Varėnos rajone vyko jau 22-oji moksleivių poetinės kūrybos šventė „Poezijos pavasarėlis“
Gegužės 13 d. į Pauosupės kaimą sugužėjo gausus būrys vaikų, jaunimo ir vyresniosios kartos atstovų. Prie vaikiškiausio vaikų poeto – Anzelmo Matučio – Drevės, suskambo daug gražios poezijos ir muzikos, nes čia vyko jau 22-oji moksleivių poetinės kūrybos šventė „Poezijos pavasarėlis“
Šių metų „Poezijos pavasarėlis“ ypatingas, nes būtent šiemet mūsų visų mylimam poetui būtų suėję 100 metų!
Šventėje dalyvavo ir poeto sūnūs – Vytautas bei Valentinas Matulevičiai. Vytautas pasidžiaugė tokiu gausiu dalyvių būriu: „Man labai džiugu, kad būtent varėniškiai pagerbia mano tėtę. Dėkoju už šios vietos priežiūrą ir puoselėjimą Varėnos rajono savivaldybei, Varėnos viešajai bibliotekai, kuri dar visai neseniai buvo surengusi labai įdomią konferenciją, skirtą A. Matučiui. Linkiu visiems dalyviams daug skambių posmų“.
Koks gi „Poezijos pavasarėlis“ be poeto bičiulės Birutės Švagždienės, kuri visuomet pasidalija gražiais ir jautriais prisiminimais apie A. Matutį: „Vesdama pirmąjį „Poezijos pavasarėlį“, aš net negalėjau pagalvoti, kad jis tęsis šitiek metų. Praėjo 38 metai nuo to laiko“. B. Švagždienė yra 15-ojo „Poezijos pavasarėlio“ laureatė, taip pat ji apdovanota už Anzelmo Matučio literatūrinio palikimo populiarinimą.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė, kad paminėti mylimiausio vaikų poeto 100-ąsias gimimo metines susirinko tiek daug poezijos mylėtojų: „Mes galime didžiuotis, kad Varėnos kraštas garsėja geriausiais vaikų poetais. Noriu padėkoti šauniems Anzelmo Matučio sūnums – Vytautui ir Valentinui, „Poezijos pavasarėlio“ pradininkei Birutei Švagždienei, jos vyrui bei kitiems bendraminčiams už gražią tradiciją, kuri išaugo į rimtą festivalį. Taip pat dėkoju Varėnos bibliotekos bibliotekininkams, nes be jų pasiaukojimo ir pastangų tokia šventė neįvyktų“.
Šiemet į literatūrinę A. Matučio premiją pretendavo 14 kandidatų. Trumpai kandidatus pristatė ir konkursą aptarė komisijos narys, poetas, asociacijos „Slinktys“ vadovas ir knygų leidėjas Juozas Žitkauskąs. Komisijos sprendimu literatūrinės A. Matučio premijos laureatu tapo Vladas Braziūnas už eilėraštį „Kuosa Kro, pavasario pakerėta“, publikuotą knygoje „Kuosos Kro namai ir atvirkščiai“.
Vladas Braziūnas – poetas, eseistas, vertėjas, fotografas, tarptautinio literatūros festivalio „Poezijos pavasaris“ laureatas. Nacionalinės premijos, Baltijos Asamblėjos, Jotvingių premijos laureatas. Tarp apdovanojimų – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius, G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“ ir kt.
Poetas bendradarbiauja su kompozitoriais, yra parašęs kelias dešimtis dainų, roko oratoriją, veiksmo operą vaikams, kantatų, oratorijų ir kitų žanrų kūrinių. Lietuvos rašytojų sąjungos narys – nuo 1988 m. Laureatą apdovanojo Varėnos rajono meras A. Kašėta bei Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė.
Šiais metais „Poezijos pavasarėliui“ savo kūrybą atsiuntė net 82 jaunieji poetai iš Kauno miesto ir Kauno rajono, Vilniaus, Panevėžio, Alytaus, Širvintų, Ignalinos, Tauragės, Pagėgių, Šilalės r., Vilkaviškio, Švenčionių, Marijampolės, Mažeikių, Šilutės, Klaipėdos, Kaišiadorių, Jonavos ir Varėnos rajono.
„Poezijos pavasarėlio“ konkurse dalyvavo ir 3-12 klasių mokiniai, kurie kūrė eilėraščius apie tėvynę, gamtą, žemę, A. Matutį bei drevę. Pats poetas buvo gamtos žmogus. Kiek daug jo posmuose gražaus, tyro gamtos pajautimo. Ta meilė gamtai, medžiui, giriai jį atvedė ir į Dzūkijos šilus. Jis puikiai mokėjo perteikti girioje tvyrančias nuotaikas. Vertinimui buvo pateikta 111 eilėraščių.
Komisijos sprendimu 3–5 klasių kategorijoje nugalėtoju tapo Deivydas Šyvokas iš Alytaus Vidzgirio progimnazijos (5a klasė, mokytoja Milda Vilkelytė) už eilėraštį „Neapsakomas kraštas“. 6–8 klasių kategorijoje laimėjo Rusnė Marcinkevičiūtė iš Kaišiadorių r. Kruonio pagrindinė mokyklos (8 klasė, mokytoja Neringa Subačienė) už eilėraštį „Odė lietuvių kalbai“. 9–12 klasių kategorijoje laimėtoja paskelbta Patricija Strumilaitė iš Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos (12 klasė, mokytoja Nijolė Toleikytė) už eilėraštį „Bilietas atgal“.
Šventėje A. Matučio eiles skaitė Varėnos „Ryto“ progimnazijos 3 a klasės mokinės Liepa Mališauskaitė ir Ieva Balkutė (mokytoja Danutė Zubkienė), savo kūryba pasidalijo Rasa Šnirpūnaitė, pernai tapusi festivalio „Susitikimas Ežio dvare“ laureate, bei mūsų krašto poetė Eugenija Strazdienė.
Muzikinę programą susirinkusiems dovanojo: mažieji poezijos mylėtojai, Varėnos lopšelio-darželio „Žilvitis“ auklėtiniai Lukas ir Luknė Jablonskai (vadovas Nerijus Bakula), Varėnos švietimo centro „Vokalinės grupės“ dainininkės Gaudrė Eidukevičiūtė ir Ugnė Sereičikaitė (vadovė Vaida Žilinskienė), Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos choras „Natų lietus“ (vadovė Daiva Selevičienė) ir ankstyvojo meninio ugdymo moksleiviai (vadovas N. Bakula). Jiems pritarė akordeonisto N. Bakulos suburtas „Karališkasis vaikų orkestras“, kuriame groja: Chris Ruebens (gitara), Denis Murašov (bosas), Liutauras Janušaitis (saksofonas), Nerijus Bakula (klavišai) ir Gediminas Stankevičius būgnai.
Šventę vedė nuotaikingi ir charizmatiški aktoriai Dalius Skamarakas bei Vesta Šumilovaitė Tertelienė.