20 liepos, 2016
Marius Jokūbaitis / 15min.lt

Vidury vasaros Palanga tokia tuščia, kad verslininkai klientus vilioja žiemos kainomis

Vidurvasaris jau už nugaros, o ant Palangos tilto net ir šviečiant saulei šią savaitę gali šokti tvistą. Ir nieko neužkliudysi. Taip, tokia ta lietuviškos vasaros realybė, kai vakarop gatvėse pasklinda paskutinės rudeninių striukių mados, o telefonas lyg priekaištas rodo – net Londone šią savaitę yra gerokai šilčiau nei populiariausiame mūsų kurorte. Tad ir poilsiautojų mažiau. O verslininkai dar linkę kaltinti ir su prognozėmis nepataikančius sinoptikus. Tačiau šiomis dienomis padėtis jau gerėja.

Kavinių savininkai murma – šią liepą blogiau nei pernai. O pernai kalbėjo tą patį. „Atsiimsime rugpjūtį, tad kartojasi pernykštis scenarijus“, – priduria poilsio namų ir privačių apartamentų laikytojai. Greičiausiai taip ir bus. O kitą vasarą vėl tas pats. Bet iš tiesų tokios ištuštėjusios Palangos vidurvasarį neteko matyti.

Lietuviai pagaliau apsiprato su euru. Tokią netikėtą priežastį, kodėl Palanga šiais metais tuštoka, įvardina pramogų ir viešbučių verslo atstovai. Kai kurie dar priduria – žmones klaidina ir sinoptikų prognozės.

Skaičiuoja: poilsiautojų perpus mažiau

20 metų Palangoje pramogų versle besisukantis Dainius Drungilas nemėgsta ginčytis su tais, kurie sako, kad Turkijoje ilsėtis jau pigiau nei Palangoje. Gali būti, sako jis.

Jei kurorte išsinuomosite dviratį, velomobilį ar motorolerį – greičiausiai tai bus D.Drungilo verslas. Batutų centras ir kito vaikų pramogos – taip pat jo verslo dalis. Todėl šis verslininkas labiausiai jaučia poilsiautojų srautus.

„Ši vasara? Poilsiautojų perpus mažiau nei pernai“, – sako jis. Nieko naujo? Ko gero, dar nebuvo vasaros, kuria džiaugtųsi Palangos verslininkai. Bet ši – tikrai išskirtinė.

Pavyzdžiui, pavalgius kokioje užeigoje, nenustebk, jei nemokamai pasiūlys alaus bokalą ar vyno taurę. O tai – šių dienų Palangos realybė. Ir kaip tai neprimena tos Palangos, kai į J.Basanavičiaus gatvę susigrūdusi tauta laukdavo po valandą šešis eurus kainuojančių cepelinų. Dabar cepelinų šioje gatvėje jau galima rasti po 3,80 euro už porciją. Picoms taikoma solidi nuolaida čia jau nieko nestebina.

Populiariausioje Palangos gatvėje jau matyti dempingo ženklų. Pavyzdžiui, jau visai šalia jūros dienos pietų virėjai tiesiog įžūliai siūlo pavalgyti už padorią keturių eurų kainą, įskaitant sriubą ir antrą patiekalą.

„Tai iš desperacijos, nes verslininkai taip nori išlaikyti darbuotojus – kad bent dienos pietūs kompensuotų praradimus“, – sako D.Drungilas. Net prabangios vietos, kur vakarais publiką linksmina estrados primadonos, dieną siūlo burokėlių sriubos ir kotletų kompleksą.

Brangaus bulvaro įvaizdis skeldėja kartu viltimi, kad liepą oro temperatūra čia pasieks bent Anglijos vidurkį. O gal tikrai – Palanga tuštėja kartu su tuštėjančia Lietuva?

Viešbučiuose – žiemos kainos

Palangos viešbučiuose kainos – vasarai nebūdingos. „Mes priversti trečdaliu mažinti kainas, ką daro ir kiti viešbučiai“, – skėsčioja rankomis viešbučio „Gamanta“ vadovas Alvydas Meškys. Praėjusią liepą už dvivietį kambarį padoriame viešbutyje prašydavo maždaug 70 eurų už parą, o šią savaitę – 45–50. „Kainos tikrai nebūdingos šiam laikotarpiui“, – sako A.Meškys.

Tiesa, padėtį turėtų pataisyti šią savaitę vyksiančios lenktynės Palangoje, kurios bent trumpam pradangins tas apsitrynusias ir nuo saulės pageltusias lenteles „Vietų yra“, puošiančias kone kas antrą namą senojoje Palangos dalyje.

Bet verslininkas A.Meškys sako, kad dalį atsakomybės dėl poilsiautojų skaičiaus turėtų prisiimti ir sinoptikai. „Jie prognozavo, kad gegužė ir birželis bus labai šalti, todėl niekas ir neplanavo atostogų. O birželį buvo šilčiau nei šiandien. Tad prognozės buvo klaidingos“, – meta akmenį į sinoptikų daržą viešbučio vadovas.

Apie rusus – su nostalgija

Ne tik prasti orai, bet ir geopolitika čia kalta, sako verslininkas D.Drungilas. „Taip, rusai beveik neatvažiuoja. Anksčiau jie sudarydavo trečdalį apyvartos. Gal jie ir dabar važiuotų, bet ten tokia propaganda vykdoma. Jiems sako, kad lietuviai čia jų nekenčia, padeginėja automobilius ir taip toliau“, – teigia įvairias pramogas siūlantis palangiškis.

Jis su nostalgija prisimena metus, kai rusai dviračius išsinuomodavo savaitei dviem. Nes jų atostogos trukdavo bent mėnesį. O dabar? „Šią vasarą dar tokių nuomotojų nepasitaikė“, – teigė D.Drungilas. Rusai jam visada buvo mokūs klientai.

„Gamantos“ viešbučio“ vadovas pastebi, kad rusų poilsiautojų šįmet – tiek pat kiek pernai. Mažai, bet pasitaiko.

Palangoje automobilių su rusiškais numeriais, ko gero, jau mažiau nei su angliškais, nes imigrantai vis dar laiko šventu reikalu išleisti vieną kitą svarą Palangoje. Bet lėktuvai iš Maskvos Palangoje vidurvasarį leidžiasi tik kartą per savaitę.

Tiesa, baltarusiai vis dar ištikimi Palangai, ir jie džiugina Palangos verslininkus. Užsuka ir latvių. O lietuviai kaip šįmet? „Pramogoms pinigų visada lieka mažiausiai mūsiškiams. Pirmiausia – maistas ir stogas, o pramogoms – jau kas lieka“, – sako „Kurortų pramogų“ vadovas.

Sako, kad lietuviai apsiprato su euru

Tačiau kuo čia dėtas euras? Kodėl Palangos verslininkai dėl sumažėjusio poilsiautojų skaičiaus linkę kaltinti eurą?

„Jei anksčiau prie euro dar nebuvo lietuviai pripratę, leido drąsiai pinigus, tai dabar pastebi, kad jų mažiau vis lieka. Taigi su euru jau apsiprato, tad ir leidžia pramogoms mažiau“, – samprotauja D.Drungilas. Ir priduria – dar niekada nėra matęs tokios tuščios J.Basanavičiaus gatvės vakarais.

Jam antrina viešbučio „Gamanta“ vadovas. „Lietuviai jau apsiprato su euru ir mato, kiek iš tiesų išleidžia. Manau, kad tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl lietuvių Palangoje šįmet mažiau“, – sakė A.Meškys.

Reikia skubiai neigti mitus

Dviračių nuomos kainos nesikeičia jau šešerius metus, sako jų nuomos verslu užsiimantis verslininkas. Nors minimalus atlyginimas ir padidėjo, o surasti darbuotojų – labai sunku.

Pasak D.Drungilo, Palangai reikia gerinti įvaizdį, nes daug kas mano, kad tai yra pernelyg brangus kurortas, ir be to dar ir nesaugus. Dėl pastarojo kaltinimo verslininkas ginčytųsi. Jo nuomone, jei naktį jaunimas pasistumdo prie naktinių klubų, dėl to nereiktų vadinti Palangos nesaugiu kurortu. O dėl kainų? Per metus Palangai yra tik vienas mėnuo užsidirbti likusiems metams.

Tačiau dėl konkurencijos su Turkija jis nesiginčija. „Taip, ten tikrai gali būti pigiau atostogauti, jei apsistosite trijų žvaigždučių viešbutyje. To aš paneigti negaliu. Tačiau čia geresnė infrastruktūra poilsiui su vaikais“, – mato privalumų verslininkas.

Tiesa, į jūrą bristi šiomis dienomis vis dar uždrausta, nors Turkijoje tokių vaizdų nebūna.

Prie kelto į Neringą eilių beveik nebūna

Užsieniečių poilsiautojų grietinėlę nusigriebia Neringa – jau pernai vasarą Nidoje užsieniečių ilsėjosi daugiau nei lietuvių, skelbė statistika. Net ir vidurvasarį laisvų vietų Juodkrantėje – kiek nori. Atvyksta tik anksčiau rezervavę vietas lietuviai bei užsieniečiai.

Bet pagal tai, kad poilsiautojų ir Neringoje sumažėjo, rodo keltų užimtumas. Vasaros viduryje čia retai formuojasi didelės eilės. Anaiptol, liepos 15 dieną žurnalistui teko laukti, kol keltas užsipildys automobiliais.

Tiesa, Neringos valdžia teigia, kad dvigubai pabrangęs įvažiavimo mokestis – iki 20 eurų – poilsiautojų skaičiaus nesumažino. Tačiau Neringos turizmo informacijos centro „Agila“ vadovė Edita Lubickaitė sako, kad lankytojų centre šiais metais sumažėjo. Tiesa, tai dar nereiškia, kad ir poilsiautojų mažiau.

„Daug kas nakvynę tiesiog susiranda patys, tad sumažėjusio lankytojų srauto nesureikšminame“, – sakė ji.


20 gruodžio, 2024

Darbuotojų perdegimas yra vienas aktualiausių šių dienų iššūkių. Ilgos darbo valandos, nepakankamas poilsis ir prasta užduočių valdymo sistema dažnai sukelia […]

19 gruodžio, 2024

Finansų ekspertė Jekaterina Govina tikina, kad SEB grupės sprendimas konsoliduoti įmones Baltijos šalyse ir jungtinę būstinę steigti Estijoje yra suprantamas, […]

19 gruodžio, 2024

Elektra varomi varikliai yra nepakeičiama šiuolaikinės technologijų pramonės dalis, naudojami įvairiose srityse – nuo transporto iki gamybos ir buitinių prietaisų. […]

19 gruodžio, 2024

Valstybės duomenų agentūra (VDA), remdamasi išankstine metine informacija, įvertino 2023 m. regioninį bendrąjį vidaus produktą (BVP). Palyginti su 2022 m., […]

18 gruodžio, 2024

Lenkijos paukščių ūkyje trečiadienį užfiksuotas 24-asis Niukaslio ligos protrūkis. Tuo metu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ragina Lietuvos […]

18 gruodžio, 2024

Investicijos visada siejamos su noru gauti naudą ateityje – ar tai būtų finansinis pelnas, ar ilgalaikė nauda jūsų gyvenimo kokybei. […]

18 gruodžio, 2024

SEB grupė konsoliduoja savo veiklą Baltijos šalyse ir sujungia tris regione veikiančius bankus į vieną juridinį asmenį. Kaip skelbiama banko […]

18 gruodžio, 2024

Jūriniai konteineriai vis dažnesnis pasirinkimas verslui ir individualiems vartotojams, ieškantiems ekonomiškų ir lanksčių sprendimų sandėliavimo poreikiams. Jų universalumas, tvirtumas ir […]

16 gruodžio, 2024

Saulės energija tampa vis svarbesniu atsinaujinančios energijos šaltiniu, tačiau jos efektyvumas priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, paros laiko, metų sezono […]

16 gruodžio, 2024

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) įpareigojo tris pagrindinius nepriklausomus elektros energijos tiekėjus buitiniams vartotojams ir smulkiausioms įmonėms grąžinti 8,3 mln. […]

16 gruodžio, 2024

Kai turimi finansiniai įsipareigojimai pradeda trukdyti siekti didesnių tikslų, refinansavimas tampa viena iš efektyviausių priemonių, leidžiančių ne tik pagerinti paskolos […]

16 gruodžio, 2024

Verslininkas Gediminas Žiemelis žada, kad jo valdoma Airijoje registruota aviacijos verslo grupė „Avia Solutions Group“ (ASG) šiemet tikisi pasiekti 3 […]

16 gruodžio, 2024

Inovacijoms, technologijoms ar kvalifikuotų specialistų poreikiui imlūs sektoriai keičia mokymo programas. Kaip rodo Užimtumo tarnybos stebėsena, šiemet sparčiau daugėja klientų, […]

15 gruodžio, 2024

Bankrutuojanti Alytaus siuvykla „Ager axis“ planuoja atleisti visus 20 įmonės darbuotojų, informuoja Užimtumo tarnyba (UŽT). Anot tarnybos, visi atleidžiami darbuotojai […]

14 gruodžio, 2024

Į Lietuvą svarstantiems grįžti emigrantams mieliau renkantis gyventi regionuose, Užimtumo tarnyba (UT) sukūrė interaktyvų Lietuvos regionų žemėlapį, kuriame pateikiama daugiau […]

13 gruodžio, 2024

Debesų technologijos jau tapo neatsiejama daugelio šiuolaikinių įmonių kasdienybės dalimi. Tai taip pat galioja buhalterijos sferai, kur automatizuoti sprendimai ir […]

Elena Leontjeva
13 gruodžio, 2024

Penktadienį naujoji Vyriausybė pristatė atnaujintą 2025 m. valstybės biudžeto projektą. Pagrindinis pakeitimas – numatyta galimybė gynybai skolintis 800 mln. eurų […]

13 gruodžio, 2024

Kaip ir buvo nusprendęs pirmosios instancijos teismas, mirusio vieno turtingiausių Lietuvos verslininkų, UAB „Marijampolės pieno konservai“ savininko Raimondo Karpavičiaus palikimas […]

13 gruodžio, 2024

Vyriausybė penktadienį ryte pritarė patikslintam 2025 m. valstybės biudžeto projektui. Ministrų kabinetas šalies pajamų ir išlaidų planą atnaujino atsižvelgęs į […]

12 gruodžio, 2024

Visagine įsikūrusi vokiško kapitalo siuvimo bendrovė „Visatex“ atleidžia visus 320 darbuotojų, praneša Užimtumo tarnyba. „Įspėta 320 darbuotojų, iš jų – daugiausiai […]