Vandens kokybė Kretingoje gerėja
Spalio 30 dieną Kretingos rajono savivaldybės vadovai susitiko su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) direktoriaus pavaduotoja Daiva Švelniene ir LR Ministro Pirmininko patarėju Antanu Vinkumi, atvykusiais į Kretingą aptarti esamos miesto vandentiekiu tekančio vandens kokybės ir jai gerinti taikomų priemonių efektyvumo.
UAB „Kretingos vandenys“ direktorius Gediminas Valinevičius įvardijo svarbiausius atliktus darbus: „Pakeitėme vandens saugojimo rezervuarų dangčius, rezervuarus pakartotinai išplovėme ir dezinfekavome, ant vandens rezervuarų avarinio persipylimo linijų buvo pastatyti ir montuojami atbuliniai vožtuvai. Iki spalio 29 dienos buvo dezinfekuoti ir išplauti 29 km didžiojo diametro ir 32 km mažesnio diametro vamzdynų. Šiems darbams atlikti sunaudota 9600 m3 vandens“, – sakė bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius, pažymėjęs, kad pagal iki spalio 29 dienos gautus 28 vandens kokybės tyrimų rezultatus, geriamajam vandeniui leistinos higienos normos nei karto nebuvo viršytos.
Susitikimo metu akcentuota, kad UAB „Kretingos vandenys“ vykdo nuolatinę vizualinę stebėseną – be Guobų ir K. Čepulio akligatviuose, Melioratorių g. 77 ir nuotekų valykloje, Lankų g. 17, įrengtų kontrolinių vandens filtrų, bendrovė papildomai pastatė du filtrus – Parko g. 9, Padvarių kaime, bei Jauryklos g. 6.
„Bendra situacija yra žymiai pagerėjusi, tačiau pavienės uodų lervos paskutiniąją spalio savaitę dar buvo pastebėtos nutolusiuose K. Čepulio ir Guobų akligatviuose. Šiai situacijai išspręsti ėmėmės papildomų priemonių – spalio 27 dieną Guobų akligatvyje ir aplinkinėse gatvėse dar kartą buvo atliktas vamzdynų praplovimas ir dezinfekcija, o spalio 28 dieną papildomai chloruoti ir išplauti Palangos gatvės vandentiekio tinklai“, – pažymėjo UAB „Kretingos vandenys“ vadovas.
Bendrovės „Kretingos vandenys“ veiksmus valant vandentiekio sistemą kiekvieną dieną aptaria bei koordinuoja ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta darbo grupė, kurioje dirba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, jos teritorinio padalinio Kretingoje, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos rajono agentūros, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus bei Savivaldybės administracijos specialistai. Ši situacijos valdymo grupė darbą tęs ir baigus antrąjį tinklų dezinfekcijos ir praplovimo etapą. „Vandens kokybės stebėsena ir toliau bus aktyviai vykdoma. Galbūt bus nuspręsta įrengti daugiau kontrolinių taškų, kad gaunama informacija atspindėtų visą vandentiekio sistemos situaciją“, – sakė darbo grupės pirmininkas Povilas Černeckis.
„Jeigu pradėjus miesto vandentiekio tinklų valymo darbus laboratorinių tyrimų protokoluose buvo fiksuojamas chloro kvapas, tai pagal paskutinių gautų tyrimų duomenis, kvapas atitiko higienos normų reikalavimus. Tačiau, kol vykdoma tinklų dezinfekcija ir plovimai, dar pastebima smulkių nuosėdų“, – posėdyje sakė vandens kokybės tyrimų rezultatus nuolat kontroliuojančios Kretingos VMVT vyr. specialistė-maisto produktų inspektorė ir situacijos valdymo grupė narė Regina Slušnienė.
Pasitarimo metu kalbėjusi VMVT direktoriaus pavaduotoja D. Švelnienė pasidžiaugė aktyvaus tarpinstitucinio darbo rezultatais. „Šiandien turime gerėjantį rezultatą, tačiau būtina ir toliau vykdyti aktyvią stebėseną. Norėčiau padėkoti savivaldybės vadovams – merui Juozui Mažeikai, administracijos direktoriui Virginijui Domarkui, Ministro Pirmininko patarėjui, gydytojui higienistui Antanui Vinkui, kiekvieną dieną dirbantiems situacijos valdymo grupės nariams, kad kartu sutelkę jėgas radome sprendimą, parengėme priemonių planą, susidariusiai situacijai stabilizuoti“, – sakė D. Švelnienė. Ji taip pat pažymėjo, kad siekiant suvaldyti šią beprecendentę – Lietuvos ir pasaulio mastu neeilinę situaciją buvo užsakytas rizikos vertinimas, patirties sprendžiant tokio pobūdžio problemą teirautasi kreipiantis į daugelį užsienio šalių. Kalbėdama apie planuojamus prevencinius veiksmus, D. Švelnienė akcentavo 2016 metais planuojamą vykdyti analogišką vandentiekio tinklų dezinfekciją ir praplovimą, siekiant pašalinti net mažiausią riziką.
„Džiugina gerėjantys vandens kokybės tyrimų rezultatai ir tai, kad visuomenė yra informuojama – supažindinama su vykdomais darbais, gautų tyrimų protokolais, atliktų darbų aktais. Kretingos gyventojai turi žinoti realią situaciją“, – kalbėjo Ministro Pirmininko patarėjas A. Vinkus.
„Svarbu, kad laiku padarę tinkamas išvadas nedelsdami ėmėmės visų būtinų veiksmų, kurie padėtų problemą išspręsti“, – sakė meras J. Mažeika, pažymėjęs, kad ši Kretingos patirtis, nors ir labai nemaloni, bus naudinga visoms šalies vandenvietėms, turint omenyje besikeičiančias klimato sąlygas ir dėl jų atsirandančius pokyčius, kurių numatyti negalima.
Susitikimo metu pažymėta, kad lygiagrečiai su situacijos valdymo grupe, dirbo ir kita Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta darbo grupė – jos tikslas buvo įvertinti, ar UAB „Kretingos vandenys“ tiekiant geriamąjį vandenį tinkamai laikėsi norminiuose teisės aktuose nustatytų reikalavimų. „Bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius įpareigotas parengti trūkstamus tvarkos aprašus – Geriamojo vandens tiekėjo informacijos teikimo tvarką VMVT, savivaldybei ir vartotojams, savikontrolės aprašą, kuriuo vadovaujantis būtų užtikrinta technologinė drausmė, tiekiamo vandens sauga ir kokybė, detalizuoti Kretingos vandens ruošyklos eksploatavimo priežiūros instrukciją, peržiūrėti ir patikslinti darbuotojų pareigybių aprašymus, darbo tvarkos taisykles, bendrovės Ekstremalių situacijų valdymo planą. Bus kreipiamasi ir į UAB „Kretingos vandenys“ valdybą, kad ši įvertintų, ar vadovaujantys įmonės darbuotojai tinkamai vykdė priskirtas funkcijas. Tai ypatingos svarbos objektas, kurį ir prižiūrėti reikia deramai“, – susitikimo pabaigoje sakė Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas.