Verčiamas naujas paramos kaimui puslapis
Praėjusiais metais rekordinę Europos Sąjungos (ES) paramos sumą Lietuvos kaimo plėtrai išmokėjusi Nacionalinė mokėjimo agentūros (NMA) skelbia naujus paraiškų rinkimus. Planuojama, kad šiemet paraiškos bus vertinamos greičiau, taip pat numatyta didesnė paramos teikimo proceso kontrolė.
Lietuvos ūkininkai kviečiami rengtis šių metų paramos paraiškų rinkimui pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones. Žemės ūkio ministrės įsakymu jau patvirtintas jų priėmimo 2016 m. grafikas.
Iš viso numatytas paraiškų rinkimas pagal daugiau kaip 30 KPP priemonių ar veiklų.
Kviečia aktyviai naudotis paramos galimybėmis
NMA direktorius Erikas Bėrontas tikisi, kad šiemet pagal KPP priemones skirtos ES ir valstybės biudžeto paramos lėšos ir toliau prisidės prie visapusiškos kaimiškų vietovių plėtros: ūkių modernizavimo, jaunųjų ūkininkų skaičiaus didėjimo, ekologiškos, aplinką tausojančios žemdirbystės vystymosi, miškų tvarkymo, darbo vietų kaimuose augimo bei kaimo gyventojų pajamų didėjimo, infrastruktūros gerinimo, tradicinio paveldo išsaugojimo ir pan.
„Akivaizdžiai matyti, kaip ES ir valstybės finansinės paramos dėka į gera pasikeitė Lietuvos kaimas. Esu tikras, kad kaimo plėtrai šiemet skirtos lėšos prisidės prie tolesnio kaimiškų vietovių atsigavimo, augimo, gyvenimo sąlygų jose gerėjimo. Ūkininkus, kaimo gyventojus, įmones ir kitus pareiškėjus kviečiu aktyviai naudotis šiais metais teikiamos finansinės paramos galimybėmis“, – kviečia E. Bėrontas.
Pirmieji paraiškų rinkimai
Pirmieji paraiškų rinkimai prasideda vasario 1 d. Paraiškas paramai gauti galima teikti pagal kelias KPP veiklas, tarp jų – „Parama asbestinių stogų dangos keitimui“, „Miško veisimas“, „Miškų gaisrų, stichinių nelaimių ir katastrofinių įvykių padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“ ir kt.
Jau kovo mėnesį planuojama rinkti paraiškas pagal veiklą „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, nuo balandžio paramos galės kreiptis ir smulkieji ūkininkai.
Kaip ir ankstesniais metais, pagal su plotu susijusias priemones kreiptis paramos bus galima deklaruojant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus tiesioginėms išmokoms gauti.
Paraiškas vertins greičiau
Atsižvelgiant į praėjusio laikotarpio patirtį, auditorių pastabas ir tai, kad šio finansinio laikotarpio KPP programos biudžetas yra mažesnis, NMA yra numačiusi didesnę paramos teikimo proceso kontrolę.
Siekiant, kad paramos lėšomis įsigyjamų pirkinių kainos nebūtų nepagrįstai užkeltos, ketinama griežtai kontroliuoti kainų nustatymo procesą. Tam, kad paramos gavėjai nusimatytų realius, praktiškai įgyvendinamus planus, bus griežtinamas verslo planų pagrįstumo tikrinimas. Naudojant dirbtinai sukurtų sąlygų paramai gauti nustatymo metodiką numatyta detaliai tikrinti įmonių susietumą. Griežčiau bus kontroliuojamas ir projektų keitimas – nustatyti konkretūs atvejai, kada gali būti keičiamas projektas.
Siekiant, kad NMA galėtų sparčiau įvertinti gautas paraiškas ir pradėti mokėti išmokas, buvo paankstinta žemės ūkio naudmenų deklaravimo pabaiga.
Pažymėtina, kad baigus praėjusio finansinio laikotarpio programos įgyvendinimą, naujojo laikotarpio paramai gauti paraiškos bus vertinamos greičiau. Vis dėlto tai priklausys ne tik nuo NMA specialistų, bet ir nuo pačių pareiškėjų – ar jie paraiškose nurodė teisingus duomenis, kaip greitai atsakys į paklausimus ir pan. Šiuo metu NMA intensyviai vertina pernai pateiktas paraiškas ir pradeda mokėti lėšas, todėl paramos gavėjai jau netrukus realiai pajus ES paramos naudą.
Daugės elektroninių paslaugų
NMA direktoriaus E. Bėronto teigimu, šiemet agentūra ir toliau orientuosis į klientams teikiamų paslaugų kokybės, patogumo, informacijos pasiekiamumo didinimą. Toliau augs elektroninių paslaugų ir jų funkcijų spektras, bus tobulinama NMA interneto svetainė, numatoma reguliariai organizuoti pasiteisinusias „gyvas“ vaizdo konferencijas bibliotekose.
Pareiškėjai kviečiami aktyviai naudotis NMA teikiamomis elektroninėmis paslaugomis – informacine sistema ŽŪMIS, informaciniu portalu. Taip pat NMA interneto svetainėje veikiančiomis papildomomis funkcijomis: „Projektų vykdytojų pirkimai“, „Žalinimo skaičiuoklė” ir „Statistikos žemėlapis”.