Vilniaus rajono tikslas – puoselėti savo gyvenviečių patrauklumą
Vilniaus rajono savivaldybė yra žiedinė, kurios centras – Vilniaus miesto savivaldybė, o aplink vystomi perspektyviniai seniūnijų centrai, kuriuose ir numatomas reikšmingas urbanizacijos procesas. Jau 2009 metų bendrasis planas nustatė, kad neišvengiamai kraštovaizdžio identitetas taps vis kosmopolitiškesnis, todėl ypač svarbu išsaugoti savitas Vilniaus krašto gyvenviečių ar ūkininkų sodybų erdvinio modelio tradicijas, istorinius jų architektūros bruožus. Aplinkos patrauklumą savivaldybė numato kurti per rekreacinę infrastruktūrą gamtinio karkaso teritorijose, išskirtinumą – per išsaugojamus kultūros paveldo kompleksus ir daugiafunkcį jų pritaikymą, o architektūrinio originalumo siekia socialinės (švietimo, religinės, kultūrinės, sporto, socialinių paslaugų) infrastruktūros objektuose.
Vilniaus rajono teritorijos vystymo bendrajame plane nustatytas pagrindinis tikslas yra darnus (tvarus) vystymas, grindžiamas trimis strateginiais tikslais:
1) gyventojų gyvenimo kokybės gerinimu, skatinant švietimą ir savišvietą, plėtojant socialinę – kultūrinę bei techninę infrastruktūrą;
2) savivaldybės ekonominio augimo skatinimu, ūkinę veiklą teritoriškai diferencijuojant pagal teritorinio potencialo ypatumus, taikant funkcinę konversiją bei pažangias technologijas, skatinant konkurencingumą;
3) aplinkos kokybės palaikymu, optimizuojant gamtonaudą, plėtojant aplinkosaugą ir išsaugant vertingąsias kraštovaizdžio savybes bei stiprinant kraštovaizdžio savitumą.
Pastaraisiais metais Vilniaus rajono savivaldybė įgyvendino nemažai projektų, kurių metu atsinaujino miestelių ir kaimų veidas: Maišiagalos miestelyje buvo sutvarkyta ūkininkų turgavietė, baigti restauruoti Houvalto dvaro rūmai, Pagiriuose pastatytas darželio „Pelėdžiukas“ priestatas, kurį savivaldybė įvardija kaip pirmąjį esminį pokytį Vilniaus rajono statybų sektoriuje, orientuotą į tvarų medžiagiškumą.
Idėja dalyvauti projekte „Išmanusis miestas“ Vilniaus rajono savivaldybei kilo stebint viešųjų erdvių sprendimus šio projekto kuruojamose vietovėse. „Šis STRUCTUM projektas yra puiki galimybė savivaldai pasisemti modernių ir šiuolaikiškų idėjų, siekiant puoselėti savo gyvenviečių patrauklumą, gerinti ir kurti saugias, tvarias bei gražias erdves tiek vietos gyventojams, tiek atvykstantiems svečiams. Neabejojame, kad investavimas į visuomenės poreikiams skirtas erdves yra reikšminga ir ilgalaikė investicija į pasitikėjimu ir tarpusavio palaikymu grįstą bendradarbiavimą tarp savivaldos ir vietos gyventojų“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst.
Savivaldybė išsirinko tris kompleksus: Europos geografinio centro, Sudervės paplūdimio ir Skaidiškių parko teritorijas. Kiekvienas jų pasižymi skirtingo pobūdžio, bet labai ypatinga gamtine ir kultūros paveldo paveikta aplinka ir kiekvienas jų jau turi tam tikrą istorinę praeitį. Savivaldybė ieško originalios architektūrinės idėjos, kaip šiose vietose sukurti gyvybingus, visuomenei patrauklius, funkciškai patogius rekreacinius kompleksus, o šių vietų populiarumas būtų pripažintas ne tik vietos, bet ir šalies gyventojų.
„Tikimės, kad projekto „Išmanusis miestas“ idėja bus išvystyta į projektą „Išmanusis miestas + kaimas“, nes šiais išmaniaisiais laikais miesto gyventojai ieško naujų poilsio vietų toliau už miesto, o kaimų gyventojai siekia pažangesnių technologijų ir miestietiško gyvenamojo būdo kokybės savo aplinkoje“, – sako M. Rekst.