Vilkaviškyje vyko forumas „Ar iš tikrųjų šeima svarbi mūsų valstybėje?“
Sausio 14 d. Vilkaviškio savivaldybėje vyko forumas tema „Ar iš tikrųjų šeima svarbi mūsų valstybėje?“. Organizatoriai – Vilkaviškio Šeimų taryba – į šį susirinkimą pakvietė savivaldybės tarnautojus, politikus, mokytojus, kitų įstaigų atstovus. Pranešimus skaitė Seimo narys Rimantas Dagys ir „Šeimos instituto“ vadovė Jolanta Ramonienė. Forume dalyvavo ir Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka.
Aktualizuodamas klausimą, Rimantas Jonas Dagys rėmėsi iškalbingu tarptautinės mokslininkų grupės tyrimu, atliktu Europos valstybių vadovų užsakymu. Gautos išvados nedžiugina: demografiniai rodikliai neleidžia planuoti ekonomikos raidos ir įprastos socialinės apsaugos sistemos. Dabartiniu tempu senstant visuomenei, darbingo amžiaus ir valstybės išlaikomų žmonių santykis iki 2050 m. bus 1,5:1. Tai rodo neišvengiamą socialinės apsaugos sistemos suirimą. 100 mln. imigrantų (t.y. kas penktas Europos gyventojas), integruoti į Europos darbo rinką, galėtų tik palaikyti, bet neužtikrinti ekonomikos procesų stabilumo.
Lietuvos situacija taip pat nenuteikia viltingai: emigracija, gimstamumo mažėjimas ir abortų skaičius jau ateinančiais dešimtmečiais rodo gyventojų skaičiaus sumažėjimą iki 1,9 mln.
Pokalbyje apie žmogiškuosius išteklius ir emigraciją buvo įvardintas dėmesio trūkumas žmogui, kuris tik baigia mokslus ir pradeda gyvenimą iki santuokos sukūrimo, padedant jam įsitvirtinti, susivokti. Atsakydamas į klausimą apie tai, kiek valstybė socialinės politikos pagalba gali paskatinti gimstamumą, Seimo narys lyg juokaudamas kalbėjo apie šeimos dinamiką. Anot jo, jei pirmas vaikas gimsta iš meilės, antro atsiradimą galime paskatinti socialine politika, o kad atsirastų trečias, reikia keisti žmonių požiūrį į šeimą.
Jolanta Ramonienė pristatė valstybinę šeimos politiką. Pasak jos, Lietuvos konstitucijoje įtvirtinta, jog šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas, pamatas. Taigi, norint turėti tvirtą pamatą, reikia stiprinti šeimą, matyti ją kaip visumą, dirbti kryptingai. Tam reikalingi šeimos stiprinimo prioritetai, programos. Reikalingi komitetai ir pakomitečiai šeimos problemoms spręsti. Pasak J. Ramonienės, labai svarbu stiprinti nevyriausybinį sektorių. Reikalingas sisteminis požiūris ir aiškus šeimos politikos tikslas, kuris būtų priimtinas daugeliui politinių partijų. Reikia, kad valdžia ir visuomenė pagaliau suprastų šeimos politikos naudą.