Vis daugiau pacientų slaugos paslaugas gauna namuose
Kasmet vis daugiau asmenų gauna slaugos paslaugas namuose. Šiemet šias paslaugas gavo daugiau nei 37 tūkst., pernai – apie 41 tūkstantis pacientų. Atvykę į namus slaugytojai suleidžia gydytojo paskirtus vaistus, daro lašelines infuzijas, ima kraują ar šlapimą tyrimams, gydo žaizdas, atlieka daug kitų ligonio priežiūros paslaugų.
Slaugos namuose paslaugos teikiamos ir šių paslaugų išlaidos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis tuo atveju, jeigu jos yra teikiamos asmenims, kuriems nustatyti specialieji nuolatinės slaugos, nuolatinės (priežiūros) pagalbos poreikiai su dideliais specialiaisiais poreikiais, o taip pat ir pacientams, kuriems atlikta tracheostoma ar gastrostoma bei būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų.
Šiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms šiemet jau yra suteikta apie 262 tūkst. ambulatorinės slaugos paslaugų namuose, pernai – daugiau nei 331 tūkstantis minėtų paslaugų.
„Demografinė situacija mūsų šalyje keičiasi, visuomenė senėja, tad slaugos paslaugų poreikis nuolat auga. Kai paciento fizinė ar psichinė negalia visiškai apriboja jo galimybes orientuotis, judėti, dirbti ir savarankiškai tvarkyti gyvenimą, slauga namuose tampa itin svarbi. Tuo labiau, kad dauguma pacientų nori gyventi ir sveikti savo aplinkoje, palaikomi artimųjų bei, kiek gali, stengiasi pasirūpinti savimi patys“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.
Pasak specialistės, pacientas ar jo artimieji, dėl slaugos paslaugų namuose turėtų kreiptis į šeimos medicinos paslaugas arba pirmines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją. Gydytojas siuntime nurodys, kokių ambulatorinių slaugos paslaugų namuose reikia pacientui.
„Slaugos paslaugas namuose gali teikti visos sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją šiai veiklai ir turinčios sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Už ambulatorinės slaugos paslaugas namuose apmokama pagal sutartis su TLK sudariusioms gydymo įstaigomis. Taigi, privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams už paslaugas patiems mokėti nereikia“,– teigia O. Burokienė.
Slaugytojai pacientų namuose gali atlikti nemažai įvairių slaugos procedūrų, t. y. suleisti vaistus, prijungti ir prižiūrėti lašinės sistemą, paimti kraują ar šlapimą laboratoriniams tyrimams, padaryti elektrokardiogramą, užtikrinti žaizdų bei pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, enterinį maitinimą ir kt. Visos slaugos paslaugų namuose rūšys bei slaugos procedūros išvardytos sveikatos apsaugos ministro įsakyme.
Šiemet slaugos paslaugoms namuose apmokėti iš PSDF biudžeto yra skirta apie 5,9 mln. eurų.