Varėnoje skambiai paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena
Devyniasdešimt aštuntąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines minėjo visa Lietuva – šventiniai renginiai, skirti šiai svarbiai mūsų šaliai datai, vyko ir visose Varėnos rajono kultūros įstaigose. Prasmingas akcentas Vasario 16-osios šventei – Varėnos kultūros centre atidaryta ypatingo talento šviesaus atminimo menininkės Gražinos Didelytės grafikos kūrinių paroda ,,Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“ bei gražiausiais akordais nuskambėjęs Kauno valstybinio choro, kurio dirigentas ir meno vadovas yra žymus kraštietis, profesorius Petras Bingelis, koncertas „Dainuojame laisvę“.
Varėnos kultūros centro fojė išeksponuotus grafikės Gražinos Didelytės kūrybos darbus įdomiai pristatė bei apie didžios menininkės kūrybą įdomiai pasakojo parodos kuratorius, profesorius Vygantas Čaplikas. Gražina Didelytė daugelį metų gyveno ir kūrė gamtos prieglobstyje, mažyčiame Rudnelės kaime, sodybėlėje šalia gyvybingojo Skroblaus upelio. V. Čaplikas pažymėjo, jog kiekvienas iš parodoje eksponuojamų keturiasdešimties grafikos kūrinių žavi išskirtinės meninės vertės sutelktumu. Jis kvietė įsižiūrėti, juk kiekviename iš jų sutelkta informacija apie tai, kas svarbiausia Dainavos kraštui, juose galima rasti šio krašto įvykius, žmones, gyvūniją ir augmeniją. Mažo formato grafikos darbuose – tirpstančių ledynmečių akimirka, besistiepiantis Čepkelių raisto žolynas, M. K. Čiurlionio kūrybos akcentai, pokario partizanų žygdarbiai, dainuojantys Dainavos krašto žmonės ir daugybė kitų prasmingų simbolių, kurie pavaizduoti labai preciziškai ir drauge labai subtiliai. Ypatinga vaizdų harmonija ir itin išradingu spalviniu stiliumi pasižymintis kūrinių ciklas yra skirtas Dainavos kraštui, kurį dailininkė gerai pažino keliaudama, studijuodama istorinę medžiagą, skaitydama grožinę literatūrą. Kartu tai savotiška padėka šio krašto miškingai gamtai ir žmonėms, nes čia baigėsi dailininkės paskutinysis kūrybos laikotarpis, o kartu – ir viso gyvenimo kelias…
V. Čaplikas padėkojo merui Algiui Kašėtai už sumanymą pristatyti varėniškiams G. Didelytės kūrinius Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga.
Vygantas Čaplikas yra nenuilstantis Gražinos Didelytės kūrybos garsintojas. Jis taip pat didžiąją metų dalį gyvena Rudnelėje ir pagarbiai puoselėja šią parodą didžios menininkės įkurtoje galerijoje ,,Andeinė“.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta sakė, jog sunku įsivaizduoti šiai iškiliai mūsų valstybės datai labiau tinkamus kūrybos darbus, kuriuose meniškai užkoduoti patys svarbiausi Dainavos, o kartu ir Lietuvos, istorijos ženklai. Meras A. Kašėta padėkojo V. Čaplikui už galimybę Varėnos krašto žmonėms susipažinti su nuostabia paroda, kuri visą laiką eksponuojama Rudnelės kaime įkurtoje galerijoje „Andeinė“. V. Čaplikui buvo įteikta mero padėka.
Po parodos atidarymo varėniškiams puikią dovaną -nuostabų koncertą -padovanojo Kauno valstybinis choras, kurio dirigentas ir meno vadovas yra žymus kraštietis, profesorius Petras Bingelis.
Iškilmingas minėjimas prasidėjo Lietuvos valstybės himnu, kurį drauge su choru giedojo visi renginio dalyviai.
Tylos minute buvo pagerbti visi, žuvusieji už Lietuvos laisvę. Kariai savanoriai padėjo gėles prie Nepriklausomybės paminklo ir savanorių kapų Senojoje Varėnoje.
Šventės dalyvius pasveikinęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pažymėjo, jog Vasario 16-oji mums, lietuviams, reiškia labai daug. „Ji padeda ištrūkti iš kasdienybės. Vasario 16-oji – kultinė data, ir sovietmečiu kalbėjusi „garsiau“ už visas kitas datas. Nors Lietuvos istorija prasidėjo anksčiau nei 1918 metais, tačiau ši data siejasi su valstybingumo istorija. 1918 m. vasario 16 dieną buvo išsakyta idėja, kurią reikėjo realizuoti ir pralieti daug kraujo…“. Meras pažymėjo, jog svarbūs Lietuvos istorijai ir 1944-ieji, dar vokiečių okupacijos metai, kai generolas Plechavičius pakvietė Lietuvos jaunuolius ginti valstybės, ir į jo kvietimą atsiliepė dešimtys tūkstančių jaunų Lietuvos vyrų, bet, deja, vietinė rinktinė buvo išvaikyta. Svarbūs ir 1949-ieji, kai susirinko visos Lietuvos apygardų partizanų vadai ir paskelbė Laisvės kovų sąjūdžio deklaraciją, kalbėjo apie Nepriklausomybės atkūrimą. „Istorinės aplinkybės lėmė, kad mūsų kartai suteikta garbė dalyvauti tame procese ir pasiekti geidžiamus laisvės vaisius. Šiandien šventiniame renginyje matydamas šaunius karius savanorius tikiu, kad Lietuva turi jauną kartą, kuri gins Nepriklausomybę. Tad galim būti tikri, kad tie 1918-ųjų, 1944-ųjų, 1949-ųjų įvykiai ir disidentų švęstos Vasario 16-osios turi savo tąsą ir gynėjus. Linkiu gražaus šventinio vakaro ir gražios rytdienos“,-linkėjo meras Algis Kašėta. Jis padėkojo Kauno valstybiniam chorui ir jo meno vadovui Petrui Bingeliui už puikų koncertą, kuris suteikė gerų emocijų ir atnešė šventės dvasią. P. Bingeliui meras įteikė padėką.
Balio Augino poemą „Laisvės šauklys“ skaitė Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos dvyliktokas Žygimantas Minelga.
Kauno valstybinis choras atliko žinomus lietuvių ir užsienio klasikų kūrinius, o giliausius muzikos klodus padėjo atskleisti solistai Jurgita Mikalauskaitė ir Jurgita Žilinskaitė bei koncertmeisterė Beata Andriuškevičienė.
Merkinės seniūnijos seniūnas Gintautas Tebėra ir choro „Merkinė“ meno vadovas Kęstutis Breidokas įteikė gerbiamam kraštiečiui Petrui Bingeliui kvietimą jo vadovaujamam chorui koncertuoti pagrindiniame rugpjūčio mėnesį vyksiančiame Merkinės, šių metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės, renginyje.
Vasario 16-osios rytą Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje buvo meldžiamasi už Lietuvą, Šv. Mišias aukojo Varėnos dekanas Justinas Aleknavičius.
Tądien Varėnoje visą dieną vyko automobilių žiemos slalomas „Varėnos pusnis 2016″.