Veiksmo savaitė ,,BE PATYČIŲ“ Druskininkų ,,Saulės“ pagrindinėje mokykloje
Aštuntąjį kartą emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“ kvietė mokyklas dalyvauti nacionalinėje „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ“ bei savo veiklomis ir iniciatyvomis prisidėti prie patyčių stabdymo. Druskininkų „Saulės“ pagrindinė mokykla, vykdanti dar ir „Olweus“ patyčių prevencijos programą, kasmet palaiko „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ“ iniciatyvą ir stengiasi įvairiomis veiklomis prisidėti prie patyčių mažinimo problemos sprendimo. Tad visą praėjusią savaitę mokiniams apie tai buvo primenama įdomių renginių, veiklų metu.
Jau pirmadienį I a. fojė mokinius pasitiko spalvingas „Emocinis barometras“, skirtas jų nuotaikai užfiksuoti ir atspindėti – penkias dienas mokiniai klijavo savo emocijų, nuotaikų išraiškas „barometre“, susimąstydami apie tai, kada gi jiems būna gera, linksma, džiugu, o kada jie tikrai liūdi, nerimauja, kremtasi. Džiugu, kad toks sumanymas pavyko, nes „Emocinis barometras“ kasdien užsipildydavo mokinių nuotaikų atspindžiais, dar džiugiau todėl, kad tą savaitę mokinių emocijos ir nuotaika buvo gera, tik vienas kitas lapelis „liūdnojoje zonoje“ bylojo apie vaiko nesėkmes, neigiamus išgyvenimus, draugų nebuvimą ar laikiną praradimą, nesutarimą. O „džiugiojoje zonoje“ buvo galima pamatyti linksmus veidelius ( juk priešmokyklinės grupės vaikučiai dar nemoka rašyti ilgų sakinių!), rimtus samprotavimus apie tai, kas mokiniams sukelia daug džiaugsmo, gerų emocijų: tai ir puikus įvertinimas, ir draugo pagalba atliekant sunkią užduotį, ir sėkmė kūno kultūros pamokoje ar olimpiadoje, konkurse; dalijosi vaikai ir namų džiaugsmais – „manimi didžiuojasi mama“, „atvyksta senelė“, „su šeima smaguriavome ledų“, „prižiūrėjau brolį, tad buvau pagirta“ ir pan. Nesuskaičiavau tiksliai, bet lipnių lapelių su geromis vaikų emocijomis per savaitę buvo priklijuota apie trys šimtai!
O štai II a. fojė buvo įgyvendinta dar viena įdomi idėja – mokiniai apie patyčias, jų sukeliamas pasekmes, skaudulius kalbėjo poetine kalba – 5c ir 6a klasės mokiniai parengė eilėraščių pristatymą „Patyčios bijo tavo NEPRITARIMO“. Eilėraščių idėjas savo plakatuose atspindėjo 7a klasės mokiniai, kurių darbuose taip pat netrūko originalių, neregėtų vaizdinių, taip atvirai bylojančių, kokią žalą patiria užgauliojimus, atstūmimą, niekinimą patiriantis vaikas, kuriam sunku ištrūkti iš patyčių rato. Pirmosiomis parodos dienomis prie eilėraščių ir plakatų, originaliai iškabintų didelėje erdvėje, stoviniuodavo būreliai smalsuolių – skaitė tiek mokiniai, tiek vaikus į mokyklą palydintys tėveliai, savo kūryba didžiavosi ir tekstų kūrėjai – juk ne kiekvienam paklūsta poetinis žodis. Beje, vienas tekstas buvo pritaikytas ir dainai – muzikos mokytoja Irena Daniušienė kartu su 2b klasės jaunaisiais dainorėliais ketvirtadienio rytmetį atliko skambų kūrinį repo stiliumi! Džiugiai, gyvai, labai nuoširdžiai skambėjo daina „Mes patyčioms sakome NE!“, kurios atlikimą mokiniai paįvairino būgnelių, barškalų skambėjimu, nuotaikingais rankų mostais – visai tokiais, kokius matome garsiųjų repo solistų koncertuose. Negalime nesididžiuoti mažųjų drąsa, mokytojos profesionaliu mokinių parengimu ir idėjos palaikymu! O dainos tekstų autoriams – Ryčiui Kalpokui ir Kristupui Andrulioniui – skiriame bent žodinį „Jaunųjų kūrėjų“ sertifikatą.
Pradinių klasių moksleiviai buvo skatinami ne tik kalbėti apie patyčias, bet ir visą savaitę elgtis draugiškai, pagarbiai, negailėti šiltų žodžių klasės draugams – iš jų nuveiktų gražių darbų buvo „kuriama“ gerų darbų animacija: priešmokyklinės grupės, pirmos, antros klasės mokinių piešinėlių, užrašų pagalba suklijuota, sudėliota ir užpildyta kone šešių metrų ilgio „animacijos juostelė“! O gražius darbus ir smagią nuotaiką vainikavo šokių mokytojos organizuota judrioji pertrauka „Šokio ritmu už draugystę“, sujungusi entuziastingus mokinių klubo, tarybos narius ir mūsų mokyklos mažuosius.
Visuomenės sveikatos biuro specialistė Edita Bankietaitė taip pat priminė mokiniams, kaip atpažinti, apsisaugoti nuo patyčių – I a. fojė kasdien buvo rodomi filmukai patyčių tema. 9 klasių mokiniai tą savaitę susitiko su Edgaru Suchaneku – Druskininkų policijos komisariato Prevencijos skyriaus vyriausiuoju specialistu. Svečias dalijosi pasakojimu apie mokinių galimybes tapti policijos pareigūnais, taip pat analizavo dažniausiai vykdomus paauglių nusikaltimus ir pasekmes, prevencines priemones.
Vyresniųjų klasių moksleiviai apie patyčias diskutavo su Alytaus miesto teatro aktoriais – kovo 23 dieną „Saulės“ mokyklos bendruomenei jie pristatė diskusijų spektaklį „pxI prieš kryžkelę“. Spektaklis neįprastas tuo, kad po pamatytų etiudų salėje sėdėjusieji galėjo užduoti trupės aktoriams klausimus ir išanalizuoti veikėjų elgesį, įsigilinti į jų jausmų pasaulį, pasiūlyti kitą elgsenos variantą, vėliau teatro aktoriai užleido savo vietą mokiniams, turėjusiems pakartoti jau matytą ir išgvildentą situaciją. Vieno etiudo metu buvo analizuojama mokinių ir mokytojo tarpusavio nesutarimų problema, priežastys, o kita istorija pasakojo apie patyčias mokinių rate. Po spektaklio kalbinti jaunuoliai pasidalijo tik teigiama nuomone, sakydami, kad toks neįprastas žvilgsnis į seniai žinomus, kasdienybėje patiriamus ir matomus dalykus leido jiems daug giliau ir nuodugniau pajusti, ką patiria ir išgyvena neigiamų įvykių centre atsidūrę žmonės ir kad bet kuris iš mūsų gali tapti patyčių auka.
Nuvilnijus veiksmo savaitės aidams, norisi visiems dar kartą palinkėti vidinio grožio ir santarvės – juk visai nesudėtinga ištarti gražų žodį, teisingai įvertinti, nuoširdžiai pastebėti – kai tą išmoks daryti suaugusieji, kai mažiau išgirs iš mūsų, suaugusiųjų, neigiamų dalykų vaikai, pasaulyje tikrai sumažės patyčių. Nes patyčios – tai pirmiausia gėrio nebuvimas, tradicinių vertybių, kurių nestigo mūsų tėvams ir seneliams, užmarštis.