Vilnius laimėjo tarptautinio arbitražo byloje prieš „Veolia“ ir „Vilniaus energiją“ – priteista daugiau nei 83 mln. eurų vertės turto ir lėšų

Tarptautinis arbitražo teismas Vilniaus miesto savivaldybei ir Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) iš bendrovių „Veolia” ir „Vilniaus energija” priteisė daugiau nei 61,5 mln. eurų ir dar 21,5 mln. eurų vertės turto. „Veolia” ir „Vilniaus energija” penkiolikai metų (2002-2017 m.) išsinuomojo ir valdė sostinės šilumos ūkį ir, kaip nusprendė tarptautinis tribunolas, pažeidė nuomos sutarties sąlygas neteisėtai pasisavindami apyvartinius taršos leidimus, taip pat pripažino kitus sutarties pažeidimus.
2002 m., A. Zuokui einant mero pareigas, Vilniaus miesto savivaldybė išnuomojo sostinės šilumos ūkį prancūzų bendrovės „Veolia” dukterinei įmonei „Vilniaus energija”. 2016 m., nuomos sutarties laikotarpiui einant į pabaigą, Stokholmo arbitražo teismą pasiekė byla, kurioje „Veolia” ir „Vilniaus energija” pateikė ieškinį ir nurodė sieksianti 100 mln. eurų dydžio kompensacijos, o Vilniaus miesto savivaldybė ir VŠT – priešieškinį, kuriuo siekė įrodyti, kad nuomos sutartis buvo pažeista.
Tarptautinis tribunolas nustatė, jog nuomos sutartis buvo pasirašyta ne šilumos vartotojų naudai, neapibrėžė aiškių įpareigojimų mažinti šilumos kainas ir leido „Veolia” ir „Vilniaus energijai” grąžinti sostinės šilumos ūkį miestui blogesnės būklės nei išsinuomojo jį 2002 m.
„Tribunolo išvada – kad „Vilniaus energija” pažeidė šilumos ūkio nuomos sutartį ir už tai turi išmokėti reikšmingą kompensaciją miestui. Atgautos lėšos labai reikalingos centralizuotų šilumos tinklų ir šilumos gamybos įrenginių, kurie buvo apleisti per nuomos „Vilniaus energijai” laikotarpį, modernizavimui ir šilumos kainų mažinimo strategijai ilguoju periodu”, – sakė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
„Tribunolo išvados patvirtina, kad nuomos sutartis buvo prastai sukonstruotas dokumentas. Tokia sutartis niekada neturėjo būti pasirašyta. Nors arbitražą laimėjome, turime pasimokyti iš šio gėdingo Vilniaus istorijos puslapio”, – pažymėjo V. Benkunskas.
VŠT generalinis direktorius Gerimantas Bakanas pažymėjo, kad bendrovė artimiausiu metu spręs, kaip geriausiai panaudoti atgautas lėšas VŠT klientų labui.
„VŠT vykdo esminius pokyčius diversifikuodama savo veiklą bei nuosekliai įgyvendindama ilgalaikėje strategijoje numatytus tikslus. Pergalė arbitraže leis paspartinti prioritetinius investicijų projektus, kuriais siekiama išplėsti VŠT paslaugų spektrą, minimizuoti poveikį aplinkai ir mažinti šilumos kainas Vilniuje”, – sako G. Bakanas.
Arbitražo teismas nustatė, kad „Veolia” ir „Vilniaus energija” turės atlyginti miestui 83 mln. eurų. Vilniaus miesto savivaldybė ir VŠT minėtoms bendrovėms išmokės 26,9 mln. eurų reikalavimų sumos. Tad galutinė suma sieks 56,1 mln. eurų Viliaus miesto savivaldybės ir VŠT naudai.
A. Zuokas: Vilniaus valdžia iš ginčo su „Veolia“ prisiteisė tik 5 proc. prašomos sumos
Buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas tvirtina, kad dabartinis sostinės meras Valdas Benkunskas, skelbdamas pergalę ginče su Prancūzijos koncernu „Veolia“, manipuliuoja faktais ir paverčia nesėkmingą rezultatą politinės kampanijos dalimi.
Anot jo, tai tik mažytė dalis sumos, kurios tikėjosi Vilniaus miesto savivaldybė (VMS) ir „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) – atmesta iki 95 proc. visų reikalavimų.
„Priminsiu, kad VMS ir VŠT iš „Veolia“ norėjo prisiteisti 560 mln. eurų esą dėl sutarties pažeidimų. Tačiau tai, kad realiai prisiteisė tik 5 proc. prašomos sumos, rodo šio teisminio proceso politinę kilmę“, – savo „Facebook“ paskyroje skelbė A. Zuokas.
Buvęs meras skaičiuoja, kad atmetus išlaidas skirtas tiek įrenginiams, tiek teisminiam procesui, reali nauda Vilniaus miesto savivaldybei sieks vos apie 17 mln. eurų
„Arbitražas, ką jau viešai komentuoja savivaldybė, nusprendė: priteisti VMS ir VŠT 83 mln. eurų. Iš šios sumos 21 mln. eurų sudaro įrenginiai. Kartu arbitražas įpareigojo „Veolia“ apmokėti už įrenginius bei kitas kompensacijas – suma per27 mln. Eur. VMS ir VŠT lieka 35 mln. Eur. Minus išlaidos teisininkams ir procesui (priklausomai nuo sąlygų, gali būti iki 20 mln. eurų su sėkmės mokesčiu). Reikia tikėtis, kad savivaldybė nepamirš ir garbingai pasidžiaugs, kiek iš tikrųjų kainuos šis procesas“, – komentavo jis.
A. Zuokas taip pat tikino, kad šilumos ūkio nuomos sutartis su „Veolia“ buvo sudaryta tiek Vilniaus mieste, tiek Vyriausybėje dominuojant konservatoriams, tad šie turėjo galimybę kontroliuoti ir keisti sutartį.
„Politikuotojams primenu, kad šią sutartį patvirtino ir konservatoriai, ir jie didžiąją dalį, kai „Veolia“ prekiavo taršos leidimais taip pat vadovavo miestui. Ir net Vyriausybei. Tad turėjo visas galimybės kontroliuoti sutartį ir 2007–2011, ir 2016 metais“, – rašė jis.
„Pasakysiu, ką esu sakęs ne kartą, kai 2004 metais Seimui priėmus Šilumos ūkio įstatymą, šilumos ūkio kontrolė buvo atimta iš savivaldybių, atsakomybę prisiėmė tuometinė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės tarnyba, dabar VERT. Manau, jeigu pati savivaldybė būtų kontroliavusi sutarties vykdymą, bent tuo metu, kai meru buvau aš, būtume pasiekę geresnių rezultatų“, – aiškino buvęs sostinės meras.