Verslas Alytuje: išaugęs įmonių skaičius ir Pramonės parko permainos
Šiemet Alytuje įsteigta 117 naujų įmonių, bedarbių skaičius sumažėjo beveik dviem procentais iki 10,1, beveik 3 tūkst. padaugėjo užimtų miesto gyventojų. Vidutinis darbo užmokestis per pastaruosius ketverius metus augo beveik penktadaliu iki 691,4 Eur per mėnesį.
Alytaus miesto mero pavaduotojo Tautvydo Tamulevičiaus teigimu, infrastruktūros gerinimas, kuriant patrauklią ir patogią aplinką, verslo skatinimo programos – vienos iš svarbiausių priemonių siekiant Alytuje kurti palankias sąlygas verslui.
Pastaraisiais metais Alytuje išaugo veikiančių įmonių skaičius, didėjo gyventojų užimtumas, mažėjo nedarbas. Kokiais būdais toliau siekiama gerinti miesto verslumo situaciją?
Mūsų mieste didelis dėmesys skiriamas darbo vietų kūrimui, nes tai viena didžiausių problemų ilgalaikėje perspektyvoje. Alytaus gyventojų skaičius nuolat mažėja, todėl vienintelis būdas, galintis kažką pakeisti – kad žmonės turėtų darbą. Kalbant apie miesto verslumą – reikia netrukdyti verslui plėstis, kaip įmanoma padėti. Ką darome, to siekdami? Nuosekliai mažinam verslo liudijimų kainas. Tai vienas iš variantų, kaip skatinti žmones kurti darbo vietas. Matome, kad tai duoda rezultatų.
Šiais metais Alytuje taip pat įkurtas pirmasis Lietuvoje bendradarbystės centras „Spiečius“ – šiuolaikiška darbo erdvė versliems ir aktyviems. Žinoma, pagrindiniai rezultatai išryškės ne per pirmus metus, bet kartu su atnaujinta Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programa tai jau bus tam tikra sinergija ir ilgesnėje perspektyvoje matysim, kad judam pirmyn. Į minėtą verslo skatinimo programą įtraukėme patalpų nuomą, paskolų procentų dengimą, galimybę pradedantiesiems verslininkams naudotis Profesinio rengimo centro įranga.
Be to, miesto savivaldybės tarybai bus siūlomos inovatyvios priemonės – grąžinti įmonėms dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio per infrastruktūros darbus. Tai reiškia, kad įmonėms, kurios per metus labiausiai augo, galės būti sutvarkomi šaligatviai, apšvietimas, stotelės ir panašiai. Manau, tai yra gana sąžininga – ten, kur sukuriama daugiausiai pridėtinės vertės, atliekami papildomi darbai.
Ateinančiais metais daug darbų planuojama pramonės rajone – jame yra didžioji dalis miesto gamybos įmonių. Čia bus atnaujinami, įrengiami takai, perėjos, apšvietimas ir kita. Manau, tai bus svarbūs žingsniai Pramonės parke.
Kokie veiksmai šiuo metu vykdomi ir planuojami ateityje siekiant pritraukti investuotojus į Pramonės parką?
Pramonės parke sklypai yra nekonkurencingi, jie pigūs, bet to neužtenka – jie turi būti paruošti ir statybai. Pagrindiniai čia vykstantys darbai – sklypų tvarkymas ir paruošimas statyboms. Jau atlikta daug geologinių tyrimų, nustatyta, kurie sklypai mažiau, kurie daugiau probleminiai. Ne viskas bus atlikta iš karto, sklypus planuojame paruošti palaipsniui. Kai juos sutvarkysime, galėsime judėti link gamybinių patalpų naujiems investuotojams kūrimo. Norime projektuoti standartizuotus įmonių pastatus, paruošti sklypus, vėliau ir pačius pastatus verslininkams, kurie nori juos nuomotis. Galėčiau paminėti UAB „Theca Furniture“ pavyzdį – ji įsikūrė Alytuje, nes galėjome pasiūlyti geras patalpas. Iki kitų metų pradžios įmonė planuoja sukurti apie 300 darbo vietų. Tai pavyzdys, kaip svarbu turėti paruoštus sklypus ar pastatus potencialiems investuotojams. Veiksmų planas, kad miestas klestėtų, yra – siekiame jį įgyvendinti.
Šiais metais startavo Alytaus verslo ir ekonomikos akademija, aktyviai veikia mokomosios mokinių bendrovės. Kaip skatinamas Alytaus jaunimo verslumas ir užimtumas?
Pagrindinis tikslas, kurio siekiame – kad jaunimas matytų Alytų kaip miestą, kuriame gali kurti savo verslą, vykdyti įvairią veiklą. Galbūt tik nedidelė dalis jaunimo taps verslininkais, tačiau kiekvienam svarbios verslo ir ekonomikos žinios. Tokią praktiką puikiai atskleidžia Donato Vasiliausko verslumo mokykla – jos patirtį perima ir kitos mokyklos, taip pat Alytaus verslo ir ekonomikos akademija – joje vyksta ekonomikos paskaitos ir pasiruošimas olimpiadoms. Visa tai leidžia jaunam žmogui iš arčiau pažvelgti į verslo procesus. Siekiame, kad verslą kurti nusprendęs jaunimas bandytų tai daryti Alytuje.
Kokie prioritetai numatomi kitų metų biudžete gerinant verslo situaciją Alytuje?
Kitais metais siekiame įgyvendinti tuos infrastruktūros projektus, kurie buvo ruošiami (perspektyvinės, Pramonės g. 1, Jotvingių, Naujosios gatvių darbai), toliau aktyviai vykdyti Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programą, kompleksiškai tvarkyti Pramonės parką. Siekis yra kurti patogią ir patrauklią aplinką verslui, link to ir judame.