Valdas Aleknavičius: tikiu, kad Kalvarijos žmonės turi potencialo keisti ir keistis
Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius Valdas Aleknavičius apie pasienio savivaldybės gyvenimą, galimybes ir lūkesčius.
Gerbiamas Valdai, kaip apibūdintumėte gyvenimą nedidelėje savivaldybėje, esančios Lenkijos pasienyje?
Kalvarijos savivaldybė yra tipinė pasienio savivaldybė. Didžiausios problemos būnant pasienio savivaldybe yra valstybės dėmesio trūkumas, regionų politikos nebuvimas. Privalumai – mažoje savivaldybėje yra tiesioginis valdžios ir gyventojų ryšys. Didžiausi trūkumai – dėl mažo biudžeto negalime pasiūlyti visų paslaugų, kuriomis gali naudotis didelių savivaldybių gyventojai.
Kokias matote Kalvarijos savivaldybės neišnaudotas galimybes?
Kalvarija nepasinaudoja naujai tiesiamos magistralės Via Baltica privalumais, tačiau tame yra daugiau aukštesnės valdžios kaltės. Sprendimai priimami Vilniuje, vietos bendruomenei galimybės susipažinti su planuojamais sprendiniais nebuvo. Pavyko susipažinti tik su galutinio etapo sprendiniais, kurių, anot planuotojų, jau niekas nekeis.
Privalumai yra kompaktiškume, kai gali greičiau reaguoti į iškilusias problemas. Jei grandis „Piliečiai–valdžia“ gerai funkcionuoja, galima nuversti kalnus. Tikslas yra paskatinti sąveiką.
Jūsų manymu, nuo ko labiausiai priklauso nedidelės savivaldybės sėkmė: nuo centrinės valdžios sprendimų, nuo to, kas vadovauja savivaldybei, nuo tos savivaldybės bendruomenės? Koks kiekvieno šio elemento indėlis turėtų būti, kad savivaldybės gyventojai gautų ne prastesnes paslaugas negu gyvenantys dideliuose miestuose-centruose?
Visi trys faktoriai yra pakankamai svarbūs. Manau, prioritetų tvarka turi būti tokia: 1. Savivaldybės vadovai. 2. Savivaldybės bendruomenė 3. Centrinė valdžia.
Mano manymu, savivaldybės sėkmė priklauso nuo savivaldybės vadovų ir bendruomenės bendradarbiavimo. Kuo labiau pavyks įraukti gyventojus į diskusijas ir sprendimų priėmimą, tuo paprasčiau bus įgyvendinti sprendimus ir atstovauti gyventojams centrinės valdžios institucijose.
Nors dažnai teigiama, kad pragyvenimas regionuose kainuoja pigiau negu sostinėje, bet ekonomikos dėsniai – kuo mažiau gyventojų, tuo brangesnės paslaugos. Kiek tiesos esama tam pamąstyme?
Teiginys, mano manymu, yra sukurtas tam, kad centrinė valdžia galėtų pateisinti savo sprendimus. Juk duona ir sviestas visur kainuoja vienodai. Centralizuotai teikiamos paslaugos yra brangesnės, nes realiai mažesnei vartotojų rinkai jas pateikti daug pigiau sudėtinga. Gal kiek pigesnės kitos paslaugos, tačiau už didžiąją dalį paslaugų, tokių kaip papildomas vaikų ugdymas ar pramogos tenka mokėti daug brangiau vien dėl papildomų transportavimo išlaidų, o gal ir todėl, kad mažoje savivaldybėje rinkos sąlygomis jų tiesiog neapsimoka teikti.
Kadangi turite gan didelę darbo su vietos veiklos grupe patirtį, ką manote apie šio finansinio periodo prioritetą – skatinti verslumą. Kiek suderinama bendruomenės veikla ir verslas? Gal turite pavyzdžių?
Kalvarijos vietos veiklos grupė dar tik atlieka verslo projektų vertinimą. Tačiau jau dabar aišku, kad potencialo verslumui yra. Kvietimas buvo trims verslo projektams, tačiau gavome penkias paraiškas. Tinkami bendruomenių verslumo pavyzdžiai būtų dar iš praeito laikotarpio. Bent dvi bendruomenės sukūrė verslo projektus, kurie gyvuoja jau kelerius metus ir turi stabilias darbo vietas. Tikiuosi bendruomenės bus aktyvios ir šiame laikotarpyje.
Jei neklystu, Kalvarija yra Jūsų gimtinė, ir jei iš jos per tiek metų nepabėgote, vadinasi, tikite šio krašto ateitimi. Kokią Kalvarijos viziją matote ir kaip jos reikėtų siekti?
Kalvarija nėra mano gimtinė, tačiau iš šios savivaldybės kilę mano seneliai ir tėtis. Sovietų okupacija atėmė iš mūsų šeimos tėviškę, tačiau trauka šiam kraštui išliko ir, manau, 30 išgyventų čia metų, man suteikia teisę vadinti save vietiniu. Kalvarijos ateitimi tikrai tikiu, manau, kad einant teisinga kryptimi galima per artimiausius dešimt metų savivaldybės teritoriją padaryti patrauklia gyventi ir verslui vystyti vietą. Rezultatui pasiekti turi susivienyti visi: nevyriausybinės organizacijos, gyventojai, valdžios institucijos. Tikiu, kad Kalvarijos žmonės turi potencialo keisti ir keistis.
Komentavimas išjungtas.
Iš visos širdies sėkmės, sėkmės, sėkmės!