Vilkaviškyje paminėta Gedulo ir vilties diena
Antradienį visoje Lietuvoje vyko Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų renginiai, kuriais buvo minimos 1941 metais pradėtos Lietuvos gyventojų pirmosios masinės tremtys ir žudynės. Ši diena, įvairiais renginiais pagerbiant tuos, iš kurių buvo atimta tai, kas brangiausia – laisvė ir tėvynė, paminėta ir Vilkaviškyje.
Prieš 75 metus, 1941-ųjų birželio 14-ąją, 3 val. ryto pradėti masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į atokiausius Sibiro regionus. Okupacijos metais Lietuva neteko trečdalio gyventojų. Nuo prasidėjusių masinių trėmimų nebuvo apsaugota nei viena gyventojų grupė – nei valstybės tarnautojai, mokytojai ar ūkininkai, nei vaikai, paaugliai ar pagyvenę žmonės.
Skausmingas netektis patyrė ir Vilkaviškio rajonas. Iš viso per 1941 – 1953 m. vykusius trėmimus iš Vilkaviškio apskrities buvo išvežti 3203 žmonės. Daugiausia tautos šviesuoliai, išsimokslinę, gabūs, išmintingi žmonės: mokytojai, kunigai, karininkai, ūkininkai ir kt.
Šios skaudžios sukakties minėjimas prasidėjo šv. Mišiomis Švč. M. Marijos Apsilankymo katedroje, kurias vedė dekanas prel. kan. Vytautas Gustaitis. Laikydamas šv. Mišias už tremtyje mirusiuosius, sugrįžusiuosius iš tremties ir jų artimuosius, Dekanas meldėsi ir už tuos, kurie atliko šias baisias represijas, kurie per prievartą išvežė lietuvius iš jų gimtųjų namų į šaltas Sibiro platybes, kurie laikė juos badu ir žudė. Susirinkusiesiems dekanas linkėjo daugiau vilties, negu gedulo, susitaikymo ir gerumo vieni kitiems.
Po pamaldų įvyko tradicinis paminėjimas prie paminklo, skirto masinių trėmimų aukoms atminti, esančio šalia Vilkaviškio r. savivaldybės viešosios bibliotekos. Čia kalbėjo iš tremties sugrįžę mūsų rajono gyventojai, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, skambėjo tremties baisumus menančios eilės ir dainos, atliekamos tremtinių, šaulių ir Pasaulio kybartiečių draugijos vokaliniai ansamblių, uždegtos žvakelės jau išėjusiems ir niekada negrįžusiems iš Sibiro platybių.
Po paminėjimo autobusais nuvykta į geležinkelio stotį, kur taip pat uždegtos žvakelės, o iš ten – prie simbolinio tremtinių paminklo kapinėse. Vėliau visi renginio dalyviai vyko į atnaujintą Paežerių dvarą.