24 vasario, 2025
Lietuvos nacionalinis muziejus

Vilniaus knygų mugėje kels klausimą: ar reikia Rusiją pervadinti Rosija? (1)

Kodėl daug kam Rusia pirmiausia asocijuojasi su Rusija, nors taip nėra? Ilgus metus Rusijos propaganda siekė šį skirtumą panaikinti ir tai neabejotinai suformavo tam tikras mąstymo klišes, iš kurių sunku išsivaduoti. Lietuvos nacionalinis muziejus Vilniaus knygų mugėje kvies diskutuoti – ar reikia Rusiją pervadinti Rosija?

Istorinį, politinį ir kultūrinį šio klausimo kontekstą, moderuojant žurnalistui, organizacijos „Stiprūs kartu“ vadovui Edmundui Jakilaičiui, nagrinės Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė, viena iš parodos „Kijevo Rusia. Pradžia“ kuratorių dr. Rūta Kačkutė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prof. dr. Alfredas Bumblauskas ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė dr. Violeta Meiliūnaitė.

Rusia nėra Rusija

Suprasti šio klausimo istorinį kontekstą padeda Lietuvos nacionalinio muziejaus tarptautinė paroda „Kijevo Rusia. Pradžia“ ir joje pristatomas moksliniais tyrimais pagrįstas Kijevo Rusios įkūrimo ir klestėjimo pasakojimas.

„Muziejus nuo pat karo pradžios ieško būdų padėti ukrainiečiams, ypač muziejininkams. Ši paroda skatina kalbėti apie regiono istoriją, kuri yra patekusi į propagandos spąstus, todėl siekiame, kad skirtis tarp Kijevo Rusios ir Rusijos būtų dar geriau įsisąmoninta“, – apie diskusijos atsiradimo priežastis pasakoja R. Kačkutė.

Šių dviejų dalykų suplakimas į viena, kurio siekia Rusijos skleidžiama propaganda, yra tiek istoriškai neteisingas, tiek geopolitiškai pavojingas.

„Kijevo Rusia nėra Rusija ir niekada taip nebuvo. Rusija susikūrė Maskvos kunigaikštystės pagrindu, o ši išsirutuliojo iš mažos dalies Kijevo Rusios paribyje buvusių Vladimiro-Suzdalės ir Rostovo žemių tik XIII amžiuje, jau žlungant Kijevo Rusiai. Rusija jokiu būdu negali būti tapatinama su  Kijevo Rusia, kuri yra daugiakultūris darinys, grįstas vakarietiška tradicija. Rusija nesugebėjo pasinaudoti kultūriškai turtingu palikimu kaip idėjiniu pamatu besiformuojančiai valstybei ir nuėjo vienvaldžio valdovo ir jo neribotos galios keliu, tam įtakos turėjo artimas Maskvos kunigaikštytės santykis su mongolų-totorių valstybe“, – dėsto R. Kačkutė.  

Diskusijos dalyviai klaus, ar neatėjo laikas žengti dar toliau, aiškiai atskiriant senąjį rusėnų paveldą nuo Maskvos kunigaikštystės pagrindu susikūrusios dabartinės Rusijos.

Vadindama save Rusija ir rusais, Rusijos Federacija siekia vienašališkai pasisavinti Kijevo Rusios istoriją ir palikimą, o rusais iš tikrųjų turėtų būti vadinami viduramžių valstybės Kijevo Rusios gyventojai.

Ankstyvajame valstybės formavimosi laikotarpyje rytų slavų gentys nevartojo termino rus’ sau pačioms pavadinti. Pirmiausia taip buvo apibūdinama artimoji kunigaikščio aplinka, jo patikėtiniai, skandinavų vikingų kariauna, žmonės, renkantys duoklę ir atplaukiantys laivais. Žodis rus’ siejamas su senosios skandinavų kalbos žodžiu rōþr, kuris reiškia irkluotoją arba žygį laivais su irklais. Ir tik vėliau taip pavadinama Kijevo Rusios žemė, jų valdoma teritorija ir visi jos gyventojai. 

Istorikas A. Bumblauskas atkreipia dėmesį į tai, jog iki šiol nemokame rusų masyve įžvelgti atskirų istorinių reiškinių, jis buvo vienas pirmųjų, pradėjusių kalbėti apie būtinybę atskirti Rusiją nuo Rosijos: „Rosijanus reikia skirti nuo rusų ir čia netgi reikia sutvarkyti lietuvių kalbą. Rusia yra tinkamas žodis pažymėti Rusios masyvui iki rosijanų, iki rosijaniškojo imperializmo. Žlungant Kijevo Rusiai dabartinėse Rusijos Federacijos žemėse atsiradusios Maskvos kunigaikštystės gyventojai turėtų būti vadinami maskoliais. O tada galime kalbėti apie rosijanus – dabartinės Rusijos Federacijos rusus – ir Rosiją – dabartinę Rusijos Federaciją.“

Alfredo Bumblausko ir archeologo dr. Aleksiejaus Luchtano pokalbyje, kuris rodomas parodoje „Kijevo Rusia. Pradžia“, pabrėžiama, jog lenkai savo kalboje šią skirtį turi: žodžiai „ruski“ ir „rosyjski“ aiškiai atskiria Rusią ir Rosiją.

Iš visuomenės kylanti iniciatyva

V. Meiliūnaitė pažymi, kad įprastai pavadinimų keitimas vyksta pačių valstybių iniciatyva – pasikeičia tarptautiniai standartai ir keičiamas lietuviškas pavadinimas, pvz., Makedonija ir Šiaurės Makedonija. Nesenas Gruzijos atvejis išskirtinis tuo, kad valstybė nekeitė pavadinimo, tik prašė vadinti taip, kaip pavadinimas skamba kartveliškai. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad svarbu istorinės atminties palaikymas ir tradicinių vietovardžių vartojimo skatinimas, pvz., Karaliaučius greta Kaliningrado, Gudija – Baltarusijos. Todėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimu tradiciniai pavadinimai privalomi mokykliniuose vadovėliuose ir transporto informacijoje.

Taigi dėl įvairių priežasčių atsiradę tam tikro objekto pavadinimų variantai galimi. O atvejis, kai svarstomi ketinimai keisti tradicinį pavadinimą, turintį kelių šimtmečių vartojimo tradiciją, būtų visiškai unikalus. Taip susiklostytų situacija, kai vartosenoje atsirastų du pavadinimai, o visuomenė nuspręstų, kuris jai priimtinesnis. Taigi būsima diskusija pirmiausia būtų visuomenės nuomonės įsivertinimas.

„Kalba pavadina dalykus, tačiau visų pirma juos reikia suprasti. Alternatyvaus pavadinimo atsiradimas leistų rinktis ir matytume, ar jis prigyja. Dar 2023 metais visuomenėje mirgėjo įvairūs pavadinimai – Maskolija, Maskovija, žmonės ir dabar turi tų neoficialių pavadinimų. Kartu atsirastų paskata diskusijai, kodėl tas skirtumas yra ir kodėl jis yra svarbus“, – sako V. Meiliūnaitė.

Dalyvauti diskusijoje ragina ir jos moderatorius E. Jakilaitis: „Muziejai ne kartą yra įrodę, jog geba tapti platforma diskusijoms. Ši diskusija nėra siekis tučtuojau priimti sprendimus. Norime pradėti konceptualią polemiką šiuo klausimu, pasitikrinti, ką galvoja visuomenė. O norint turėti savo nuomonę, visų pirma reikia žinoti faktus, sudėti akcentus. Tą ir planuojame padaryti. Rusija ir Baltarusija ar Rosija ir Gudija? Skiriasi ne tik žodžiai, bet ir turinys, kurį į juos įdedame.“

Diskusija „Ar reikia Rusiją pervadinti Rosija? Istorinis, politinis ir kultūrinis kontekstas“ vyks Vilniaus knygų mugėje kovo 1 d. 16 val. 15 MIN forume. Diskusiją ves žurnalistas, organizacijos „Stiprūs kartu“ vadovas Edmundas Jakilaitis. Dalyvaus Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė, viena iš parodos „Kijevo Rusia. Pradžia“ kuratorių dr. Rūta Kačkutė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prof. dr. Alfredas Bumblauskas ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė dr. Violeta Meiliūnaitė.

Vienas euras nuo parodos bilieto – Ukrainai

Lietuvos nacionalinis muziejus primena, kad kiekvienas tarptautinės parodos „Kijevo Rusia. Pradžia“ lankytojas prisideda prie prasmingos akcijos: vienas euras nuo kiekvieno parduoto bilieto bus skiriamas eksponatus parodai skolinusiems Ukrainos muziejams. Tai Nacionalinis Ukrainos istorijos muziejus, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Archeologijos institutas, Lvivo istorijos muziejus ir Zaporižios srities kraštotyros muziejus. Ši iniciatyva primena apie būtinybę remti Ukrainos kultūros institucijas šiuo sudėtingu laikotarpiu.

Tarptautinė paroda „Kijevo Rusia. Pradžia“ veiks iki 2025 metų kovo 30 dienos Istorijų namuose, T. Kosciuškos g. 3, Vilniuje. Parodą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Komentarai (1)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

  1. Vexing https://www.nothingbuthemp.net/collections/thc-water-soluble has been absolutely the journey. As someone impassioned on habitual remedies, delving into the world of hemp has been eye-opening. From CBD grease to hemp seeds and protein capacity, I’ve explored a disparity of goods. In defiance of the confusion adjacent hemp, researching and consulting experts have helped nautical con this burgeoning field. Comprehensive, my contact with hemp has been decided, oblation holistic well-being solutions and sustainable choices.


29 kovo, 2025

Kovo 27-osios vakarą Vilniaus senamiestyje, gerai matomoje Išganytojo kalvoje prie Misionierių ansamblio, netikėtai pasklido tirštas rūkas, apgaubęs naujųjų statybų siluetus […]

27 kovo, 2025

Prezidentūroje ketvirtadienį tarp įvairių šalies institucijų pasirašytas memorandumas, kuriuo sutarta aktyviau kovoti su sukčiavimu. Šalies vadovo patarėjas Andrius Varnelis pabrėžė, […]

Prezidentūros nuotr.
27 kovo, 2025

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Paryžiuje dalyvauja vadinamosios „Norinčiųjų koalicijos“ (Coalition of the willing) susitikime dėl paramos ir saugumo […]

26 kovo, 2025

Vyriausybei pritarus, keturi ministrai pasirašė susitarimą su bendrove „ORLEN Lietuva“. Susitarimas numato Lietuvos įsipareigojimų investiciniam projektui vykdymą, kurių praėjusi Vyriausybė […]

26 kovo, 2025

Europarlamentarai ir Lenkijos pirmininkaujama ES Taryba pasiekė susitarimus dėl visose ES valstybėse galiosiančių naujų vairuotojų pažymėjimų taisyklių. Pagal naujas taisykles, […]

25 kovo, 2025

Antradienio vakarą keli šimtai Lietuvos trispalvėmis ir Baltarusijos istorinėmis vėliavomis nešinų baltarusių diasporos atstovų bei jų rėmėjų sostinės Lukiškių aikštėje […]

25 kovo, 2025

Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys susitikimo su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) sekretoriumi Marko Rubio pareiškė, jog Lietuva yra pasiruošusi […]

25 kovo, 2025

Pastaraisiais metais maisto pramonėje labai išpopuliarėjo tokie terminai kaip „ekologiškas“ ir „tvarus“. Dažnai šie terminai naudojami kaip sinonimai. Nors auginant […]

24 kovo, 2025

Su Kaliningrado sritimi besiribojančio Šilutės rajono gyventojai iš nacionalinės valdžios pasigenda konkretumo ruošiantis reaguoti į galimas Kremliaus grėsmes, sako pirmojoje […]

23 kovo, 2025

Po Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) nutarties, kuria buvo nutraukta byla dėl savivaldybės lėšų pasisavinimo kaltintam Jonavos merui Mindaugui Sinkevičiui, prokuratūra […]

22 kovo, 2025

Šeštadienį Prezidentūros Baltojoje salėje buvo minimas Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos 100 metų jubiliejus.   Prieš šimtmetį įkurtos […]

22 kovo, 2025

Siekiant užtikrinti pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms, Panevėžio miesto savivaldybė už 300 tūkst. eurų ketina atnaujinti 8 miesto švietimo įstaigose esančias priedangas.  […]

21 kovo, 2025

Taigi, koks turi būti interneto greitis? Lietuvos interneto greitis yra vienas greičiausių pasaulyje, ypač kai kalbama apie šviesolaidinį internetą. Štai […]

Gitanas Nausėda. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.
21 kovo, 2025

Pasiekus paliaubas Rusijos kare Ukrainoje, prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lietuva būtų pasirengusi prisidėti prie taikdarių siuntimo į Ukrainą. Visgi, […]

21 kovo, 2025

Naujienų agentūra ELTA apsilankymu Šilutėje pradėjo iniciatyvą „ELTA kraštas“, kuria siekiama skirti didesnį dėmesį šalies regionams. Kelionių po Lietuvą tikslas […]

20 kovo, 2025

Vidaus reikalų ministerija, siekdama užtikrinti gyventojų saugumą ekstremaliųjų situacijų metu,  skiria 12 mln. eurų finansavimą savivaldybėms priedangų infrastruktūros plėtrai. Tačiau […]

20 kovo, 2025

Lazdijų rajone trečiadienio naktį pasieniečiai sulaikė į Lenkiją gabentą baltarusiškų cigarečių kontrabandą bei galimai kvaišalus, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba […]

19 kovo, 2025

Baltoji knyga „Europos gynyba – pasirengimas 2030“, numatanti konkrečius Bendrijos veiksmus saugumo srityje – patvirtinta. Taip pranešė eurokomisaras Andrius Kubilius, […]

19 kovo, 2025

Trečiadienį Vilniaus rotušėje skambėjo melodingi kanklių garsai, kvepėjo vašku marginti margučiai, o scenoje pasakojamos istorijos tarsi susiejo praeitį ir dabartį […]

19 kovo, 2025

Vilniuje ant Tauro kalno įsikursianti viena svarbiausių valstybės koncertinių įstaigų nuo šiol vadinsis savo istoriniu pavadinimu: Nacionalinė koncertų salė – […]

Regionų naujienos