Verslo plano turnyras gaivino Menų inkubatorių

Aktyvios senjorų veiklos kampelis, gyvūnų viešbutis, kuriame būtų galima išplėtoti įvairias veiklas su gyvūnais, menų dirbtuvės, dviračių, riedučių ir riedlenčių parko įkūrimas, inovatyvių žaislų kūrimas – tai verslo idėjos, kurias Šiaulių jaunimas siūlo įgyvendinti tuščiose Menų inkubatoriaus patalpose.
Šiaulių jaunimo verslumo iniciatyvų skatinimo programos Verslo plano turnyras pažėrė ne vieną idėją, kokį verslą būtų galima išvystyti apleistose žlugusio Menų inkubatoriaus patalpose. Šiaulių miesto savivaldybės jau dvejus metus finansuojamą programą įgyvendinančio Šiaulių verslo inkubatoriaus direktorius Feliksas Alius Valys sako, kad iš anksto nebuvo planuota verslo plano turnyro susieti su Menų inkubatoriaus pastatu – prie to atvedė siūlomos jaunimo idėjos. „Tada ir nusprendėme susieti konkursą su galimybėmis panaudoti šias patalpas. Juo labiau, kad Savivaldybė tokių idėjų ieškojo ir versle, ir kitur, o šis turnyras parodė, kaip jas mato jaunimas“, – sako F. A. Valys.
„Labai džiugina jauno, dar besimokančio žmogaus suvokimas apie verslą, jo kūrimą: verslo plano rengimą, sąmatos sudarymą, konkurencinės aplinkos analizę. Žavi entuziazmas, kurio kupini jie pristatė savo tikrai stipriai išvystytas verslo idėjas: juk pagrindinė sėkmingo verslo sąlyga – tikėti savo idėja. Džiugina jaunimo tikėjimas Šiauliais“, – po konkurso sakė vertinimo komisijoje dirbusi Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja Kristina Šmidtienė.
Laimėjo kolegijos komanda
Jau antri metai rengiamas Verslo plano turnyras – viena iš Jaunimo verslumo ugdymo programos veiklų. Ja siekiama skatinti jaunimą generuoti inovatyvias idėjas ir jas įgyvendinti, mokyti sudaryti verslo planą, skatinti verslumą. Turnyre dalyvavo Šiaulių miesto gimnazijų, kolegijų ir Šiaulių profesinio rengimo centro komandos. Vertindami finaliniame renginyje pristatytas verslo idėjas, komisijos nariai žavėjosi jaunatvišku entuziazmu, gebėjimu apginti savo idėjas, diskutuoti su komisijos nariais. Vertinant buvo akcentuojamas verslo idėjos originalumas, novatoriškumas, sprendžiamos problemos aktualumas, vertė Šiauliams.
Išrinkti geriausias verslo idėjas komisijai padėjo griežta vertinimo sistema. Suvedus rezultatus paaiškėjo, kad galutinėje lentelėje tarp komandų buvo labai nedidelis skirtumas. Verslo turnyro nugalėtoja buvo pripažinta daugiausiai balų surinkusi Šiaulių valstybinės kolegijos komanda „5IQ“ su gyvūnų viešbučio „Draugai be ribų“ idėja. „Buvo pristatyta ne viena originali idėja, bet manyčiau, kad labiausiai išplėtoti būtų galima būtent gyvūnėlių viešbučio idėją. Pasaulyje, ir Europoje, labai populiarėja įvairūs užsiėmimai su gyvūnais, todėl matau čia atitinkamą nišą“, – sakė Savivaldybės atstovė K. Šmidtienė.
Antrąją vietą pelnė Didždvario gimnazijos komanda, siūlanti rankų darbo inovatyvių žaislų kūrimą, o trečiąją – Juliaus Janonio gimnazijos komanda „JJGE“, pristačiusi labiau jaunimui aktualią idėją – dviračių, riedučių ir riedlenčių parką „Skate“.
Idėja – realiausia
„Labiausiai sužavėjo Didždvario gimnazijos idėja – labai korektiškas buvo pats pristatymas, puiki komandos lyderė. Svarbiausia, kad jie jau kuria realų verslą, jau yra kažką bandę daryti“, – sakė komisijos narys Henrikas Karpavičius, Šiaulių universiteto docentas, socialinių mokslų daktaras. Pasak jo, gera ir gyvūnų viešbučio idėja – ji būtų reikšminga ir moraliniu aspektu, ir atitinkanti Europos Sąjungos pozicijas. Jos įgyvendinimas, žinoma, sunkokas, tuo tarpu Didždvario gimnazijos plano įgyvendinimas – realiausias.
Savo favorite išrinkęs Simono Daukanto komandos idėją įkurti aktyvios senjorų veiklos kampelį, UAB „Plasteksus“ direktorius Egidijus Vitkevičius sakė labiau žiūrėjęs ne į komercinę, bet į socialinę pusę, kad tai būtų ne paprastas verslas, o nauja, naudinga miestui idėja, įtraukianti kuo platesnį miesto bendruomenės ratą: skirtingų kartų menininkus, jaunimą, senjorus.
Jaunimas – aktyvus ir kūrybingas
Pasak Šiaulių verslo inkubatoriaus direktoriaus, jaunimo idėjų visada įdomu išklausyti, ypač, kai jis turi galimybę pasirengti tų idėjų pristatymui. Džiugina jaunimo aktyvumas ir kūrybingumas. Daug kalbame apie nepavykusį įgyvendinti Menų inkubatoriaus projektą, tačiau jaunimas parodė, kad tokiame objekte jie mato perspektyvų. „Džiugu, kad šių metų verslo plano turnyras pavyko: ir dėl idėjų originalumo, ir sugebėjimo jas pristatyti. Manau, kad Ekonomikos ir lyderystės mokyklos veikla pasiteisino – šioje veikloje dalyvaujantys jauni žmonės, vaikai verslo turnyre parodė, kad savo žinias ir gebėjimus gali pritaikyti praktikoje“, – optimistiškai verslo plano turnyrą vertino F. A. Valys.
Turnyro nugalėtojų laukia kelionė į Estiją, vienintelį Baltijos šalyse mokslo populiarinimo centrą AHHAA, esantį Tartu mieste.