Vietos savivaldos dienos proga – pažintis su Biržų kraštu
Panevėžio rajono savivaldybėje gyva tradicija spalio 10-ąją švenčiamą Vietos savivaldos dieną paminėti lankantis kitose šalies savivaldybėse, susipažinti su jų įgyvendinamais projektais, įvairia veikla. Šįkart aplankytas kaimyninis Biržų rajonas. Nors šeštadienį dangų niaukė debesys, įkyrus lietus nesutrukdė pajusti šio vaišingo ir turtingo krašto žavesio.
Panevėžio rajono savivaldybės atstovų delegacija lankėsi Biržų pilyje ir dalyvavo edukacinėje programoje „Žaldoko alus“. Susipažinta su naminio alaus gamybos technologija ir aukštaičių vaišingumą menančiomis tradicijomis.
Biržietiška tarme alaus kelią nuo miežio iki putojančio gėrimo pristačiusi programos vedėja neleido likti tik pasyviais klausytojais, bet visus įtraukė į programą – kartu su folkloro ansambliu, propaguojančiu archajinį krašto etnomuzikavimo savitumą ir vaišių dainas, mokė dainuoti senovines sutartines, pūsti skudučius, šokti senovinius šokius, žaisti įvairius užstalės žaidimus, vaišino gira ir tradiciniu būdu verdamu alumi.
Pažintis su senosiomis Biržų krašto aludarystės tradicijomis tęsėsi lietuviško kapitalo alaus darykloje „Rinkuškiai“, kurią įkūrė ir valdo Biržų krašto aludarių šeima. Edukacinės programos vedėja papasakojo, kaip, laikantis senųjų tradicijų, šiandien verdamas tikras lietuviškas alus, kaip ruošiamas salyklas, parodė, kur brandinamas, filtruojamas ir išpilstomas alus, kaip kompiuterizuotu būdu vykdomas visas gamybos procesas.
Gidė akcentavo, kad alaus daryklą įkūrusiai šeimai „Rinkuškiai“ yra kur kas daugiau nei verslas – tai Biržų krašto aludarystės tradicijų puoselėjimas ir perdavimas, išsaugant jas ateinančioms kartoms.
Toliau pažintinės kelionės maršrutas vedė į Kirkilų apžvalgos bokštą, iš kurio aukštumų pasigrožėjus vaizdingu rudens peizažu, tęsėsi Latvijos link. Aplankytas pačiame pasienyje esantis Biržų rajone gerai žinomo ūkininko Daliaus Linkevičiaus ekologinis javų ūkis, susipažinta su kaimo turizmo veikla autentiškoje XX a. pradžios aukštaitiškoje sodyboje.
Sodeliškių dvaro sodybos komplekse vykdomos ekskursijos „Grūdo kelias“, į kurias plūsta ne tik Lietuvos, bet ir užsienio svečiai. Čia įdomu pamatyti atnaujintą ir veikiantį 1942 m. statytą vėjo malūną, dalyvauti ruginės duonos kepimo edukacinėje programoje, patirti gyvas istorijos pamokas apžiūrint senovinių padargų ekspoziciją, etnografinį buities rakandų ir baldų muziejų, ūkininko kolekcionuojamos senovinės technikos – motociklų, mašinų, traktorių ir garo mašinų gausią kolekciją.
Taip pat smagu iš arti pamatyti sodyboje auginamus elnius, danielius, muflonus.
Kelionė į Biržų kraštą sustiprino pasididžiavimą tautos tradicijomis, kurios šalį daro stiprią, gyvą ir unikalią, bei šias tradicijas puoselėjančiais ir ateities kartoms saugančiais darbščiais, kūrybingais žmonėmis.
Lietuvoje nuo 2007 m. minima Vietos savivaldos diena laikoma savivaldybių tarnautojų profesine švente, tačiau kartu ji yra visos bendruomenės šventė, įprasminanti teisę laisvai ir savarankiškai tvarkytis pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.