Vilniaus senamiesčio meno arterija Kalėdoms pasiruošusi: pasipuošė dangus ir žemė
Kūrybinga Stiklo kvartalo ir Savičiaus gatvės bendruomenė stebina Vilnių optimizmu ir tikėjimu, kad gyvenimas nesibaigia paskelbus karantiną. Ją vienijanti asociacija kreipėsi pagalbos į visas įmones, kurios užsiima kalėdinių eglučių prekyba ir pristatymu į namus ir tik viena – Eglutės.lt suprato sudėtingą senamiesčio verslų, netekusių didžiosios dalies pardavimų, situaciją ir pasiūlė savo pagalbą.
Šią savaitę Stiklo Kvartale, įsikūrusiame tarp Rotušės alėjos ir Dominikonų g. bei Savičiaus gatvėje sulėtėjusio verslo savininkai duris jau puošia 66 kalėdinėmis eglutėmis.
Šis įvykis sutampa su Senamiesčio gatvių laikinų instaliacijų galerijos Art(erija) praplėtimu.
2019 metais Jaroslavo Koziaros Oro balionų ekspozicija startavęs Art(erijos) projektas Stiklių g. 7, per pusantrų metų prasiplėtė į 4 Stiklo kvartalo vietas: tris Stiklių gatvėje ir vieną Gaono g. Parodos Art(erijoje) keičiasi kas pusę metų – rugsėjo ir kovo mėnesiais.
Šiuo metu Stiklių ir Gaono gatvėse eksponuojama subtili Stiklo kvartalo rezidento, menininko Sauliaus Vaitiekūno debesų instaliacijų paroda „Nešantys lietų“.
Nuo lapkričio 9 d. Savičiaus gatvėje pasivaikščioti po senamiestį kviečia dar viena laikinų instaliacijų galerijos Art(erija) vieta, kur eksponuojama menininkės Julijos Janus kurta, po visą gatvę keturiose vietose išskirstyta 12 širdžių instaliacija. Ant grafito atspalvio tūrinių šviečiančių širdžių menininkė pavaizdavo visiems mums gerai pažįstamus žmogaus rankų simbolius.
Tai simboliai, kurie yra glaudžiai susiję su Savičiaus gatvės unikaliu identitetu. Ši gatvė turi labai kontraversišką istoriją, čia yra savo laiku buvęs ir raudonųjų žibintų kvartalas, ir įkurta pirmoji Lietuvos masonų ložė, čia gyveno menininkai, universiteto profesūra ir prostitutės. Joje paslėpta siauriausia Vilniaus senamiesčio gatvė, ją puošia M.K.Čiurlionio namai, susikaupimui ir maldai kviečia Vilniaus Švč.Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia, čia įsikūrę daugybė restoranų, barų, mados, juvelyrikos dirbtuvių-butikų.
Labai simboliška ir instaliacijos kūrimo istorija. Pradėjus kurti su Savičiaus gatvės bendruomene suderintą projektą, Julijos dukra, bendrakūrėja Viltė Žilėnaitė užsikrėtė Covid-19. Menininkė delsė, svarstė atidėti projekto įgyvendinimą. Viltei sveikstant, Julija, pasikalbėjusi su draugais, nusprendė, kad visgi atidėti negalima, nes tai reikštų pasidavimą pandeminiam slogučiui..
Jauni menininkai – Monika Krutulytė, Saulė Rimkevičiūtė, Šarūnas Kvietkus, Gabrielius Kuliešius – nepaisant visų netinkamų aplinkybių neįmanoma pavertė įmanomu. Darbas vyko dieną – naktį ir buvo užbaigtas sutartu laiku. Instaliacijos pakabinimą parėmė Go Vilnius.
„Rankų, pavaizduotų ant širdžių, simboliai reiškia: Aš Tave globoju, Aš su Tavimi dalinuosi, meldžiuosi už Tave, laukiu Tavęs, sveikinu Tave ir linkiu Tau sėkmės“, – sako Julija Janus, širdžių instaliacijos autorė.
Julija yra tarpdisciplininė menininkė, mados dizainerė, Vilniaus senamiesčio kūrybingos bendruomenės asociacijos „Miesto kvartalas“, kurios nariais yra nemaža dalis Stiklo kvartalo, Savičiaus ir Dominikonų g. verslų ir įvairių kultūros įstaigų, bendrasteigėja.
Asociacija ,,Miesto Kvartalas“ kuria Stiklo Kvartalo ir jo partnerių vietokūrą Vilniaus mieste. Neseniai į savo gretas įtraukusi A. Savičiaus ir Dominikonų gatvės kūrybingą bendruomenę, šia akcija nori nuspalvinti vakarėjantį Vilniaus senamiestį ir paskatinti Vilniaus miesto bendruomenę išnaudoti ištuštėjusį senamiestį saugiems pasivaikščiojimams.