Varėnos krašto bibliotekos atranda naujas bendradarbiavimo formas su vietos bendruomenėmis
Bibliotekos nuo seno siejamos su žiniomis, kultūra bei tobulėjimu. Keičiantis visuomenei, ji turi prisitaikyti prie naujų poreikių bei atrasti netradicinių sprendimų, kaip pritraukti daugiau lankytojų. Siekiant suaktyvinti Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialų veiklą, startuoja projektas „Daryk su džiaugsmu“. Jis skirtas kaimiškųjų vietovių gyventojams ir yra orientuotas į bendruomenių telkimą. Per aktyvias veiklas bus siekiama suburti ir skatinti vietos gyventojus bendrauti bei bendradarbiauti, aptarti ir spręsti socialines ir kitas kaimo problemas.
„Džiugu matyti, kaip bibliotekos ieško ir atranda naujus ir netgi nestandartinius būdus dar labiau sustiprinti vietos bendruomenes. Šis projektas sudarys geras galimybes į bendruomenes pritraukti dar daugiau žmonių ir drauge įgyvendinti ne vieną įdomų sumanymą. Taip bus atgaivinamos senosios ir kuriamos naujos tradicijos“, – sako rajono meras Algis Kašėta.
Projektas įgyvendinamas kartu su partneriais iš Lenkijos Ožyšo gminos. Varėnos rajono savivaldybei tenkanti projekto lėšų dalis – 62 645 Eur, iš Europos regioninės plėtros fondo (Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos) finansuojama 85 proc. šios sumos. Projekto įgyvendinimo pradžia 2019 m. vasario 1 d., trukmė – 15 mėn. Drauge su partneriais rengiama kaimo bibliotekų stiprinimo programa, o su bibliotekos darbuotojais bus organizuojami renginiai kaimų bendruomenėms. Balandžio 12 d. įvyko pirmasis darbo grupės posėdis. Darbo grupėje dalyvauja 30 žmonių iš skirtingų sričių: savivaldybės ir bibliotekos darbuotojai, visuomenės atstovai. Susirinkimo metu aptartos planuojamos veiklos. Numatyta jas vykdyti devyniuose bibliotekų filialuose: Dubičių, Panočių, Žilinų, Puodžių, Nedzingės, Merkinės, Marcinkonių, Matuizų ir Valkininkų.
Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius pažymi, jog projektu siekiama „išeiti“ iš kaimo bibliotekų tradicinių bibliotekinių funkcijų vykdymo, skatinti vietos bibliotekos ir bendruomenių bendras veiklas. „Tikimės, kad kaimo bibliotekos taps bendruomenės laisvalaikio, bendrų veiklų, susibūrimo, idėjų generavimo ir įgyvendinimo vieta. Norisi, kad kaimo biblioteka taptų antrais bendruomenės narių namais“, – teigia bibliotekos direktorius.
Visos projekte dalyvaujančios bibliotekos ir kaimo bendruomenės kurs bendrą filmą, kuris bus rodomas Grybų šventės metu. Filmo kadruose planuojama perteikti bendruomenių gyvenimą, šventes, žmones, objektus ir vietas. Bus parengta kilnojama paroda: bendruomenių nariai skaitys knygas apie Varėnos krašto istoriją, rinks senas nuotraukas, pasakojimus, svarbius dokumentus ir kitą. Visa tai bus skaitmenizuota ir palikta saugoti bibliotekose ateities kartoms. Įdomiausi ir reikšmingiausi momentai bus perteikti kilnojamoje parodoje, kuri keliaus per visas devynias bibliotekas. Dėmesys bus skiriamas ir Dzūkijos patiekalams. Renginys „Regiono skoniai“ kvies skaityti knygas, kalbėtis ir gaminti tradicinius, kraštui būdingus patiekalus. Numatyta nemažai aktyvių veiklų – išlikimas gamtoje, stovyklavimas, pleneras. Renginių metu bendruomenių nariai ir bibliotekų atstovai kartu vykdys įvairias veiklas bei skaitys ir aptars su vykdomomis veiklomis susijusias knygas.
Rugpjūčio 10 d. planuojamas pagrindinis projekto „Daryk su džiaugsmu“ renginys Varėnos rajone. Tarptautinės jaunimo dienos proga vyks knygų festivalis. Į šventę atvyks 50 svečių iš Lenkijos. Programoje numatytas jaunimą subursiantis koncertas, edukacijos: tapymas ant šilko, vilnos vėlimas, šokio pamokos, kulinarinis konkursas ir kitos veiklos. Lenkijoje pagrindinis projekto renginys vyks rudenį – Mozūrijos derliaus šventė. Joje dalyvaus projekto dalyviai iš Lietuvos.
Tikimąsi, kad po projekto įgyvendinimo bus tęsiamos netradicinės veiklos kaimo bibliotekose. Tai ir toliau stiprintų bibliotekas ir vietos bendruomenes, skatintų glaudesnį tarpusavio bendradarbiavimą.