Vilkaviškyje vyko Narkotikų kontrolės komisijos posėdis
Vilkaviškio rajono savivaldybėje aptarti 2015 metų veiklos rinkosi Vilkaviškio rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija (toliau – Komisija), sudaryta iš sveikatos, švietimo, vaiko teisių apsaugos tarnybos, Savivaldybės administracijos švietimo, sporto ir kultūros skyriaus, miesto bendruomenės, Vilkaviškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnų,- atstovų, galinčių atlikti narkotikų kontrolę, organizuoti gydymą, reabilitaciją, vykdyti narkomanijos prevenciją bendruomenėje.
Vykusio posėdžio metu Dženita Sabašinskienė, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė, apibendrino Narkotikų kontrolės komisijos veiklą 2015 metai – įvyko 4 komisijos posėdžiai, jų metu svarstyti aktualūs savivaldybei psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos klausimai. Ši komisija savo veikla prisidėjo prie to, kad papildytas Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos 2013 m. spalio 29 d. sprendimas Nr. B-TS-730 „Dėl draudimo rūkyti Vilkaviškio rajono savivaldybės viešosiose vietose“ 1.6–1.7. punktais, uždrausta rūkyti „1.6. vaikų žaidimų, sporto aikštelėse ir 10 metrų atstumu nuo jų bei 1.7. viešojo transporto stotelėse“ (Savivaldybės tarybos 2015 m. spalio 30 d. sprendimas Nr. B-TS-159). Informaciniai ženklai ir lipdukai „Rūkyti draudžiama“ yra pagaminti ar baigiami gaminti. Jie bus perduoti seniūnijoms, kurių darbuotojai pastatys ar užlipins jiems skirtose vietose.
Taip pat Savivaldybės tarybos 2015 m. sprendimu Nr. B-TS-146 uždrausta prekyba alkoholiniais gėrimais Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijoje renginio vietoje švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių, skirtų nepilnamečiams, metu. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr. B-ĮV-1419 patvirtinta Psichikos sveikatos stiprinimo ir savižudybių prevencijos Vilkaviškio rajono savivaldybėje 2015–2017 m. programa.
Komisijos pakviesta ir atvykusi Marijampolės apskrities VPK psichologė Laura Krupavičiūtė Narkotikų kontrolės komisijos nariams pateikė informaciją „Paauglystė. Paauglio rizikingas elgesys ir santykio su paaugliais ypatumai“.
Psichologė L. Krupavičiūtė teigė, kad „paauglystė yra pereinamasis laikotarpis tarp vaikystės ir suaugystės, tai tarpsnis kuomet vaikas bando atsiskirti nuo tėvų (globėjų), įgyti daugiau savarankiškumo, atrasti save. Vyksta fiziologiniai, kognityviniai, emociniai ir socialiniai pokyčiai vaiko gyvenime. Taigi šis etapas yra sudėtingas ne tik vaikams, bet dažnai ir jų tėvams (globėjams). Dažnai klaidingai manoma, kad tėvai savo vaikams paauglystės laikotarpiu nedaro didelės įtakos, tačiau tėvai dažnai patys nesupranta, kiek daug jų nuomonė reiškia vaikams. Tyrimai rodo, kad dar visai ankstyvame amžiuje vaikams kyla mintys apie alkoholį ir formuojasi jų požiūris. Tėvai ir globėjai gali suvaidinti svarbiausią vaidmenį ugdant vaiko atsakingą požiūrį į alkoholį ir kitas psichotropines medžiagas. Kaip tėvai ir globėjai gali tai pasiekti: visų pirma svarbu pradėti nuo savęs, tai yra peržvelgti savo psichotropinių medžiagų vartojimo įpročius, pažvelgus į save pravartu diskutuoti su vaiku, skatinti atvirą diskusiją, išgirsti jo požiūrį ir mintis apie alkoholį ir kitas psichotropines medžiagas, svarbu išklausyti ir nekritikuoti vaiko, aptarti su psichotropinių medžiagų vartojimu susijusias problemas, nepertraukti vaiko ir nepulti jo smerkti, net jeigu nepritariate jo (jos) nuomonei, nustatyti realistiškas ribas/taisykles aptarus su vaiku. Kitaip tariant kalbėtis ir stengtis suprasti paauglį.
Alkoholis ar kitos psichotropinės medžiagos paaugliams suteikia tam tikrą „naudą“, bent jau taip atrodo vaikams. Vartodami jie gali siekti bendraamžių pritarimo, nusiraminimo, pasitikėjimo savimi, naujų potyrių ir pan. Taigi būtent mylinti ir palaikanti aplinka, mėgiama paauglio veikla (sportas, savanoriavimas ir pan.) gali būti viena efektyviausių prevencinių priemonių, siekiant išvengti paauglių svaiginimosi. O pirmas žingsnelis būtų kontakto užmezgimas. Tai yra pradėti pokalbį, pasistengti sužinoti kuo „kvėpuoja“ vaikas, kas jam yra svarbu, o jeigu jau pirmas žingsnelis žengtas viskas yra įmanoma.“.
Išklausę psichologės patarimų, komisijos nariai diskutavo, kaip bendrauti su socialinės rizikos grupės vaikais, kaip teigiama linkme nukreipti jų elgesį ir kokius sprendimo būdus rinktis, kad ši problema neaugtų. Taip buvo iškelti tikslai 2016-iems metams.