Verslo pusryčiai – Medingėnuose
2015-ųjų Rietavo savivaldybės mero Antano Černeckio „Verslo pusryčiai“ prasidėjo Medingėnuose. Buvo aptartos verslumo didinimo galimybės, mat seniūnija priskirta prie aukščiausio nedarbo teritorijų, taigi verslininkams sudaromos geresnės sąlygos gauti paramą už darbo vietų kūrimą.
Sveikindamas susirinkusius verslininkus, seniūnijos, bendruomenės atstovus, Savivaldybės vadovas sakė: „Miestelis sutvarkytas. Būtina skatinti ir žmonių verslumą. Šiandieninio susitikimo tikslas – supažindinti jus su priemonėmis, numatytomis vietos gyventojų užimtumo didinimui.“
Telšių teritorinės darbo biržos Užimtumo rėmimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Strikaitė papasakojo apie Vietinio užimtumo iniciatyvų (VUI) projektus, skirtus naujų darbo vietų kūrimui skatinti. Projektai įgyvendinami aukščiausio nedarbo teritorijose, kur bedarbių dalis (nuo darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus) yra didesnė negu šalies vidurkis. Rietavo savivaldybėje tokia tikslinė teritorija – Medingėnų seniūnija. Kaip sakė specialistė, 2014 m. Telšių teritorinės darbo biržos aptarnaujamoje teritorijoje, įgyvendinus VUI projektus, įsteigtos 62 neterminuotos darbo vietos bedarbiams (7 – Telšiuose, 5 – Plungėje ir 50 – Mažeikiuose), įsisavinta 1 985 100 litų valstybės parama.
Darbo biržos atstovė pasakojo, kaip šia verslumo skatinimo programa, kurioje maksimali valstybės parama už naujai įkurtą darbo vietą – 40 tūkst. litų (11 tūkst. 584 eurų), maksimali projekto suma –345 tūkst. Lt (apie 100 tūkst. eurų), galėtų pasinaudoti verslo planų Medingėnuose turintys asmenys. Gauta parama gali būti naudojama ilgalaikiam materialiajam turtui įsigyti – įrangai, transportui ir darbo priemonėms, pastatams remontuoti. Pagrindinis reikalavimas – įkurta darbo vieta turi būti išlaikoma trejus metus. Viešnia pateikė sėkmingai įgyvendintų projektų pavyzdžių, supažindino su paraiškų atrankos kriterijais, atsakė į verslininkų klausimus.
Kilus diskusijai, ne kartą pabrėžta, kad VUI – labai lanksti paramos priemonė: paraiškos teikėjas nebūtinai turi būti Medingėnų gyventojas, bet sukurtoje darbo vietoje turi būti įdarbintas medingėniškis. Kaip sakė specialistė, VUI galimybe susidomėjęs verslininkas pirmiausia darbo biržoje turėtų pasidomėti, kokių profesijų žmonės iš Medingėnų yra ten užsiregistravę, ir primine, kad dėl projektų rengimo galima pasikonsultuoti iš anksto.
Po diskusijų su Darbo biržos atstove, Savivaldybės meras sakė tikįs, kad kas nors, gal ne būtinai iš čia susirinkusių, susidomės projektų teikiamomis galimybėmis. „Verslui turime ką pasiūlyti: strategiškai patogioje vietoje esantį aerodromą, tuščią pirties pastatą, seniūnijos pastato antrą aukštą, Minijos pakrantę, buvusių pastatų pamatus“, – vardijo meras A.Černeckis.
Medingėnų seniūnė Salomėja Čiesnienė neslėpė vilčių, kad šis susitikimas paskatins medingėniškius pasukti galvas ir galbūt padidins verslumą seniūnijoje. Panašiai samprotavo ir bendruomenės pirmininkė Irena Bagdonienė. Anot jos, būtina skirti daugiau dėmesio jaunoms šeimoms, nes jeigu nesugebėsime jų išlaikyti, kaimo laukia liūdna ateitis. Užsiminus apie jaunimą, D. Strikaitė informavo, kad šiemet itin puikios sąlygos verslą pradėti jauniems, iki 29 metų amžiaus, žmonėms – norintis sau darbo vietą įsteigti jaunas žmogus gali gauti valstybės paramą net neturėdamas lėšų prisidėti.
Ilgai dar medingėniškiai ir svečiai diskutavo, dalijosi patirtimi apie užsienyje matytus gražius pavyzdžius, o atsisveikindami nutarė, kad tokių pusryčių su meru norėtų dažniau.