Valdančiųjų partijų atstovai Regionų ministerijos idėją vertina skeptiškai: gali išaugti biurokratija
Šalies vadovui Gitanui Nausėdai pasiūlius steigti Regionų ministeriją, valdančiųjų partijų atstovai tokią idėją vertina skeptiškai.
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė baiminasi, kad nauja ministerija gali reikšti daugiau biurokratijos. Pasak jos, regioninėje politikoje reikia daugiau dėmesio skirti investicijoms ir augimui, o ne institucijoms ir biurokratijai.
„Apskritai, man yra neramu, kai mes kalbame apie naujos ministerijos steigimą, ar nebus tik daugiau biurokratijos. Nes regioninė politika reikalauja mažiau biurokratijos ir daugiau galimybių, o ne institucijų“, – Eltai teigė A. Armonaitė.
„Regioninė politika pirmiausia yra darbo vietos, investicijos. Ten kur bus daugiau galimybių, ten gyvens ir daugiau žmonių“, – tvirtino ji.
Politikė vertina, kad efektyvesnė regionų politika galėtų būti vykdoma į jos įgyvendinimą įtraukus ne vien Vidaus reikalų ministeriją (VRM), bet ir, pavyzdžiui, Ekonomikos ir inovacijų ministeriją.
„Ten kur bus daugiau galimybių, ten gyvens ir daugiau žmonių. Ir aš matyčiau tai būtent taip. Per mūsų kadenciją įvairiuose regionuose pastatyta 17 naujų gamyklų ir sukurta 20 tūkst. darbo vietų. Tai reikia tęsti. Apskritai tą kuravimą matyčiau ne vien Vidaus reikalų ministerijoje, galbūt tai galėtų būti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos dalis“, – vertino ji.
Tuo metu konservatorius, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė teigia, kad diskusija apie regionų politiką yra prasminga, o ministerijos idėja – svarstytina. Tačiau, anot jo, taip pat reiktų diskutuoti ar ne geriau būtų sukurti padalinius, kurie būtų pavaldūs esančioms ministerijoms.
„Tai diskusija tokia, kaip organizuoti politikos klausimus, susijusius su regionais, yra prasminga. Ar pasirinkti modelį, kad steigti vieną ministeriją ar stiprinti atitinkamų ministerijų pajėgumus tai irgi diskusija, kurią esame turėję ne vieną. Buvo matymų, kad čia gali būti struktūrinis padalinys prie Finansų ministerijos, ar dariniai prie kitų ministerijų“, – Eltai komentavo M. Lingė.
„Kitų variantų gali būti, bet pačią principinę idėją tikrai galime svarstyti“, – pridūrė jis.
Tuo metu Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio atstovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad yra efektyvesnių būdų stiprinti regioninę politiką bei savivaldą.
„Siūlymas nustebino. Būtų gerai sužinoti, ar planuojama kažkurios ministerijos atsisakyti, nes naujos ministerijos steigimas reikalauja papildomų resursų ir turi būti prasmingas. Regioninę politika vykdyti, savivaldą stiprinti, mano nuomone, galima ir nesteigiant atskiros ministerijos, o naudojantis daugybe įrankių, kurie ir dabar egzistuoja“, – ketvirtadienį parlamente žurnalistams kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasiūlė steigti naują ministeriją, kuri iš Vidaus reikalų ministerijos (VRM) perimtų regionų politikos formavimo atsakomybę ir prisidėtų prie tarybų ir savivaldos savarankiškumo didinimo. Anot jo, tokia ministerija taip pat galėtų perimti funkcijas iš kitų ministerijų, kurios leistų jai vykdyti regionų lūkesčius atitinkančią nacionalinę politiką.
Šalies vadovas taip pat užsiminė, kad nors ankstesni bandymai po šalį paskirstyti ministerijas nepavyko, tai nepaneigia pačios idėjos poreikio. G. Nausėda teigė, kad šiuo metu matoma institucijų centralizacija – tai „senojo politinio režimo palikimas“, kai turėtų būti veikiama horizontaliai.
Praėjusį ketvirtadienį Eltos organizuotų debatų Seimo rinkimams metu, galimybę įkurti Regionų ministeriją tarp siūlymų taip pat įvardijo Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus.
„Mes netgi siūlome įkurti Regionų ministeriją, perkeliant Energetikos į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, tai išspręstų visus klausimus“, – debatų metu siūlė J. Pinskus.