Vizija: nuo 2020 metų Plungė – be vaikų globos namų
Liepos 19 d. posėdžiaujant Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetui, daugiausia dėmesio skirta Plungės vaikų globos institucijos pertvarkai. Kalbėta apie globos namų aktualijas ir planuojamus pokyčius – perėjimą nuo institucinės globos prie šeimoje ar bendruomenėje teikiamų paslaugų.
Išsamią informaciją apie Plungės vaikų globos namus ir vaikų globos institucijos pertvarką pateikė Plungės rajono Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Aldona Striaukienė. Šiuo metu globojami (rūpinami) 108 Plungės rajono savivaldybės vaikai nuo kūdikystės iki 18 metų amžiaus. 61 iš jų auga šeimose, 47 – socialinės globos institucijose (Klaipėdos, Šiaulių bei Plungės). Šiuo metu mūsų miesto vaikų globos namuose gyvena 46 auklėtiniai: 42 – mūsų rajono savivaldybės, po du – iš Rietavo bei Šilalės savivaldybių. Nė vienas iš jų nėra našlaitis – visi vaikai yra iš socialinės rizikos šeimų. Įstaigoje gyvena ir du jau pilnametystės sulaukę jaunuoliai – jiems suteikta galimybė mokytis ir gyventi globos namuose iki 21 metų.
Pasak A. Striaukienės, vaiko teisių specialistų pagrindinis tikslas – iš šeimų paimtus vaikus vėl grąžinti į šeimą. Jei tai nepavyksta, ieškoma vaiko giminaičių, artimųjų, ir tik paskutinė stotelė būna institucinė globa. „Kol kas nėra galimybės suteikti pagalbą šeimoms, neįtrauktoms į socialinės rizikos šeimų grupę. Būtina sukurti tokią sistemą, kad socialinės pagalbos sulauktų visi, kuriems ji būtina“, – teigė specialistė. Institucinė pertvarka, pasak jos, tikrai reikalinga. Buvimas vaikų globos namuose, ypač nuo kūdikystės, trukdo sėkmingai integruotis į visuomenę, tarsi uždeda žymę visam gyvenimui (ypač patekti institucinėn globon vengia paaugliai), atsiliepia vaiko psichinei sveikatai, asmenybės raidai.
Jau nuo 2014 metų po truputį įsibėgėjanti pertvarka – perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ar bendruomenėje teikiamų paslaugų – numato, jog 2020 metais šalyje tokių įstaigų, kaip vaikų globos namai, iš viso nebeliks. Tėvų globos netekusius vaikus bei našlaičius globos įkurtos šeimynos, po savo stogu priims tapti įtėviais ar globoti norintys asmenys (norintiesiems įsivaikinti ar globoti (rūpinti), organizuojami kursai). Pertvarkos planuose – profesionalių globėjų (asmenų, turinčių socialinį išsilavinimą ir socialinio darbo patirties) rengimas. Tokie globėjai (jiems būtų mokamas atlygis) bet kada priimtų vaiką, dirbtų su jo šeima, nesėkmės atveju – su būsimais globėjais. Plungė turi iš ko pasisemti patirties – kaimyniniai Telšiai jau turi tokį globėją.
Yra manoma, kad iki 2020 metų Plungės vaikų globos namuose liks apie 30 globotinių. Pertvarkos tikslas tais metais – visai panaikinti institucinę globą, tad likusiems vaikams teks ieškoti alternatyvių globos būdų. Komiteto pirmininkas Juozas Šlepetis, reziumuodamas A. Striaukienės pranešimą, sakė: „Bus sunkumų įgyvendinant Prezidentės norus, reikės daug laiko ir lėšų (o jų Plungei veiksmų planui 2016–2020 metais įgyvendinti numatyta nedaug – 278 386 eurai – aut. past.).“
Nuo planų ir vizijų pereita prie kasdienybės. Plungės vaikų globos namų direktorė Genovaitė Ūsienė sakė, jog ne viskas jos vadovaujamoje įstaigoje yra gražu (dėl kai kurių auklėtinių tenka kreiptis ir į policijos pareigūnus), tačiau globos namų darbuotojai stengiasi vaikus išauklėti, užauginti gerus, galinčius savimi pasirūpinti, atsakingus žmones. Ir tikrai yra nemažai auklėtinių, kuriais Plungės vaikų globos namai didžiuojasi. Vaikai gyvena gražiai ir patogiai įrengtose patalpose, rūpinamasi jų užimtumu, globotiniai puikiai integravosi į bendruomenę (bendrauja su įvairiomis organizacijomis, įstaigomis, dalyvauja renginiuose ir pan.). Direktorė minėjo, kad vaikų namai rengia atvirų durų dienas, vaikai patys piešia kvietimus, laukia juos aplankančių svečių, tačiau plungiškiai yra abejingi. „Prieš Kalėdas mus aplanko apie dvidešimties užsieniečių delegacija, o iš savų… Prieš Kalėdas mus aplankė tik meras su žmona“, – apgailestavo G. Ūsienė.
Direktorė užsiminė ir apie kitą skaudulį – nebaigtas remontuoti patalpas. Pasak jos, lėšų, skirtų vaikų globos namų renovacijai, pakako tik vaikų gyvenamosioms patalpoms atnaujinti. Liko nesutvarkytas korpusus jungiantis koridorius, kurio sutvarkymui reiktų nemenkos sumos – 400 tūkst. eurų. Vyriausybė pinigų tikrai nebeskirs, nes pertvarka nebenumato institucinės globos, tačiau komiteto nariai pritarė minčiai, jog remontą pabaigti būtina. „Reikia kreiptis į Savivaldybės Vietos ūkio skyrių, gal atsiras pinigų (remontui – aut. past.). Juk paskui tą pastatą bus galima panaudoti kitoms reikmėms“, – teigė J. Šlepetis.