Vilniuje nukrito lėktuvas: užsiliepsnojo gyvenamasis namas
Pirminiais pareigūnų duomenimis, pirmadienio rytą, apie 05.28 val. Vilniuje, netoli oro uosto, ties Žirnių gatve, ant dviaukščio gyvenamojo namo nukrito ir sudužo krovininis DHL bendrovės lėktuvas. Incidento vietoje kilo gaisras. Pranešama, jog pastatas dega atvira liepsna.
„Nukrito lėktuvas ant gyvenamojo namo, užsidegė gyvenamasis namas, kol kas informacijos daugiau nėra“, – Eltai sakė PAGD atstovas.
Kaip pranešė LRT radijas, lėktuvas buvo nedidelis, juo galėjo skristi du pilotai ir du darbuotojai.
„Iš lėktuvo buvo išlaisvintas atgavęs sąmonę pilotas, perduotas medikams“, – LRT radijui sakė PAGD atstovas Giedrius Vaičiulis.
Ar pastate, ant kurio nukrito lėktuvas, buvo žmonių, kol kas nežinoma.
Lietuvos oro uostų teigimu, nelaimės vietoje šiuo metu dirba miesto specialiosios tarnybos bei Vilniaus oro uosto priešgaisrinės tarnybos ekipažai.
Vilniaus oro uosto veikla nesustabdyta
Pranešama, jog Vilniaus oro uosto veikla dėl incidento nebuvo sutrikusi, tačiau lėktuvai kol kas laukia leidimo kilti.
„Pats Vilniaus oro uostas nėra uždarytas, tačiau skrydžiai, kurie laukia savo išvykimo, yra perone ir laukia leidimo kilti“, – LRT radijuje kalbėjo Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas.
Pranešama, jog sudužęs orlaivis skrido iš Leipcigo, Vokietijos. Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) teigimu, sudužusio DHL orlaivio operatorius – „Swiftair“ bendrovė. Tiesa, UAB „DHL Lietuva“ pardavimų vadovė Deimantė Matusevičienė Eltai teigė situacijos nekomentuosianti.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl lėktuvo avarijos Vilniuje, tiriama galima netinkama priežiūra ar remontas
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl lėktuvo avarijos Vilniuje – tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už transporto priemonių ar kelių, juose esančių įrenginių netinkamą priežiūrą ar remontą.
Tai Eltai pranešė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Tas, kas netinkamai atliko geležinkelio, vandens arba oro transporto priemonių ar kelių, keliuose esančių signalizacijos ar ryšių įrenginių, dujotiekio, naftotiekio, elektros ar ryšių linijų priežiūrą ar remontą, jeigu dėl to žuvo žmogus arba buvo sunkiai sužaloti žmonės, arba padaryta labai didelės turtinės žalos, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki aštuonerių metų.
Vilniuje, netoli oro uosto, sudužusio lėktuvo gaisras lokalizuotas, tai reiškia, kad jis nebeplinta. Pats orlaivis liepsnų yra visiškai suniokotas.
„7.33 val. gaisras lokalizuotas, ugniagesiai dar dirba įvykio vietoje. Įvykio vietoje yra šešios ugniagesių autocisternos, vandens transportavimo automobilis, įkurtas Gelbėjimo darbų koordinavimo štabas”, – Eltai sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Edita Zdanevičienė.
„Lėktuvas, kuris, matyt, turėjo nusileisti Vilniaus oro uoste, keletą kilometrų iki oro uosto jis nukrito, apie kelis šimtų metrų čiuožė, jo – nuolaužos užkabino gyvenamą namą“, – per spaudos konferenciją sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas Renatas Požėla.
Degė namo infrastruktūra, sandėliukai, automobilis, ugniagesiams sėkmingai pavyko evakuoti 12 namo gyventojų.
Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas teigia, kad įvykis, kai pirmadienio rytą Vilniuje nukrito lėktuvas yra nelaimingas atsitikimas. Tuo metu policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas teigia, kad nereikėtų atmesti ir teroristinio akto versijos.
„Turime nelaimingą atsitikimą. (…) Kol kas aplinkybės ir priežastys nustatinėjamos“, – pirmadienį žurnalistams Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente surengtoje spaudos konferencijoje sakė V. Vitkauskas.
Anot jo, šiuo metu ieškomi kiti orlaiviu skridusios įgulos nariai. Kaip skelbta anksčiau, vienas jų rastas, tai yra pilotas, jis žuvo.
Policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas, konferencijoje paklaustas, ar lėktuvo nukritimas galėjo būti teroristinis aktas, tvirtino, kad tokios versijos atmesti nereikėtų.
„Turbūt ji niekada negali būti atmetama. Tai yra viena iš versijų, kuri turės būti tiriama, tikrinama. Laukia ilgas darbas. Manau, kad įvykio vietos apžiūra, įrodymų rinkimas, daiktų rinkimas, gali užtrukti ir visa savaitę. Tie atsakymai nebus greitai“, – sakė jis.
Lėktuvo avarija gali būti teroristinis aktas: tai yra viena iš versijų
Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas teigia, kad įvykis, kai pirmadienio rytą Vilniuje nukrito lėktuvas yra nelaimingas atsitikimas. Tuo metu policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas teigia, kad nereikėtų atmesti ir teroristinio akto versijos.
„Turime nelaimingą atsitikimą. (…) Kol kas aplinkybės ir priežastys nustatinėjamos, tikrai kažkokias versijas kelti yra anksti“, – pirmadienį žurnalistams Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente (PAGD) surengtoje spaudos konferencijoje sakė V. Vitkauskas.
Anot jo, šiuo metu ieškomi kiti orlaiviu skridusios įgulos nariai, kurių turėjo būti keturi. Kaip skelbta anksčiau, vienas jų rastas, tai yra pilotas, jis žuvo.
Policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas, konferencijoje paklaustas, ar lėktuvo nukritimas galėjo būti teroristinis aktas, tvirtino, kad tokios versijos atmesti nereikėtų.
„Turbūt ji niekada negali būti atmetama. Tai yra viena iš versijų, kuri turės būti tiriama, tikrinama. Laukia ilgas darbas. Manau, kad įvykio vietos apžiūra, įrodymų rinkimas, daiktų rinkimas, gali užtrukti itr visa savaitę. Tie atsakymai nebus greitai“, – sakė jis.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs PAGD direktorius Renatas Požėla teigė, kad įvykio vietoje aktyviai darbuojasi įvairių tarnybų atstovai.
„Atvažiuoja papildomos tarnybos – ir miesto savivaldybė, ir matyt aplinkos apsaugos specialistai aiškinsis, ar nėra į aplinką išsiskyrusių pavojingų medžiagų“, – sakė R. Požėla.
A. Paulauskas patikslino, kad nukritus lėktuvui šalia namo, buvo apgadinti šalia namo esantys sandėliukai, užsidegė šalia buvęs automobilis.
„Orlaivis yra visiškai sumaitotas, krovinys, kurį gabeno, išbarstytas gana dideliame plote“, – sakė policijos vadovas.
Jo teigimu, įvykio tyrėjai išvyko į ligoninę – bus bandoma pasikalbėti su gyvais likusiais orlaivio įgulos nariais.
Sieti aviakatastrofą Vilniuje su kokia nors priešiška išorės veikla – dar per anksti, sako Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis. Visgi, pažymi jis, tarnybos kol kas neatmeta, jog pirmadienio rytą įvykusi avarija gali būti ir teroristinis išpuolis. Anot D. Jauniškio, įvykio aplinkybės paaiškės, kai bus įvertinta visa informacija.
„Tyrimas, ko gero, bus ilgas. Todėl, kad darbo tikrai yra daug. Kol kas, kiek yra žinoma, sieti su kažkuo ar kažkur mėtyti atribucijos kažkam – tikrai, ko gero, anksti. Išankstinės informacijos apie tai neturėjome. Matyt, eigoje vis tiek išaiškės visos aplinkybės, visos detalės“, – po susitikimo su šalies vadovu Prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje sakė D. Jauniškis.
„Dirbame su užsienio partneriais. Gauname bet kokią informaciją – kai tik bus kažkas žinoma, iš karto pranešime“, – pridūrė jis.
D. Jauniškis pripažino, kad tarnybos neatmeta teroristinio išpuolio scenarijaus.
„Negalime atmesti ir, sakykime, to terorizmo atvejo. Žinoma, Valstybės saugumo departamentas kartu su Operatyvinių tarnybų departamentu taip pat esame įspėję, kad tie dalykai yra galimi ateityje, mes matome agresyvėjančią Rusiją“, – kalbėjo VSD direktorius, primindamas, jog apie sabotažo atvejų ir terorizmo grėsmę yra įspėję ir užsienio partneriai.
„Negalime atmesti ir šios versijos. Bet kaip ir sakau, jokių atribucijų ar badyti pirštais į kažką negalime, todėl, kad nėra jokios informacijos apie tai“, – dėstė jis.
Šią vasarą buvo pranešta apie DHL lėktuvais iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę ir Vokietiją gabentas siuntas, kuriose buvo padegamieji užtaisai. Leidinio „Wall Street Journal“ teigimu, tai buvo Rusijos slaptos operacijos dalis.
Kalbėdamas apie ankstesnius atvejus, D. Jauniškis patikino, kad apie galimus sabotažo aktus buvo įspėta tiek DHL, tiek kitos kompanijos.
„Tą dalyką sužiūrėti yra ypatingai sunku todėl, kad veikiama sofistikuotai, tų siuntų yra daug. Manau, visoje Europoje ir visame pasaulyje tas įspėjimo, pavojaus lygis yra tikrai pakeltas, dirbama iš visų jėgų“, – apie suintensyvėjusias provokacijas kalbėjo žvalgybos vadovas.
„Neatmestina, kad kažkokie atvejai vis tiek praslysta“, – pridūrė jis.
Gyventojus ragina nepanikuoti
Nors įvykio aplinkybės dar tiriamos, D. Jauniškis tikina, jog tarnybos atlieka savo darbą, tad gyventojus ragina išlikti ramiais.
„Tarnybos dirba savo darbą, šiuo metu jokios panikos nėra. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, policija, Generalinė prokuratūra, Nacionalinis krizių valdymo centras – visi yra savo vietose, visi atlieka savo darbą. Už ką tarnybas tikrai galima pagirti, svarbiausia šioje situacijoje išlikti ramiems“, – dėstė VSD vadovas.
„Pajėgumų mums trūksta, tačiau savo darbą padarysime iki galo. Žvalgyboje turime savo funkcijas ir tai tikrai neatsilieps žvalgybos darbui. Dirbame su užsienio partneriais ir, manau, kad čia bus platus tyrimas, tad žvalgybos darbas nuo to tikrai nenukentės“, – kalbėdamas apie VSD darbą akcentavo D. Jauniškis.
Prezidentūra: tyrimas nebus lengvas
Savo ruožtu Prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavęs šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas padėkojo pareigūnas už operatyvią reakciją.
„Prezidentas norėtų padėkoti policijos ir priešgaisrinės apsaugos departamento pareigūnams už labai operatyvią ir absoliučiai teisingai atliktą sudėtingą operaciją“, – sakė patarėjas.
„Toliau atsakymų į klausimus ieškos kitos institucijos“, – teigė jis.
Anot F. Jansono, sprendžiant iš prezidentui pristatytos informacijos galima sakyti, kad tyrimas nebus paprastas.
„Prezidentui buvo pristatyta dabartinė situacija ir tai, kaip pagal pirminius duomenis atrodė pats įvykis. Buvo aptarti būsimo tyrimo – akivaizdu jis nebus nei paprastas, nei trumpas – galima eiga“, – žurnalistams kalbėjo F. Jansonas.