Virtualaus pasaulio nauda ir pavojai
Apsaugant vaikus nuo grėsmių, susijusių su nesaugiu interneto naudojimu, reikia turėti informaciją apie galimas grėsmes ir žinoti būdus, kaip jų išvengti. Su vaikais būtina kalbėtis apie internete tykančius pavojus. Jiems reikia išaiškinti ne tik interneto galimybes, bet ir jo trūkumus. Vaikai turi suvokti, kad internetas gali būti pavojingas tiek psichologiniu požiūriu, tiek fiziniu, todėl vasario 12 dieną, kaip ir kiekvienais metais, Rūdiškių bibliotekoje vyko netradicinė pamoka „Virtualaus pasaulio nauda ir pavojai“, skirta Saugesnio interneto dienai paminėti. Į biblioteką atvyko Rūdiškių gimnazijos mokytoja Danguolė Petkelienė su 3-ios klasės mokiniais.
Bibliotekoje per interaktyvią lentą žiūrėjome Saugaus interneto pamoką su Gustavu, kurios metu mokiniai buvo supažindinti su kompiuteriniais virusais, jų pavojingumo lygiais ir kokią žalą jie gali atnešti tiek techninei ir programinei įrangai, tiek pačiam vartotojui. Taip pat buvo kalbėta ir apie išmaniųjų telefonų apsaugą, apie socialinius tinklus, jų naudą ir pavojus, bendravimo kultūrą bei patyčias.
Aptariant žiūrėtą medžiagą, vaikai suprato, kad negalima viešinti asmeninę informaciją, nepalikti bet kur prisijungimo vardų bei slaptažodžių, kad reikia naudoti sudėtingus slaptažodžius, susidedančius iš mažųjų bei didžiųjų raidžių, skaitmenų ir simbolių. Neatidarinėti neaiškių laiškų, gautų iš svetimų žmonių. Atsargiai elgtis su el. pašto laiškuose esančiomis nuorodomis ir prie laiškų prisegtais failais, nes virusai gali rimtai pakenkti kompiuteriams ar juose saugomai informacijai. Internete, kaip ir gyvenime, svarbu laikytis „auksinės taisyklės“ – rašyti taip, kaip patys norėtume skaityti. Gerbti kitus taip, kaip nori, kad tave gerbtų.
Bibliotekininkė Nijolė pasakojo, kaip bendrauti su nepažįstamais, kurių siekiai neretai būna pavojingi vaikams. Kartais vaikai sugalvoja net susitikti su savo internetiniu „draugu“, nesuvokdami, kad pamatyti gali ne tai, ko tikėjosi, arba patirti fizinį smurtą, taigi geriausia būtų pasitarti su tėveliais.
Saugaus elgesio internete žinioms įtvirtinti atlikome testą ir vaikams puikiai sekėsi.