Virginija Vingrienė: pritariu siūlymui leisti šalyje naudoti medikamentus, kurių sudėtyje yra kanapių
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija siūlo Farmacijos bei Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymų pataisas, kurios leistų medicinoje naudoti medikamentus, kurių sudėtyje yra kanapių, jei jų saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas moksliniais tyrimais, o preparatas yra registruotas. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo 2019 metų.
Sveikinu šią sveiką, pažangią iniciatyvą, grįstą plačiu požiūriu ir sveiko proto balsu.
Visiškai pritariu kolegų iniciatyvai, ir mielai prie jos prisidėsiu. Juo labiau, kad pati esu Pluoštinių kanapių įstatymo autorė ir jį, įveikus aršų pasipriešinimą ir puolimus, iškovojau, o kadangi esu tikrai neblogai įsigilinusi į šią sritį, eičiau dar toliau. Juk būtina ne tik pakeisti Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo nuostatą dėl kanapių naudojimo medicinos ar mokslinių tyrimų tikslais (pastaroji galimybė yra, reikia tik sutvarkyti biurokratinę sistemą dėl leidimų išdavimo institucijos paskyrimo), bet ir išbraukti THC (psichotropinę medžiagą, esančią kanapėse) iš pirmojo narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašo, nes kol THC yra šiame sąraše, kanapių negalima naudoti net vaistų gamyboje.
Tam reikia tik politinės valios, ir ji, kaip matau, pagaliau atsirado, kuo labai džiaugiuosi. Panašu, kad sveikas protas ir platus požiūris ima viršų! Už tai labiausiai dėkoju ministrui Aurelijui Verygai, ir, žinoma, Ramūnui Karbauskiui.
Taigi, pagaliau kalbame apie šių augalų įteisinimą gydymo tikslais – t. y., jų įteisinimą kaip receptinę nuskausminamąją priemonę. Daugelis kitų šalių tai jau yra seniai padariusios. Asmeniškai, pati pasisakyčiau ne vien už medicininės, bet ir už marichuaninės kanapės (nuo 1 iki 20 proc.THC) įteisinimą, bet tik jos naudojimo griežtai receptinio medikamento skausmo malšinimui forma. Juo labiau, kad morfinas, naudojamas medicinoje seniai ir plačiai, yra ne psichotropinė, o, pabrėžiu, gerokai didesnį kenksmingą poveikį turinti narkotinė medžiaga.
Man visuomet buvo keista, kad mažesnį neigiamą poveikį turinti medžiaga yra laikoma daug didesne blogybe, ir kad buvo taip aršiai kovota net prieš pluoštinių kanapių įteisinimą. Šiandien, vis dėl to, siūlau žiūrėti į priekį – šis siauras, pažangą stabdantis kategoriškas požiūris niekam nebeturėtų būti įdomus.
Džiugu, kad šie barjerai pagaliau bus sugriauti, o žmonės, sergantys onkologinėmis, autoimuninėmis ar kitomis ligomis, sukeliančiomis nepakeliamas fizines kančias, galės oriai jas numalšinti ne vien sintetiniais, daugybe šalutinių poveikių pasižyminčiais analgetikais ar stipriomis, sveikatai žalingomis narkotinėmis medžiagomis. Suteikę galimybę sergantiesiems oriai pasveikti arba, blogiausiu atveju, bent jau oriai išeiti, galėsime drąsiai teigti, jog pasiekėme reikšmingą pergalę, o jei dar pasitvirtintų hipotezė dėl THC, kanabinoidų ar kitų kanapėse esančių medžiagų gydomojo poveikio navikų ar kitų ligų įveikimo srityje, šios iniciatyvos nauda būtų keleriopai didesnė. Juolab, kad pasisakau ne tik už natūralius, pigesnius vietinius produktus, bet ir galimybę vietiniam verslui užsidirbti, kurti naujas darbo vietas.
Kalbant apie kanapių naudojimą medicinoje, būtina atkreipti dėmesį ne vien į medicinines kanapes, kuriose THC siekia nuo 0,3 iki 1 proc., bet ir į pluoštines kanapes, kuriose THC siekia iki 0,2 proc. Pastarosios neturi jokio narkotinio poveikio ir, kaip jau minėjau aukščiau, yra įteisintos Lietuvoje jau nuo 2014 metų. Būtina atsižvelgti į jose esantį kitą svarbų kanabinoidą–kanabidiolį– (CBD), kuris nėra narkotinė ar psichotropinė medžiaga; dar pavasario sesijoje įregistravaudėl šio Pluoštinių kanapių įstatymo pataisą dėl šio produkto įteisinimo. Taigi, nebijokime atverti kelius pažangai, atsikratyti mums primetamų baimių, ir sugriauti šiuos visiškai nereikalingus, beprasmius barjerus.
_____________
Seimo narė Virginija Vingrienė
Užs. Nr. VV-5