Vilnius gavo ypatingą šimtmečio dovaną – didžiausią Baltijos šalyse, moderniausią pasaulyje karilioną
Rugsėjo 6 d., pirmąjį rudens sekmadienį Vilniuje pirmą kartą suskambo karilionas. Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietiniame bokšte, šalia Lukiškių aikštės, naujai įrengtas karilionas – didžiausias Baltijos šalyje, vienintelis sostinėje ir vienas rečiausių muzikos instrumentų. Naujasis miesto muzikos instrumentas turi net 61 varpą, kurių mažiausio svoris – 8 kg, odidžiausio – 3360 kg.
„Mūsų gyvenime neretai esti įvykių, kurie dažniausiai laiko atžvilgiu būna svarbūs minutę, valandą, dieną ar metus. Tačiau šiandien šis neeilinis įvykis svarbus šimtmečio perspektyvoje. Kariliono varpai skambės per amžių amžius. Taigi, mes su jumis esame šio istorinio įvykio liudininkai! Pasaulyje yra daug puikių muzikos instrumentų, tačiau karilionas – unikalus tuo, kad susideda iš varpų. O varpas ir vienas gali gražiai skambėti, bet kai skamba net 61-as, ir jie visi gerai dera tarpusavy, tai skambesys dar gražesnis. Tai primena mus. Mes, kaip varpai, – vieni didesni, kiti mažesni. Po vieną skambame gražiai, bet kai visi drauge, išvien ir susiderinę, skambame dar gražiau, darniau ir stipriau. Prisiminkime tai, darydami gerus darbus“,– sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Iškilmingoje kariliono atidarymo ceremonijoje taip pat dalyvavo J. E. Vilniaus arkivyspupas metropolitas Gintaras Grušas, Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, kultūros ministras Šarūnas Birutis, Seimo nariai ir kiti svečiai.
Bažnyčios šventoriuje, aplink bažnyčią ir Lukiškių aikštėje kariliono skambesys subūrė vilniečius ir sostinės svečius – šimtai atėjo pasiklausyti vieno moderniausių pasaulyje kariliono debiutinio koncerto. Varpus užgaunantys klavišai per atidarymo iškilmes patikėti žymiausiems Lietuvos karilionininkams: Giedriui Kuprevičiui ir Juliui Vilnoniui. Šiai iškiliai progai kompozitorius Giedrius Kuprevičius savo naująjį kūrinį „Pirmasis prisilietimas“ dedikavo Vilniaus kariliono garbei.
Broliai dominikonai tikisi, kad Lukiškių aikštė taps itin tinkama vieta poilsiui ir varpų muzikos klausymui, nes būtent joje reikia klausytis, norint išgirsti visą šio moderniausio instrumento pasaulyje garsų paletę.
,,Tai labai jaudinanti akimirka – tai pirmasis Šventojo Jokūbo kariliono koncertas ir naujos miesto tradicijos pradžia. Nuo šiol harmoningai derančius varpus bus galima išgirsti kasdien, o kiekvieną sekmadienį klausytojų lauks įvairiausių žanrų koncertai. Tikime, kad varpų skambesys kvies žmones įsiklausyti, susitelkti, bent akimirkai atitrūkti nuo dienos rūpesčių ir pakelti akis aukštyn”, – teigė Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vienuolis dominikonas brolis Pijus.
Brolis papasakojo bažnyčios atsiradimo istoriją, taip pat pagrindinių varpų istorijas, ką kiekvienas iš jų globoja, kam jo skambesys skirtas. Kaip antai, 5-asis kariliono varpas skirtas Šv. Jurgiui, Lietuvos didiko Jurgio garbei, kuris įkūrė šioje vietoje dominikonų vienuolyną ir bažnyčią, 3-asis – Šv. Kristoforui, nes jis – Vilniaus miesto globėjas, 4-asis – Šv. Jonui, šioje bažnyčioje dirbusio itin garbaus amžiaus brolio Jono garbei.
Pasak kariliono įrengimo iniciatorių – brolių dominikonų, nuo šiol harmoningas varpų skambėjimas lydės ir religines, ir valstybines šventes ir istorinius tautos įvykius. Šiuo instrumentu bus atliekama ne tik bažnytinė muzika – kariliono repertuare skambės nuo džiazo iki klasikos žanrų kūriniai.
Be didžiausio Vilniuje ir Baltijos šalyse esančio kariliono, Lietuvoje yra dar du karilionai: vienas – Klaipėdoje, Centrinio pašto bokšte, o kitas – Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte.
Vilniaus kariliono įrengimo darbai finansuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.