Vilkaviškyje vėl apsilankė Izraelio ambasadorius
Spalio 26 dieną Vilkaviškyje antrą kartą lankėsi nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon. Jis kartu su asistente Ana Maizel, Savivaldybės vadovu Algirdu Neiberka ir Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokiniais lankėsi Holokausto kapinėse, masinių žydų žudynių vietoje, esančioje Vienybės gatvėje Vilkaviškyje.
Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje A. Maimon negalėjo dalyvauti rugsėjo mėnesį vykusiame žydų tautos genocido metu nužudytų Vilkaviškio krašto žydų atminimo minėjime, kurio metu buvo pristatytos atminimo lentos ir pradėta sodinti Atminimo giraitė, skirta žydus gelbėjusiems Vilkaviškio krašto žmonėms, todėl tądien atvyko aplankyti šios vietos.
Kaip teigė Ambasadorius, nors ir lankosi labai liūdnoje vietoje, bet džiaugiasi įgyvendintu projektu ir ypatingai R. Salingerio, Vilkaviškio žydų bendruomenės palikuonių ir visų, prisidėjusių prie projekto įgyvendinimo, pastangomis, kad nužudytųjų žydų atminimas būtų išsaugotas.
Juokaudamas su gimnazistais, Ambasadorius palygino šį jo vizitą su futbolo rezultato išlyginimu į 2:2, nes Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokiniai jau du kartus prieš tai buvo lankęsi pas Ambasadorių Vilniuje, o šis Ambasadoriaus vizitas Vilkaviškyje taip pat yra antras.
„Kai aš buvau atvykęs čia pirmąjį kartą, aš kalbėjau gimnazistams, kaip yra svarbu žinoti apie savo gimtinę, pirmiausia pažinti savo kraštą, jo istoriją, o tik paskui tyrinėti likusį pasaulį. Vilkaviškis šiuo požiūriu yra labai geras pavyzdys, nes būnant jame gali matyti išlikusius požymius buvusios žydų bendruomenės gyvenimo, kuomet ji buvo labai gausi, nes žydai čia gyveno maždaug nuo penkiolikto amžiaus“, – susirinkusiems gimnazistams kalbėjo A. Maimon.
Ambasadorius kalbėjo, kad 1847 metais net 80 procentų visų Vilkaviškyje gyvenusių gyventojų buvo žydų tautybės, o devyniolikto amžiaus pabaiga buvo išties labai sudėtinga visiems, nes Vilkaviškis kentėjo nuo gaisrų: buvo padeginėjami ne tik žydų, bet ir kitų gyventojų mediniai pastatai, todėl žmonės gyvendami greta vieni kitų dalijosi ir džiaugsmais, ir negandomis.
A.Maimon pasakojo, kad Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės laikotarpiu, tarp 1918–1939 metų, tuometinė Lietuvos valdžia vykdė visuotinį surašymą, pagal kurio duomenis, Vilkaviškyje buvo 150 parduotuvių, iš kurių 132 priklausė žydų tautybės žmonėms, o iš 50 lengvosios pramonės subjektų – 42 priklausė žydams. Kaip teigė Ambasadorius, jis šiais skaičiais dalijasi su gimnazistais ne todėl, kad juos nustebintų ar padarytų įspūdį, bet dėl to, kad šie suprastų, kokie veiklūs buvo žydų tautybės žmonės ir kokia svarbi žydų bendruomenė buvo tuometiniame Vilkaviškyje. Deja, bet Antrojo Pasaulinio karo pradžioje Vilkaviškio žydų bendruomenė buvo sunaikinta.
„Deja, kai šiandien kalbame apie Vilkaviškio žydų bendruomenę, mes kalbame apie šią Holokausto vietą, kurioje ir pasibaigė šios veiklios bendruomenės istorija, todėl mūsų visų kolektyvinė pareiga yra skleisti Vilkaviškio žydų bendruomenės istoriją, kuri primintų apie kadais gyvenusius žmonės, kurie dabar yra čia palaidoti. Stovėdamas prie šių informacinių lentų noriu nuoširdžiai padėkoti už įgyvendintą projektą, ypatingai R. Salinger, Eli ir Lorraine Rutstein ir visiems, kurie prie to prisidėjo“, – įgyvendinto projekto svarbą pabrėžė Izraelio ambasadorius.
Apžiūrėję pastatytas informacines lentas, Izraelio valstybės ambasadorius, Savivaldybės meras A. Neiberka ir gimnazistai uždegė žvakutes čia žuvusių žydų atminimui pagerbti, mokiniai perskaitė žuvusiems žydams skirtą maldą. Išvykdamas Ambasadorius A. Maimon pakvietė Vilkaviškio „Aušros“ gimnazistus dar kartą apsilankyti pas jį Vilniuje.