Vilkaviškio rajono savivaldybės gyventojai vis aktyviau naudojasi nemokama teisine pagalba
Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijoje jau ne vienerius metus teikiama nemokama pirminė teisinė pagalba. Ja gali pasinaudoti visi rajono gyventojai, deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilkaviškio rajono savivaldybėje bei asmenys, kurie yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą prie Vilkaviškio rajono savivaldybės.
Pasak pirminę teisinę pagalbą teikiančio Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vyriausiojo specialisto Arūno Sakalausko, Vilkaviškio rajono gyventojai vis aktyviau naudojasi šiomis paslaugomis.
„Pirminė teisinė pagalba – tai teisinė informacija, teisinės konsultacijos ir teisinio pobūdžio dokumentų, skirtų valstybės ir savivaldybių institucijoms, išskyrus procesinius dokumentus teismui, rengimas. Ši teisinė pagalba apima ir patarimus dėl ginčo išsprendimo be teismo, veiksmus dėl taikaus ginčo išsprendimo bei taikos sutarties parengimą“, – plačiau apie teikiamas paslaugas pasakojo A. Sakalauskas.
Per praėjusius metus Savivaldybėje pirminė teisinė pagalba buvo suteikta 572 pareiškėjams. Dažniausiai konsultuota išlaikymo, skyrybų, skolų išieškojimo, vykdymo proceso klausimais.
Beveik pusė iš pareiškėjų kreipėsi šeimos teisės klausimais (250 pareiškėjų): konsultuota šeimos narių tarpusavio išlaikymo, tėvystės nustatymo ir pripažinimo, santuokos sudarymo ir nutraukimo, sutuoktinių turtinės teisės ir pareigų bei kitais klausimais.
Antra pagal dažnumą sritis – civilinė teisė (192 pareiškėjai). Dažniausiai gyventojai kreipėsi dėl paveldėjimo ir prievolių teisių klausimų, daiktinių santykių sprendimo, notarų ir antstolių veiklos.
Kiek mažiau sulaukta Vilkaviškio rajono gyventojų prašymų patarti administracinės ar darbo teisės klausimais, mažai kreiptasi dėl socialinės paramos, nuosavybės teisių atkūrimo.
Pasitaiko atvejų, kada pirminė teisinė pagalba neteikiama. Pasak A. Sakalausko, dažniausiai taip būna, kai pareiškėjo reikalavimai yra akivaizdžiai nepagrįsti, pareiškėjui tuo pačiu klausimu jau buvo suteikta pirminė teisinė pagalba arba yra akivaizdu, kad jis konsultaciją gali gauti nesinaudodamas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo nustatyta valstybės garantuojama teisine pagalba. Specialistas taip pat pabrėžia, kad pirminė teisinė pagalba neteikiama telefonu ir elektroniniu paštu.
Be to, rajono gyventojai gali kreiptis ir dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo – dokumentų rengimo, gynybos ir atstovavimo bylose, įskaitant vykdymo procesą, atstovavimo išankstinio ginčo sprendime ne teismo atveju ir kt. atvejais. Antrinę teisinę pagalbą Vilkaviškio rajono savivaldybės gyventojams organizuoja Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Kauno skyrius.
A.Sakalauskas taip pat informuoja, kad kiekvienas žmogus turi teisę pasirinkti advokatą. Jeigu asmuo, kuriam teikiama valstybės garantuojama teisinė pagalba, to nepageidauja, advokatą konkrečioje byloje jam paskiria Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Skiriant advokatą pirmiausia atsižvelgiama į tai, kur vyks teismo procesas, nes nuolat paslaugas teikiančių advokatų yra visoje Lietuvoje. Jeigu asmuo visgi nusprendžia pats rinktis advokatą, jis gali rinktis bet kurį Lietuvoje paslaugas teikiantį advokatą, tačiau tuomet tarnybai būtina pateikti asmens ir pasirinkto advokato sudarytą sutartį dėl paslaugų teikimo konkrečioje byloje.
Šiuo metu minėtoji tarnyba yra sudariusi sutartis su 65 advokatais, kurie nuolat teikia paslaugas valstybės garantuojamą teisinę pagalbą gavusiems žmonėms bei su 459 advokatais, kurie valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą teikia prireikus. Visų jų sąrašą nesunkiai galima rasti interneto svetainėje http://vilnius.teisinepagalba.lt.
Pernai valstybės garantuojamos teisinės pagalbos paslaugomis, kuomet buvo suteiktos advokato paslaugos, pasinaudota per 41,5 tūkst. atvejų (įskaitant ir advokato atstovavimą baudžiamosiose bylose), iš jų daugiau kaip 16 tūkst. pareiškėjų patys kreipėsi pagalbos.
Be to, daug vilčių dėl teikiamų paslaugų kokybės, dėl paslaugų gavimo procedūrų supaprastinimo siejama su pernai liepą įvykusiomis struktūrinėmis permainomis – Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba reorganizuota į vieną įstaigą su penkiais skyriais: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio. Šios permainos yra susijusios su efektyvesniu darbų koordinavimu, vieningos informacinės sistemos kūrimu, siekiu suvienodinti ir gerinti teikiamų paslaugų kokybę, sukurti objektyvią tarnybos darbuotojų ir advokatų darbo vertinimo ir skatinimo sistemą ir pan.
Primename Vilkaviškio rajono gyventojams, kad Valstybės garantuojama teisinė pagalba yra nemokama ir finansuojama iš valstybės biudžeto.
Papildomą informaciją apie valstybės garantuojamą teisinę pagalbą galima rasti interneto svetainėje www.teisinepagalba.lt