Vilniuje planuojama atnaujinti Misionierių sodą, Reformatų parką, sukurti Pasaulio Teisuolių parką, sutvarkyti Rasų kapines Gautieji
Vilniaus miesto savivaldybė pristatė projektus, kaip planuojama sutvarkyti Vilniaus Misionierių sodą, Reformatų parką, Rasų kapines, Pasaulio Teisuolių parką ir kitas viešąsias miesto erdves.
„Bernardinų sodas tebuvo pradžia – suplanavome ir sutvarkysime viešąsias erdves ne tik miesto centre, bet ir rajonuose. Atgijusiais istoriniais miesto parkais galės didžiuotis kiekvienas vilnietis. Mūsų miestui reikia daugiau rekreacinių, kultūringo laisvalaikio erdvių gamtoje“, – sakė Vilniaus meras A. Zuokas.
Savivaldybė planuoja atgaivinti unikalią Misionierių vienuolyno teritoriją – nuo Misionierių bažnyčios iki Vilnelės, išsaugant vertingus istorinio kraštovaizdžio elementus ir atkuriant prarastas jos dalis. Teritoriją svarstoma pritaikyti kokybiškam kasdieniam vilniečių bei miesto svečių poilsiui. Prisimenant švietėjišką misionierių vienuolių ordino veiklą, soduose galėtų vykti edukaciniai užsiėmimai vaikams apie ekologinę augalininkystę.
Sumanyta pakeisti ir dabartinį Reformatų parko įvaizdį. Sovietiniais metais čia buvo išgriautos Reformatų kapinės ir jų vietoje pastatyta ideologinė tarybinius partizanus vaizduojanti kompozicija. Reformatų sodai turėtų tapti pagarbos ir atminimo Reformacijos švietimo ir kultūros judėjimui išraiška. Projekte siūloma harmoningai susieti istorinį ir esamą kraštovaizdį, atkurti natūralų šlaito ir terasos reljefą, saugią ir maksimaliai žmonių su negalia reikmėms pritaikytą viešąją erdvę.
Visuomenei pristatytas ir Pasaulio teisuolių parko projektas. Parkas kuriamas pagerbti vilniečius, kurie gelbėjo žmones žydų holokausto metu. Parko vieta parinkta neatsitiktinai – Jeruzalės, Ateities ir Kalvarijų gatvės – tai semantinis ryšys su Šventąja žeme, Jeruzale, kur pagerbiami viso pasaulio teisuoliai.
Suplanuota atgaivinti ne tik parkus, bet ir sutvarkyti istorines, gausiai turistų ir vilniečių lankomas Rasų kapines. Seniausių Vilniaus kapinių būklei nuolatinę grėsmę kelia šlaito, ant kurio įsikūrusios šios kapinės, erozija, todėl jų restauracija labai svarbi. Siūloma stabilizuoti kalvų reljefą, sutvirtinti laidojimo rūsių konstrukcijas, restauruoti koplyčias, meno objektus ir paminklus, sutvarkyti želdynus ir įrengti teritorijos vaizdo stebėjimo sistemas bei apšvietimą.
Didžiąją dalį reikalingų lėšų miesto parkams atgaivinti planuojama gauti iš ES struktūrinių fondų, jau ruošiamasi rengti paraiškas.
Aktyvūs vilniečiai kviečiami pasidalinti savo nuomone apie miesto parkų istorinio paveldo gaivinimo projektus ir teikti siūlymus iki vasario mėnesio 15 d. e.vicemeras@vilnius.lt