Vilkaviškio rajono savivaldybėje apsilankiusi Kultūros ministrė išgirdo problemas ir liko sužavėta Paežerių dvaru
Rugpjūčio 10 d. Vilkaviškio rajono savivaldybėje lankėsi Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
Savivaldybėje Ministrė susitiko su Vilkaviškio rajono savivaldybės meru Algirdu Neiberka, administracijos direktoriumi Vitu Gavėnu, Mero pavaduotoju Kaziu Kiaulakiu, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Rikliene, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjeviene. Susitikime taip pat dalyvavo kultūros ministrės patarėjas Aurimas Pautienius, Lietuvos Respublikos Seimo narys Kęstutis Smirnovas su padėjėjais Bernardu Marčiukoniu ir Ričardu Žilaičiu.
Susitikimo metu Ministrė kalbėjo apie numatytus pagrindinius Kultūros ministerijos regioninės kultūros politikos prioritetus – kultūros prieinamumo regionuose skatinimą, kultūros infrastruktūros optimizavimą ir įveiklinimą, kuo daugiau į kultūrinę veiklą įtraukiant bendruomenes. Taip pat kalbėta apie kultūros darbuotojų gebėjimų stiprinimą, regioninių kultūros projektų finansavimo galimybes, naujo kultūros paveldo išsaugojimui skirto fondo atsiradimą, Kultūros ministerijos įgyvendinamas programas, naujus projektus, artėjantį Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo 100-ečio minėjimą.
Susitikimo metu atvykusiai L. Ruokytei-Jonnson buvo pristatyta ir Vilkaviškio rajono savivaldybės kultūros situacija. Savivaldybės meras A. Neiberka akcentavo aktualius Vilkaviškio rajono kultūrai klausimus.
Pirmiausia buvo kalbėta apie Vilkaviškio kultūros centrą. Pasak Mero A. Neiberkos, šios kultūros įstaigos pastato vidaus modernizavimas yra vienas iš prioritetinių Savivaldybės darbų. Iš išorės pastatas yra apšiltintas ir sutvarkytas, tačiau reikalingas vidaus modernizavimas. Savivaldybės vadovai pasidžiaugė, kad Vilkaviškio kultūros centro kolektyvas, su direktore Renata Medeliene priešakyje, surengia daugybę puikių koncertų, į Vilkaviškį pritraukia garsiausius ir geriausius atlikėjus, meno kūrėjus, muzikos, kino, teatro profesionalus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių. Į šiuos koncertus susirenka minios žiūrovų, todėl atnaujinti vidaus patalpas yra tiesiog būtina. Ministrė pasidžiaugė, kad Vilkaviškio kultūros centras vykdo aktyvią veiklą, nes apie tai dažnai girdi ir iš čia koncertuojančių atlikėjų. Ministrė pažadėjo, kad į kultūros įstaigų veiklumą bus atsižvelgta tvirtinant projektus ir skiriant lėšas jų įgyvendinimui. Vis dėlto, kultūros ministrė apgailestavo, kad kultūros ministerijai skirtos lėšos yra nuolat mažinamos, o naujų projektų įgyvendinimui yra skirtas minimalus finansavimas.
Kitas opus Vilkaviškio rajono savivaldybei klausimas yra Vilkaviškio mieste esančio Viešosios bibliotekos pastato vidaus patalpų modernizavimas. „Pati biblioteka yra labai aktyvi, nuolat dalyvauja įvairiuose projektuose, turi daug lankytojų, o Vilkaviškio viešosios bibliotekos filialų tinklas yra vienas didžiausių visoje Lietuvoje,“ – apie Vilkaviškio viešąją biblioteką kalbėjo A. Finagėjėvienė.
Pasak savivaldybės vadovų, bibliotekos vidaus patalpų modernizavimo investicinis projektas yra parengtas ir jau ne vieną kartą teiktas dalyvauti įvairiose programose, tačiau vis likdavo už finansuojamų projektų ribos. Didžiausia problema, kad biblioteka yra įsikūrusi kultūros paveldui priklausančiame pastate, tad tokio pastato renovacijai yra skiriamas ypatingas dėmesys.
Taip pat kalbėta apie Paežerių dvaro teritorijoje esančių kiaulidžių modernizavimą. Meras akcentavo, kad šioje teritorijoje tai yra vienintelis kultūros paveldo objektas, kuris liko neatnaujintas. Pasak Savivaldybės vadovo, norima užbaigti visą Paežerių dvaro ansamblį, restauruojant bei išsaugoti ir šį svarbų paveldo objektą. Atnaujintose patalpose galėtų vykti edukacinės programos, nes šiuo metu taip vadinamoje dvaro ledainėje esančių patalpų jau nebeužtenka.
Ministrei užsiminta ir apie kitas opias rajonui problemas: daktaro Vinco Kudirkos klėtelės išsaugojimą ir nuosavybės teisių perėmimą, kritinės būklės kultūros paveldo pastato griuvėsius, esančius J. Basanavičiaus g. 38, Kybartuose, kuris priklauso Pasaulio kybartiečių draugijai ir kitiems privatiems asmenims, reikalingą Kybartų kultūros centro išorės renovaciją, Bartninkų bažnyčios griuvėsių, kitų bažnyčių vidaus tvarkybos darbus, Vištyčio malūno, esančio privačiose rankose, avarinę būklę.
Po susitikimo savivaldybėje Ministrė, lydima rajono vadovų, aplankė Vilkaviškio viešąją biblioteką, Vilkaviškio kultūros centrą. Nors šių objektų lankymas į ministrės darbotvarkę nebuvo įtrauktas, pati Ministrė norėjo pamatyti problemas apie kurias kalbėta susitikimo metu, susitikti su šių kultūros įstaigų vadovėmis.
Kaip buvo numatyta ministrės darbotvarkėje – vėliau buvo nuvykta į Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centrą – restauruotą Paežerių dvaro sodybą.
Šis objektas pasirinktas neatsitiktinai – ministrė norėjo aplankyti Paežerius, kuriems šiais metais suteiktas Mažosios kultūros sostinės statusas. Po trumpos ekskursijos po dvaro rūmų patalpas, Kultūros ministrė liko sužavėta, kaip galima sutvarkyti ir išsaugoti Lietuvos kultūrai reikšmingus objektus. Palikdama įrašą Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro svečių knygoje, L. Ruokytė-Jonnson dėkojo už reikšmingą darbą išsaugojant Vilkaviškio kraštui ir visai Lietuvos kultūrai vertingus objektus.