Vilniuje restauruota viena ryškiausių Senamiesčio puošmenų – šv. Kotrynos bažnyčia
Po šventinės Vilniaus gimtadienio savaitės, sostinės senamiestyje sužibs dar viena puošmena – šalia S. Moniuškos skvero, restauruota šv. Kotrynos bažnyčia. Atnaujintas vėlyvojo baroko laikų pastatas, pagal restauravimo programas sutvarkyti kryžiai ir fasadinės skulptūros, o bažnyčia apšviesta specialiais, meno vertybes tausojančiais LED šviestuvais.
„Atnaujinta Šv. Kotrynos bažnyčia traukia praeivių dėmesį ir tikrai išsiskiria savo įstabiu autentišku fasadu, kurį šiandien matome tokį, kaip prieš kelis šimtus metų jį kūrę architektai. Vilniuje skiriame daug dėmesio architektūriniam išpildymui, siekiame kurti vientisą ir tikrą miesto veidą, tad džiaugiamės, kad atkurta šv. Kotrynos bažnyčia tampa ryškiu akcentu, tikra senamiesčio puošmena“, – sako Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.
Prieš dvejus metus restauravimas pradėtas gavus polichromijos tyrimo išvadas, kad XVIII a. bažnyčios fasado sienos buvo sodriai raudonos palvos, dažytos raudonu geležies oksidu. Todėl tvarkybos projektu grąžinta autentiška vienuolyno ansamblio išvaizda. Benediktinių vienuolyno ansambliui priklausanti bažnyčia yra saugotinas kultūros paveldo objektas, prie tvarkybos projekto dirbo sertifikuotų restauratorių komanda, kiekviena fasado detalė ir ornamentinis dekoras buvo kruopščiai nuvalyti ir padengti autentiško tipo medžiagomis.
„Nacionalinio paveldo statusą turinčių objektų tvarkyba visada turi ne tik kruopštaus ir atsakingo, bet ir tikro, istorinę reikšmę turinčio darbo prasmę. Prie projekto dirbo atestuoti restauratoriai su Kultūros paveldo departamento priežiūra, kad būtų grąžinta bažnyčios autentika, o vilniečiai ir miesto svečiai dar amžius galėtų grožėtis atnaujintu istoriniu paminklu,“ – sako Vilniaus vystymo kompanijos generalinis direktorius Saulius Barauskas.
Šv. Kotrynos bažnyčia – vėlyvojo baroko bažnyčia su puošniomis rokoko stiliaus dekoracijomis, pastatyta XVII-XVIII a. Bažnyčia pasižymi plastiškais fasadais, gausiu dekoru, o jos frontoną puošia du rokoko stiliaus bokštai. Šeši šventųjų skulptūromis išpuošti rokoko stiliaus altoriai pasižymėjo stiuko lipdiniais. Su vienuolynu bažnyčią jungia koridorius. Visas benediktinių vienuolyno ansamblis formavosi nuo XVII iki XIX a. Šv. Kotrynos bažnyčia – dominuojantis ansamblio akcentas – su dviem lieknais bokštais ir prie šono prigludusia Dievo Apvaizdos koplyčia.
Šv. Kotrynos bažnyčios fasado remonto darbai prasidėjo 2020 metais. Renovacijos metu išryškintas ir pabrėžtas išorinis bažnyčios grožis – architektūra, jos elementai, spalvos, dydžiai, fraktūra. Atnaujinti fasado frontonai, jų reljefiniai ir ornamentiniai dekoro elementai, nuimtas senas neautentiškas tinkas, pakeistas naujomis, originalias technologijas atitinkančiomis medžiagomis. Tvarkybos darbus atliko UAB „Ekstra statyba“ ir „AA valda“.
Restauruotos ir trys pagrindinės fasado skulptūros „Šv. Benediktas“, „Šv. Skolastika“ ir „Šv. Kotryna“. O fasado dekoras apšviestas specialiai įrengtu 120 LED šviesos šaltinių apšvietimu, neskleidžiančiu fa