Vilniaus regiono klasterio apskritojo stalo diskusija
Įgyvendinant ES projekto „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“ veiklas Elektrėnuose 2016-06-22 vyko Vilniaus apskrities savivaldybių klasterio apskritojo stalo diskusija, kurioje dalyvavo atstovai iš savivaldybių, pertvarkomų globos įstaigų vadovai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai ir nevyriausybinių organizacijų, dirbančių su vaikais ir neįgaliaisiais, pirmininkai.
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė Viktorija Grežėnienė informavo, kad globojamų vaikų skaičius nors nežymiai, bet palyginti su 2014 metais, sumažėjo 10 procentų. Šiuo metu gyvena 70 vaikų iki 4 metų. Vadovė pasidžiaugė įstaigos mažųjų gyventojų greitesniu patekimu į šeimas ir trumpėjančiu gyvenimo šiuose namuose terminu. Šeimų, imančių auginti vyresnius vaikus, skaičiaus didėjimu. Žiburio labdaros ir paramos fondo generalinė direktorė Kristina Stepanova pasidalijo įstaigos gerąja patirtimi vykdant globėjų paieškos projektą, konsultuojant esamus ir būsimus globėjus ir globotinius. Betzaros bendruomenės direktorius Rimantas Ramonas papasakojo apie sukurtą bendruomeniniu principu veikiančią įstaigą suaugusiems asmenims, turintiems proto negalią.
Pertvarkos procesų ekspertė Vilniaus regione Vida Lukamskienė pristatė projekto įgyvendintas ir numatomas vykdyti veiklas. Tenka apgailestauti, kad Elektrėnų savivaldybės įstaigos nepateko į projekto lėšomis pertvarkomas, todėl savivaldybei savo lėšomis teks rasti galimybę kuo daugiau tėvų globos netekusių vaikų apgyvendinti globėjų šeimose ar vaikus apgyvendinti šeimynėlėmis mūsų bendruomenėje.
Savivaldybių atstovams diskutuojant apie priimtiniausius vaikų globos modelius, visi sutarė, kad vaikai turi augti šeimose. Tam reikėtų aktyvinti bendruomenes ir intensyviai ieškoti šeimų, galinčių užauginti vaikus, kurių nesugeba auginti jų biologiniai tėvai. Elektrėnų savivaldybės pavyzdžiu papildomai skirti po 300 eurų (valstybės mokama išmoka 190 eurų) kiekvienam tėvų globos netekusiam vaikui, globojamam giminystės ryšiais nesusietų globėjų, artimiausiu metu ketina pasekti Ukmergės rajono ir Švenčionių rajono savivaldybės. Apskritojo stalo diskusijos dalyviai sutiko, kad tik dalydamiesi gerąja patirtimi ir viešindami nesėkmes savo savivaldybėse galėsime sukurti socialinių paslaugų tinklą, tenkinantį žmogaus poreikį gyventi bendruomenėje ir turėti šeimą.