Vilniuje užregistruoti du įvežtiniai šigeliozės atvejai
Šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus apskrityje užregistruoti du įvežtiniai šigeliozės atvejai, praneša Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Vilniaus departamentas. Asmenys, susirgę šia liga, lankėsi Izraelyje.
Šigeliozė plinta, jei nėra laikomasi higienos taisyklių
Infekcijos šaltinis yra sergantieji ūminėmis ir lėtinėmis šigeliozių formomis bei sveiki bakterijų nešiotojai, išskiriantys ligą sukeliančias bakterijas (šigeles) su išmatomis. Per nešvarias rankas, užterštą vandenį ar maistą bakterijos patenka į žmogaus organizmą bei sukelia žarnos gleivinės uždegimą ir išopėjimą.
Liga pasireiškia virškinimo sistemos sutrikimais
Ligos simptomų pasireiškimas trunka nuo 1 iki 5 d. Liga prasideda pykinimu, galvos skausmu, apetito stoka, pilvo pūtimu, gurguliavimu žarnose. Temperatūra pakyla 38–39 ℃, atsiranda raižantys pilvo skausmai, dažniausiai kairėje pusėje, viduriavimas, nuolatinis noras tuštintis. Ligonis tuštinasi 10 kartų ir daugiau per parą. Taip pat gali būti lengvos besimptomės šigeliozės atvejų.
Šigeliozės sukėlėjai pažeidžia storąją žarną
Šigeliozės bakterijos, patekę į imlų organizmą ir išskirdamos toksinus, pažeidžia storąją žarną, sukeldamos uždegimą ir opeles, o toksinams, patekus į kraujotaką – pasireiškia viso organizmo intoksikacija. Dauguma susirgusiųjų šia liga visiškai pasveiksta, tačiau vaikams gali pasireikšti sunki dehidratacija. Tai ypač pavojinga kūdikiams.
Gydoma antibiotikais
Gydymo kursą turi paskirti gydytojas. Dažniausiai jis trunka nuo 5 iki 6 dienų. Gydymui skiriami antibakteriniai preparatai, kurie privalo būti vartojami atsakingai ir tik gydytojo rekomenduojamomis dozėmis. Nesaikingas antibiotikų vartojimas yra žalingas, nes gali išsivystyti grybelinė disbakteriozė – normalios žarnyno mikrofloros sudėties bei savybių pasikeitimas.
Kaip apsisaugoti nuo šigeliozės?
- NVSC specialistai pabrėžia, kad svarbiausia šigeliozės profilaktikos priemonė yra asmens higiena – ypač rankų plovimas prieš maisto ruošimą ir valgį bei pasinaudojus tualetu.
- Vasaros metu užkratą gali platinti musės, todėl visuomet uždenkite maistą ir gėrimus, kruopščiai nuplaukite daržoves ir vaisius, vartokite tik pasterizuotą pieną.
- Taip pat svarbu anksti diagnozuoti ligą, kad bakterijos nebūtų platinamos toliau.
- Būtina valyti patalpas, kuriose yra ligonis, dezinfekuoti grindis, baldus ir kitą inventorių.
- Specifinė imunizacija vakcinomis neefektyvi, nes imunitetas būna labai trumpalaikis.
Per 11 šių metų mėnesių buvo užregistruoti 7 šigeliozės atvejai Vilniaus apskrityje.