Veido raudonis – atsiradimo priežastys ir gydymas
Veido raudonis arba rausvumas, mediciniškai vadinami kuperoze ar rozacija, – tai raudonas ar raudonai violetinis veidas su išryškėjusiais kapiliarais centre, kartais lydymas skruostų patinimo bei sustorėjimo.
Epizodinis veido raudonis (angl. flushing) atsiranda dėl išsiplėtusių veido odos kraujagyslių ir padidėjusio kraujo pritekėjimo į veido odą. Veido raudonis gali buti epizodinis arba nuolatinis. Dažniausiai veido raudonis pasireiškia 40-50 metų moterims.
Diagnostika
Atsiradus tokio tipo veido paraudimui verta apsilankyti pas gydytoją. Gydytojo konsultacijos metu atliekama anamnezė: renkama informacija pokalbio su pacientu metu, analizuojama paciento ligų istorija, aiškinamasi veido odos paraudimą lydintys simptomai bei atliekama nuodugni paciento apžiūra.
Kiekvienas susiduriantis su reguliariu veido paraudimu, turėtų atidžiai sekti savo simptomus. Rekomenduojama rašyti „Simptomų dienoraštį“ ir jame registruoti:
- kada ir kaip dažnai vargina epizodinis odos raudonis;
- kokios yra sąsajos su maistu, vaistais, fiziniu krūviu, emociniu stresu;
- kokie yra gretutiniai simptomai (pvz., galvos skausmas, pilvo skausmas, viduriavimas ir kt.).
Dažniausiai to pakanka diagnozei nustatyti, bet yra ir kiti simptomai:
- Odos mazgeliai
- Odos dilgčiojimas
- Niežulys
- Odos paraudimas
- Odos „degimo“ pojūtis
- Odos pūliavimas
- Kraujosrūvos
Gydymas
Gydymas priklauso nuo epizodinį veido raudonį sukeliančios priežasties, pavyzdžiui:
- Menopauzės sąlygotiems „karščio pylimams“ lengvinti gali būti skiriama pakaitinė hormonų terapija.
- Jeigu epizodinis veido paraudimas atsiranda dėl vartojamų vaistų šalutinio poveikio, aptariami kiti ligos gydymo metodai ir vaistai. Beje, dažnu atveju epizodinis veido paraudimas vargina tik vaisto vartojimo pradžioje – laikui bėgant, šis nemalonus reiškinys nebesikartoja.
- Emocijų sukeltam veido raudoniui malšinti gali būti skiriami tam tikri vaistai, vadinami beta blokatoriais. Jie taip pat mažina ir kitus nerimo, baimės sukeltus simptomus – dažną širdies plakimą, burnos išsausėjimą. Šiuo atveju taip pat naudinga išbandyti įvairias streso valdymo metodikas, meditaciją ir kt.
- Apie rožinės gydymą plačiau skaitykite čia „Rožinės gydymas“. Tačiau dažnu atveju gali padėti ir kosmetinis maskavimas su žalio atspalvio priemonėmis.
Tačiau jeigu epizodinis veido raudonis atsiranda reguliariai, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Dažniausiai šis simptomas tėra odos reakcija į išorės dirgiklius, tačiau kai kuriais atvejais gali byloti apie rimtą vidaus organų sutrikimą. Pats populiariausias ir patogiausias gydymo būdas – kapiliarų šalinimas lazeriu.
Prieš paredant veido raudonio gydymo ir kapiliarų šalinimo lazeriu procedūras būtina pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kuris:
- įvertins veido odą, jos tipą;
- ligos progresavimo laipsnį;
- aptars galimą pocedūros efektyvumą;
- aptars reikiamų bei rekomenduojamų procedūrų skaičių;
- esant reikalui atliks testą tam, kad būtų įvetintas veido odos jautrumas ir odos reakciją į lazerio procedūrą.
Svarbu žinoti, kad veido raudonio gydymas bei kapiliarų šalinimas lazeriu neatliekamas, jeigu:
- veido oda yra įdegusi;
- yra polinkis randėjimui;
- yra vasara arba pavasaris.
Svarbu nepamiršti, kad gydomąsias kapiliarų mažinimo ir raudonio mažinimo procedūras lazeriu geriausia atlikti rudenį arba žiemą. Po gydymo odą reikia saugoti ir prižiūrėti pagal gydytojų dermatologų paskirtas rekomendacijas.
Kapiliarų šalinimas lazeriu nėra invazinis, iš karto po procedūros galima važiuoti namo ar į darbą. Veido oda po gydymo būna tik šiek tiek paraudusi.
Daugiau informacijos apie veido paraudimą ir jo gydymą lazeriu, rasite apsilankę https://www.lazeriniscentras.lt/lt/paslaugos/veido-kapiliaru-raudonis-rozacija-roziniai-spuogai-kuperoze-rozine