Viceministras Gintaras Klimavičius: „Į sprendimus dėl lyčių lygybės turi įsitraukti ir visuomenė“
Lyčių lygybės skatinimu turi būti suinteresuotos ne vien institucijos, bet ir visuomenė, nevyriausybinės organizacijos. Tai pabrėžė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Gintaras Klimavičius, susitikęs su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) misijos vadove Tatyana Teplova.
Valdymo ir sprendimų priėmimo srityje Lietuvoje ir moterys, ir vyrai turi lygias galimybes, gali užimti šalies parlamento vadovo, teismų pirmininkų postus, tapti politiniais veikėjais. Visiems kandidatams į šias pareigas taikomos vienodos procedūros ir kriterijai, kurie užtikrinami Lietuvos Respublikos Konstitucija, Teismų įstatymu, Lygių galimybių įstatymu, Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymu.
„Siekdami užtikrinti sklandų ir išsamų lyčių lygybės problemų sprendimą, turime į sprendimus įtraukti ne vien valstybės institucijų, bet ir nevyriausybinio sektoriaus atstovus. Be abejo, būtina keisti ir visuomenės požiūrį, skatinti duomenų apie lyčių lygybę sklaidą, kuri padėtų ir identifikuoti dabartinę situaciją, ir siekti jos pagerėjimo“, – sako viceministras Gintaras Klimavičius.
EBPO rekomenduoja politiniu vyriausybiniu lygmeniu sukurti ir įgyvendinti efektyvios lyčių lygybės ir lyčių aspekto integravimo tarpžinybinę strategiją. Tarp EBPO rekomendacijų – užtikrinti teisingą darbo užmokestį ir lygias galimybes įvairaus išsilavinimo ir patirties vyrams ir moterims viešajame sektoriuje, skatinti lyčių atstovavimo pusiausvyrą su sprendimų priėmimu susijusiose pareigose, aktyvesnį moterų dalyvavimą vyriausybių, parlamento, teismų veikloje, skatinti lyčių lygybę valstybės institucijose sudarant šeimai palankias darbo sąlygas (siūlant lankstų darbo laiką, skatinant vyrams eiti vaiko priežiūros atostogų).
Statistikos departamento duomenimis, 2012 m. į Lietuvos Respublikos Seimą buvo išrinktos 33 moterys (23,4 proc.) ir 108 vyrai. 2014 m. moterys sudarė 39,6 proc. visų vadovų – teisės aktų leidėjų, vyresniųjų valstybės pareigūnų, įmonių, įstaigų, organizacijų ir kitų vadovų. Valstybės sektoriuje moterys užėmė daugiau vadovaujančių pareigų negu privačiame: moterų vadovių valstybės sektoriuje buvo 56,2 proc., privačiame – 34,9 procento. 2014 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis privačiame sektoriuje buvo didesnis negu valstybės sektoriuje ir sudarė 16,4 proc., valstybės sektoriuje – 15,6 procento.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) misijos atstovai šiuo metu atlieka Lietuvos stojimo į EBPO viešojo valdymo peržiūrą. Peržiūros metu vertinama, kaip Lietuva yra pasirengusi taikyti viešojo valdymo srities EBPO teisinius instrumentus ir kaip ji atitinka EBPO šalių praktiką peržiūrimoje srityje. Be kitų, vertinamos sritys, susiję su lyčių lygybe viešajame valdyme.