Vaikų žinios apie grūdus
Du mėnesius šešiose Kauno pagrindinio lavinimo mokyklose vyko netradicinės pamokos, kuriose vaikai galėjo daugiau sužinoti apie pusryčių naudą, susipažinti su grūdinėmis kultūromis, susitikti su Lietuvos sportininkais, kurie savo asmeniniais pavyzdžiais ragino vaikus neatsisakyti rytinio maisto.
Programa „Sveikatiada“ kartu su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru prieš mėnesį konferencijoje „Mokykla ugdo sveiką vaiką“ pristatė 6–7 klasių mokinių mitybos įpročių ir fizinio aktyvumo įgūdžių tyrimą, kur paaiškėjo, kad tik 62,5 proc. vaikų kasdien pusryčiauja. „Projektu „Sveikatiados pusryčių klubas“ siekiame paraginti visus vaikus pusryčiauti ir rinktis įvairų maistą“, – projekto svarbą pristatė programos vadovė M.Čėglytė.
Vienas iš rekomenduojamų pusryčių patiekalų – įvairios košės. Tačiau ar penktokai mėgsta jas? Ar vaikai pažįsta grūdines kultūras?
Šešiose Kauno mokyklose studentai iš Kauno kolegijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Lietuvos sporto universiteto dėstė vaikams paskaitas „Maistas ir sveikata“, „Ryto ir pusryčių draugystė“, „Maistas ir nuotaika“. Viena iš užduočių pamokos metu – atpažinti šešių skirtingų grūdų kultūras. Tokia užduotis buvo vieniems moksleiviams lengvai, o kitiems sunkiai įveikiama. Vaikai buvo supažindinti su miežiais, kviečiais, avižomis, ryžiais, kukurūzais, perlinėmis kuopomis. „Kruopas atpažinti sekėsi gana lengvai, vaikai painiojo tik miežines ir kvietines kruopas. Viena grupelė vaikų kvietines kruopas pavadino grikiais. Sunkiausiai sekėsi su avižomis, nes niekaip negalėjo atspėti, kas tai per kruopos“, – komentavo studentė Živilė Dumbraitė, paskaitas skaičiusi J.Urbšio katalikiškoje pagrindinėje mokykloje.
Projekto pradžioje visi vaikai gavo „Pusryčių kalendorius“, kur kasdien galėjo fiksuoti, ką valgė pusryčiams, tačiau peržvelgus penktokų kalendorius dažnai pasitaikė tie patys produktai. „Vienas berniukas iš Žaliakalnio progimnazijos labai rimtai pasakojo, ką valgė visą savaitę: pirmadienį – sumuštinį, antradienį – sumuštinį, trečiadienį – sumuštinį, ketvirtadienį – sumuštinį, penktadienį – sumuštinį, šeštadienį – sumuštinį ir sekmadienį taip pat sumuštinį“, – savo pastebėjimais dalinosi dietetikos studentė Agnė Kungytė.
„Sveikatiados“ projekto tikslas – paskatinti, paraginti visus vaikus į mokyklą atvykti jau papusryčiavus, suteikti vaikams papildomų žinių. Komandinės užduotys išmokė įsitraukti į bendrą darbą, siekti vieningo tikslo. Visos su sveikata susijusios užduotys, žaidimai vaikus pritraukia ne vien dėl noro išmėginti savo gabumus, bet tuo pačiu ir skatina domėtis, sužinoti atsakymus į nežinomus klausimus.