Verta pamatyti: Akmenėje apsigyveno „drugeliai-milžinai“
Pirmąjį liepos savaitgalį Akmenės krašto muziejuje išsiris paskutiniai siuntos egzotiniai drugeliai (siuntoje – net 130 lėliukių). Pamatysite „drugelius-aitvarus“, „drugelius-leopardus“, „drugelius-pelėdas“, kurie natūraliai veisiasi tik Peru, Trinidade, Brazilijoje, Filipinuose ir Indonezijoje.
Muziejuje – ir didžiausia Lietuvoje dieninių drugių kolekcija, kurią surinko neeilinio likimo kolekcionierius Borisas Izenbekas.
Dar nematytos rūšys
Pasak muziejaus direktorės Lionės Stupurienės, muziejų pasiekusioje siuntoje lėliukių gerokai daugiau nei įprasta. Be to, muziejų pasiekė ir patiems muziejaus darbuotojams iki šiol dar nematytos drugelių rūšys: Doleschalia bisaltide, Cethosia biblis ir kt.
„Šią savaitę išsirito jau beveik visi įspūdingo grožio prieblandos drugiai Caligo memnon, kurie dažniausiai vadinami „drugiais-pelėdomis“. Šie drugiai yra labai dideli: sparnų dydis siekia iki 20 cm. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis“, – sakė muziejaus direktorė.
Įspūdingieji „drugiai-pelėdos“ (Caligo memnon) yra Nymphalidae šeimos drugeliai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Caligo memnon drugeliai, kaip įprasta šios rūšies atstovams, maitinasi pūvančio vaisiaus sultimis. Caligo drugiai natūraliai veisiasi Centrinės ir Pietų Amerikos šalių teritorijose: Peru, Meksikoje ir kt. Šie drugiai aktyviausiai skraido prieblandos metu. Apie tokį jų elgesį sufleruoja ir lotyniškas pavadinimas „Caligo“ (lot. caligo – tamsa). Jų apatinio sparno struktūra yra apgaubta paslaptimi.
Manoma, kad pamėgdžiojama grobuonių akių struktūra atlieka atbaidymo funkciją. Mat vabzdžiais mintantys gyvūnai (pavyzdžiui, driežai) vengia žengti į už juos didesnių plėšrūnų medžioklės plotus. Tačiau klausimas, kodėl gyvūnai plėtoja tokias sudėtingas kitos rūšies imitacijas, iki galo dar lieka neatsakytas. Apie kitas šių „akių“ funkcijas, mokslininkų keliamas versijas išgirsite muziejuje, be to, nustebsite sužinoję kai ką įdomaus apie drugelių uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus. Ar žinote, kur drugelių ausys?..
Grožio etalonas – Morpho peleides
Muziejaus oranžerijoje sklando ir įspūdingo grožio drugiai Morpho peleides. Tai išsiskiriantis tiek spalva, tiek dydžiu vaivorykštinis drugelis, kuris aptinkamas Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiomis spalvomis, be to, šio drugelio išskleistų sparnų ilgis siekia iki 20 cm.
Paskubėkite apsilankyti muziejuje ir pasigrožėti drugeliais, nes kai kurie iš jų gyvena tik keletą dienų. Apie kitas lėliukių siuntas taip pat informuosime. Gamtos procesus sunku nuspėti, todėl rekomenduojame iš anksto paskambinti į muziejų ir sužinoti, kiek konkrečią dieną oranžerijoje yra drugelių.
Be to, muziejuje galėsite pasigrožėti Boriso Izenbeko surinkta didžiausia Lietuvoje dieninių drugelių kolekcija. B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5000 dieninių drugių iš viso pasaulio. Ypač daug, net 477 rūšis (iš 557 žinomų pasaulyje), surinkta sklandūnų (Papilionidae). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.
Muziejaus teikiamų paslaugų kainos: gyvų drugelių ekspozicijos lankymas suaugusiam – 1,00 Eur, moksleiviams, senjorams, neįgaliesiems – 0,6 Eur.
Primename, kad muziejaus lankytojai aptarnaujami nauju laiku: antradieniais–penktadieniais 8.00–19.00, šeštadieniais 9.00–17.00. Tel. pasiteirauti: (8 425) 55 075.
Daugiau informacijos: www.akmenesmuziejus.lt