir veiklas paderinam, ir idėjomis pasidalinam. Visada stengiuosi įtraukti kuo daugiau Lietuvos mokyklų į tarptautines mokyklų bibliotekų veiklas. Dar vienas kanalas idėjoms – tarptautinės konferencijos, iš vienos parsivežiau Kroatijos kolegų idėją – Šeimos kuprinės akciją. O pati svarbiausia motyvacija – tai tie autoriai, kurie rašo nuostabias knygas vaikams. Ir bibliotekininkai tikrai pasirengę padaryti viską, kad tik jų knygos pasiektų kuo daugiau vaikų”, – sako Kristina Brazauskienė.
Apie Vaikų literatūros premiją. Premiją 2004 metais įsteigė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Premija yra dviejų dalių: viena skiriama už vaikų literatūros kūrinius, kita – už skaitymo populiarinimą. Šia premija norima paskatinti, kad rastųsi daugiau kokybiškų kūrinių vaikams ir paaugliams, taip pat norima įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų, asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas vertybes, stiprinant tautiškumą ir pilietiškumą, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.
Renkant laureatus, atkreipiamas dėmesys į pastarųjų 5 metų autoriaus darbus vaikų literatūros srityje, meninę ir pedagoginę kūrinių vertę, jų naujumą, originalumą, reikšmę lietuvių literatūrai. Vertinant vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srities darbus, taip pat atsižvelgiama į pastarųjų 5 metų pretendento darbus.
Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė, Tomas Dirgėla, Justinas Žilinskas, Eglė Baliutavičiūtė ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų.