Vilnius atsinaujina: meras viename iš daugiabučių kiemų pristatė vilniečių gyvenamosios aplinkos gerinimo programą
Vilniečiai per keletą artimiausių metų galės pamiršti galvos skausmą dėl duobėtų netvarkingų daugiabučių kiemų ir gatvių, pasijus patogiau ir ims didžiuotis savo gyvenamąja aplinka. Sostinės savivaldybė, nesiveldama į jokius utopinius projektus, pradėjo pačius reikalingiausius aplinkos tvarkymo darbus prieš kelis dešimtmečius statytuose daugiabučių rajonuose, kur gyvena daugiausiai vilniečių.
Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius su pavaduotoju Linu Kvedaravičiumi apžiūrėjo prasidėjusius darbus Šeškinėje, kur šiuo metu tvarkomas įvažiavimas į vieną iš dešimčių daugiabučių kiemų.
„Miestas gali ir turi būti patogus, saugus ir tvarkingas visų rajonų gyventojams. Sukūrėme labai aiškią ir skaidrią programą, kuri padės sistemingai tvarkyti ir pagerinti aplinką. Atkreipiame dėmesį į tuos rajonus, kurie buvo pastatyti prieš kelis dešimtmečius, tačiau projektuotojų buvo pamiršti ir apleisti“, – sakė Vilniaus meras.
Gyventojai greit pajus teigiamus ir labai reikalingus pokyčius paprastuose kasdieniuose dalykuose: šiemet bus suremontuota daugiau kaip 440 įvažiavimų į daugiabučių kiemus, paklota daugiau kaip 9 km naujų šaligatvių, sutvarkyta dalis esamų dviračių takai, įkurta 10 naujų skverų, išasfaltuota 40 km gatvių ir žvyrkelių. Ankstesniais metais šiems darbams sostinėje buvo skirta kur kas mažiau dėmesio.
Savivaldybė yra gavusi per 3 tūkst. gyventojų prašymų sutvarkyti duobes jų kiemuose. Paskutinį kartą jie buvo remontuoti prieš devynerius metus. Patikrinus realią situaciją, pirmiausiai buvo atrinkti tie prasčiausios būklės kiemai, kuriais naudojasi daugiausiai vilniečių ir vadinamieji „tranzitiniai“ kiemai.
„Pirmosiomis pavasario dienomis prasidėjo masinis įvažiavimų į kiemus remontas. Šiemet bus išasfaltuota ketvirtadalis visų vilniečių daugiabučių kiemų. Kiemų remonto darbams šiemet skyrėme daugiau nei pustrečio milijono eurų“, – sako mero pavaduotojas Linas Kvedaravičius.
Pirmieji įvažiavimų į kiemus remonto darbai šiuo metu jau prasidėjo Šeškinėje, Žirmūnuose, Fabijoniškėse, Karoliniškėse, Lazdynuose. Blogiausios būklės kiemuose klojama nauja danga, kitur tik užtaisomos pažeistos vietos. Skaičiuojama, kad visiems šiems darbams bus sunaudota tiek asfalto, kiek prireiktų nutiesti penkis Gedimino prospektus. Šiemet iki vasaros pabaigos bus sutvarkyti įvažiavimai į kiemus ir Pilaitės, Pašilaičių, Panerių, Grigiškių, Rasų, Naujininkų, Naujamiesčio, Žvėryno, Šnipiškių ir Senamiesčio seniūnijose.
Netrukus prasidės ir kasmetinis pavasarinis gatvių asfaltavimas. Šiuo metu kaip tik skaičiuojama, kokios gatvės šiemet sulauks remontų. Įvairiose sostinės seniūnijose planuojama sutvarkyti apie 40 km gatvių, beveik 6 km iš jų yra žvyrkeliai. Tai dešimčia kilometrų daugiau gatvių, nei pernai. Didžioje dalyje gatvių bus remontuojamos atsiradusios duobės, dalis gatvių bus tvarkomos ištisinio asfaltavimo būdu, kai keičiama visa kelio danga. Sostinės gatvių tvarkymui šiemet skiriama apie 17 mln. Eurų (8 mln. Eur skiria Kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, iš miesto biudžeto – 9 mln. Eur).
Po trejų metų pertraukos Vilniuje šiemet klojami ir nauji šaligatviai. Pasitarus su vietos bendruomenėmis, jie įrengiami ten, kur gyvena daugiausiai žmonių, kur jų labiausiai trūko ir keliukai jau seniai buvo išminti pačių gyventojų, taip pat prie viešojo transporto stotelių, mokyklų, perėjų. Planuojant šaligatvių tvarkymą, pirmiausiai atsižvelgiama į žmonių interesus – judėjimo intensyvumą, įpročius. 9 km naujų šaligatvių šiemet bus pakloti Fabijoniškių, Jeruzalės, Pilaitės, Verkių, Salininkų, Naujosios Vilnios, Naujininkų, Balsių, Lazdynų bei Panerių rajonuose. Antrame šaligatvių tiesimo etape 2017 metais planuojama pakloti dar 11 kilometrų naujų šaligatvių.
Šiemet bus sutvarkyti ir esamų dviračių takų danga, kad juose neliktų pavojų keliančių kliūčių. Šiuo metu yra rengiami naujų dviračių takų projektai, kuriuos įgyvendinti numatoma gavus Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą.
„Miestas turi būti patogus jame gyvenantiems miestiečiams. O patogumas visų pirma reiškia judėjimo laisvę. Svarbu ne tik tai, kokiais keliais žmonės juda pačiame miesto centre, bet ir tai, kaip nusigauna nuo namo iki stotelės, nuo mokyklos iki stovėjimo aikštelės ir pan.“, – sako Vilniaus meras.
Net trečdalis vilniečių gyvena miegamuosiuose rajonuose. Daugelyje jų yra vietų, tinkančių gyventojų poilsiui, pramogoms, tačiau jos yra nesutvarkytos. Savivaldybė skatina bendruomenių iniciatyvas, kad parkai ir skverai būtų atgaivinti. Šiemet planuojame sutvarkyti iki 10 skverų: Fabijoniškėse, Antakalnyje, Lazdynuose, Karoliniškėse, Pilaitėje, Viršuliškėse, Pašilaičiuose, Naujojoje Vilnioje, Žirmūnuose, Grigiškėse.
Įvažiavimų į kiemus ir pravažiuojamųjų kiemų dangos remonto darbai
I etapas (2016): http://www.vilnius.lt/index.php?4199801171
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FT96tupIClw[/youtube] |