Vaikų valgiaraščiuose – sveikatai palankūs produktai
Kauno rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose įsibėgėjo socialinės atsakomybės projektas “Sveikatai palankūs”, pradėtas vykdyti 2015 m. rugsėjo 1 d. Projekte dalyvauja penkios Kauno rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos: Noreikiškių lopšelis-darželis „Ąžuolėlis“, Raudondvario lopšelis-darželis „Riešutėlis“, Garliavos lopšelis-darželis „Eglutė“, Neveronių lopšelis-darželis ir Kačerginės daugiafunkcis centras. Gruodžio mėnesį į projekto veiklą įsilies dar 5 Kauno rajono ikimokyklinės įstaigos.
Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyrius ir VŠĮ „Tikra mityba“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį 2015-2016 mokslo metams. Socialinės atsakomybės projektas „Sveikatai palankūs“ yra skirtas sveikatai palankiai mitybai skatinti, vaikų maisto gaminimo ir valgymo kultūrai formuoti, įstaigų bendruomenei šviesti. Taip pat siekiama sudaryti sveikatai palankius valgiaraščius ugdymo įstaigoms ir suderinti juos su atsakingomis institucijomis. Socialinės atsakomybės projekto „Sveikatai palankūs” metu organizuojami gaminimo, susipažinimo su maistu užsiėmimai, kurių metu vaikai patys gamina ir degustuoja.
Nuo lapkričio 9 d. projekte dalyvaujančiose ugdymo įstaigose buvo inicijuota akcija, skirta įtraukti į vaikų valgiaraščius kuo daugiau skaidulinių medžiagų turinčių produktų. Vaikai patys gamino blynus iš viso grūdo miltų, jiems buvo papasakota, iš kur miltai atkeliauja ant stalo. Projektą organizavo VŠĮ „Tikra mityba“ ir AB „Kauno Grūdai“.
Kartu maišant blynų tešlą, ne vienas mažasis kulinaras atskleidė, kad namuose galimybių gaminti kartu su tėveliais neturi. Vaikai teigė, kad suaugusieji dažniausiai jiems neleidžia padėti kepti blynų, nepasakoja apie jų ingredientus, todėl jie nežino, iš kur atsiranda grūdai ir kuo skiriasi balti miltai nuo rupių.
Akcijos metu vaikai turėjo galimybę patys pasigaminti tešlą, sužinoti jos sudėtį, iškepti blynus ir patraukliai juos pateikti lėkštėje – su mėlynėmis, braškėmis, juodaisiais serbentais, bananais, o galiausiai ir skaniai suvalgyti.
Projekto mitybos specialistės parengė mokomąją valgymo kultūros formavimo medžiagą, kuri pateikta patrauklia ir vaikams suprantama forma. Ją įstaigoje galima panaudoti kasdien.
Suaugusieji – geriausias pavyzdys ir vaikų mitybos pokyčių iniciatorius. Todėl nuo spalio 22 d. projekte dalyvaujančiose Kauno rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose pradėti mokymai personalui „Sveikos mitybos ABC”. Jų metu ne tik suteikiama žinių ir praktinių patarimų, bet ir degustuojami sveikatai palankūs produktai. Taip inicijuojami pokyčiai ne tik ugdymo įstaigose, bet ir namuose.
Viena iš projekto veiklų – šviesti tėvus, paskatinti juos vaikams gaminti sveikatai naudingus patiekalus. Tam ikimokyklinio ugdymo įstaigose organizuojamos paskaitos-susitikimai su tėveliais. Kalbama apie tai, kaip svarbu išmokyti vaikus mėgautis maistu, gaminti kartu, valgant susikoncentruoti į maistą ir gerai sukramtyti. Svarbu nuo mažens kalbėti vaikams apie tai, ką reikia valgyti, kas yra mitybos pagrindas, kaip reikia valgyti ir kiek suvalgyti.