Valinavos kaime atidaryta moderniausia šalyje pieninių galvijų ferma

Valinavos kaime, Dotnuvos seniūnijoje, iškilmingai atidaryta naujai pastatyta moderni pieninių galvijų ferma, priklausanti UAB „Dotnuvos eksperimentinis ūkis“.
Įkurtuvių šventėje dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė, LR Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas, gausus būrys partnerių ir svečių. Pastatą pašventino Dotnuvos parapijos klebonas Gražvydas Geresionis.
Mero pavaduotoja O. Urbonienė pasidžiaugė, kad mūsų rajone buvo atidaryta viena moderniausių fermų šalyje: „Tai – geriausias įrodymas, kad kartu apjungus mokslą, praktiką ir konsultavimą, galime pasiekti puikių rezultatų, tapsiančių pavyzdžiu kitiems“.
Pasibaigus oficialiajai daliai svečiams buvo surengta ekskursija po šią ypatingą fermą, kurioje pagrindinius darbus nudirba robotai, „atsakingi“ už gyvulių šėrimą, melžimą ir mėšlo tvarkymą.
UAB „Dotnuvos eksperimentinis ūkis“ vykdo tiek gyvulininkystės, tiek augalininkystės krypties veiklą, šiuo metu dirbama apie 880 ha žemės, darbams atlikti samdomi 52 darbuotojai.
Ūkio direktorius Andrius Turskis pasakoja, kad ūkyje laikoma aukšto produktyvumo ir gero genetinio potencialo pieninių galvijų banda, jau daugelį metų vykdomi parodomieji gyvulininkystės ir augalininkystės bandymai, todėl ūkio gamybinė bazė naudojama kaip mokslinių tyrimų demonstracinis centras, kuriame diegiamos įvairios inovacijos.
Dotnuvoje ir jos apylinkėse nuo seno puoselėjamos žemdirbystės tradicijos, čia dirba gausus būrys mokslininkų bei žemės ūkio specialistų, tad nuostabos nekelia, kad būtent čia veiklą pradėjo vykdyti moderniausia bei pažangiausia ferma Lietuvoje. Ilgus metus eksperimentiniam ūkiui vadovaujantis A. Turskis, džiaugiasi, kad buvo nuspręsta sudalyvauti Lietuvos KPP 2007–2013 m. priemonėje „Žemės ūkio ir miškininkystės plėtra bei pritaikymo infrastruktūra“ ir inicijuoti projektą „Gyvulių veislinės vertės nustatymo centro sukūrimas – praktinis technologijų ir inovacijų diegimas bei demonstravimas ūkyje“. Jo pagrindinis rezultatas – pastatyta ir technologiškai įrengta 120 melžiamų karvių ferma, kurioje mokslo rezultatai, inovacijos bus įgyvendinamos realiomis rinkos sąlygomis, skaičiuojami jų ekonominiai rodikliai, gauti rezultatai demonstruojami Lietuvos ūkininkams, konsultantams ir mokslininkams.
Projekto vertė – daugiau nei 2,5 mln. Eur, 60 proc. projekto lėšų finansuojama LR ŽŪM ir ES paramos lėšomis. Kitas išlaidas ūkis turėjo padengti iš savo lėšų.
„ES finansuojamos priemonės tikslams įgyvendinti vien UAB „Dotnuvos eksperimentinis ūkis“ nepakanka, todėl buvo sudaryta jungtinės veiklos partnerystės sutartis su VšĮ Lietuvos žemės ūkio tarnyba ir VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universitetu. Vienas iš šios jungtinės veiklos rezultatų – nauja ferma, o kitas – Specializuotas gyvulininkystės mokymų centras, veikianti Konsultavimo tarnybos mokymų centre „Agroakademija“. Taip pat partneriai įsipareigojo rūpintis veislinių gyvulių, žolynų įrengimo ir priežiūros mokslinių tyrimų rezultatų, inovacijų taikymo ir diegimo gerosios praktikos sklaida“, – sakė ūkio vadovas.
Nauja ferma su visa įranga, leis neatsilikti nuo Vakarų Europos ūkininkų technologinio pažangumo požiūriu. Pašnekovas neslepia, kad pritaikyti Lietuvos ūkiams robotus, kuriuos Europoje naudoja ūkininkai, tapo būtinybė, o ne pasirinkimas, kadangi kaimo vietovėse norinčiųjų dirbti katastrofiškai mažėja.
Konsultavimo tarnyba ne tik atsakinga už gerosios praktikos sklaidą, Įstaigos Verslų biuro darbuotojai rūpinosi visais projekto administravimo darbais, o Technologinių sprendimų grupės projektuotojai – parengė fermos techninį statybų projektą.
Tikimasi, kad 120 melžiamų karvių fermoje naudojant robotus bus užtikrinamas geriausios gyvulių gerovės ir sveikatingumo sąlygos. Ateityje mažės ir darbuotojų skaičiaus poreikis.
A. Turskis pabrėžia, kad šie faktoriai turės įtakos gamybos savikainos mažėjimui, tačiau pagamintos produkcijos kiekis turėtų didėti. Planuojama ateityje modernizuoti ir kitus ūkio darbus. Pastaruoju metu pienininkyste besiverčiantys ūkininkai susiduria su labai daug problemų.
Teigiama, kad ūkių modernizavimas turėtų padėti šias problemas spręsti, tačiau tam ne visada atsiranda papildomų finansinių šaltinių. Ūkio vadovas pastebi, kad dėl pieno pertekliaus Europoje, panaikintų pieno kvotų, labai žemų produkcijos supirkimo kainų, ūkininkai dažnai susimąsto apie perėjimą prie kitos žemės ūkio veiklos – mėsinių galvijų auginimo arba, jei turi sąlygas – augalininkystės.